Obniż rachunki za prąd, czyli jak czytać karty energetyczne?

Vobis.pl, 07-12-2022

Spis treści

Czym są karty energetyczne?

Etykiety energetyczne – jakie zmiany nastąpiły po 1 marca 2021 roku?

Co znajduje się na kartach energetycznych?

Klasy efektywności energetycznej

Inne informacje

Jak wybierać sprzęty, kierując się kartami energetycznymi?

Etykiety energetyczne w pralkach

Etykiety energetyczne w suszarkach

Etykiety energetyczne w pralko-suszarkach

Etykiety energetyczne w lodówkach

Etykiety energetyczne w zmywarkach

Etykiety energetyczne w piekarnikach

Etykiety energetyczne w okapach

Etykiety energetyczne w telewizorach

Etykiety energetyczne w monitorach

Jak czytać karty energetyczne – podsumowanie


Czym są karty energetyczne?

Karty energetyczne po raz pierwszy wprowadzono w 1994 r. dla niektórych urządzeń gospodarstwa domowego. Ich zadaniem jest pomoc konsumentom w wyborze najbardziej energooszczędnych urządzeń, a także zachęcenie producentów do wdrażania innowacji poprzez stosowanie coraz bardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.

Na kartach znajduje się wiele informacji, choć kluczową stanowią klasy energetyczne. To one określają energooszczędność danego urządzenia w sposób bardzo klarowny. Ujednolicenie oznaczeń ułatwiło klientom orientację i sprawiło, że już po zerknięciu na etykietę można dowiedzieć się, czy sprzęt spełnia nasze oczekiwania. Niemniej, obowiązujące do marca 2021 roku klasy wprowadzały sporo zamieszania, stąd też wprowadzone zostały kolejne zmiany, które omawiamy poniżej.


Etykiety energetyczne – jakie zmiany nastąpiły po 1 marca 2021 roku?

Od marca 2021 r. w rankingu energetycznym urządzeń wprowadzono oznaczenia kategorii od A do G. Zastąpiły one obowiązujący zakres od A +++ do D, upraszczając konsumentom orientację. Co istotne, wraz ze zmianami oznaczeń zmieniły się również wymogi wobec producentów. Celem miało być zmotywowanie ich do opracowywania i wdrażania jeszcze wydajniejszych, a zarazem bardziej energooszczędnych urządzeń. Wprowadzono skorygowane metody pomiaru zużycia energii i określania klasy etykiety, dzięki czemu podane wartości lepiej oddają stan rzeczywisty w trakcie eksploatacji sprzętów.

Poza wdrożeniem nowej skali klas efektywności energetycznej zmienił się także design etykiety energetycznej i znalazły się na niej dodatkowe informacje, które szerzej omówimy w dalszej części tego artykułu. Równocześnie z obowiązkiem stosowania nowej etykiety energetycznej wprowadzono także w rozporządzeniu informacje na temat ekodesignu, który polega na projektowaniu sprzętów tak, aby wpływ produkcji, użytkowania i utylizacji na środowisko możliwie najmniejszy. Ma to na celu zapewnienie, że nowe, duże urządzenia elektryczne będą miały długą żywotność, a przy tym łatwo je będzie naprawić, bez konieczności zakupu nowego. Przekłada się to na oszczędność z punktu widzenia konsumentów, ale i na ekologię.


Co znajduje się na kartach energetycznych?

Klasy efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej jest ustalana na podstawie tego, ile prądu, wody czy też innych zasobów zużywa sprzęt. W związku z tym, że informację o klasach umieszcza się na różnego rodzaju sprzętach, jak np. pralki, suszarki, lodówki, piekarniki, monitory, to różne elementy wpływają na efektywność. Co jednak kluczowe, klasy energetyczne muszą odpowiadać zapisom dyrektyw unijnych, które nakreślają kryteria kwalifikacji do poszczególnych klas energetycznych. Zasada jest jednak prosta – im wyższa klasa, tym bardziej oszczędne urządzenie pod kątem zużycia danego zasobu. Ułatwia to porównywanie sprzętów i poszukiwanie najbardziej oszczędnego.

Specyfikacja klas efektywności energetycznej:

  • Klasa energetyczna A

Znajduje się na szczycie i jest oznaczana na etykiecie ciemnozielonym kolorem. Stworzona z myślą o urządzeniach oferujących ekologiczne rozwiązania.

  • Klasa energetyczna B

Oznaczana nieco jaśniejszym kolorem zielonym i zlokalizowana poniżej klasy A. To wciąż bardzo dobre, nowoczesne i przyjazne środowisku sprzęty, a przy tym oszczędne w eksploatacji.

  • Klasa energetyczna C

Na etykiecie ma kolor jasnozielony. Jest odpowiednikiem najwyższej klasy energetycznej w obowiązującym do niedawna standardzie, czyli A+++. Tym samym przyjmuje się, że urządzenia oznaczone klasą energetyczną C, są obecnie najbardziej efektywne energetycznie.

  • Klasa energetyczna D

Ma kolor żółty na etykiecie. Oznaczenie stosuje się do urządzeń, które są oszczędne i eko. Pozwalają zaoszczędzić na rachunkach w porównaniu do sprzętów niższych klas. Stanowią odpowiednik byłej klasy energetycznej A++.

  • Klasa energetyczna E

Oznaczana kolorem jasnopomarańczowym. Sprzęty z klasy E charakteryzują się nieco większym zużyciem energii, jednak zwykle oferują niższą cenę od konkurentów z wyższych klas. Stanowią odpowiednik dawnej klasy energetycznej A+.

  • Klasa energetyczna F

Na etykiecie ma kolor pomarańczowy. Stosowana do oznaczania urządzeń, które wcześniej miały klasę A lub B. Zużywają sporo energii, co przekłada się na wysokie rachunki oraz szkodliwy wpływ na środowisko.

  • Klasa energetyczna G

Ma kolor czerwony na etykiecie. Jest to najniższa klasa energetyczna, będąca odpowiednikiem wcześniejszych klas C i D. Urządzenia z oznaczeniem G zużywają bardzo dużo energii i mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Inne informacje

Klasy efektywności energetycznej to priorytetowa kwestia na kartach energetycznych. Nie jest jednak jedyna. Etykiety zawierają także szereg innych, zmiennych w zależności od typu urządzenia, informacji.

  • Kod QR

Na każdej etykiecie, w jej górnym rogu, powinien być umieszczony fotokod. Po jego zeskanowaniu urządzeniem mobilnym użytkownik zostanie przeniesiony do bazy danych, gdzie znajdą się dodatkowe informacje o etykietowanych produktach.

  • Piktogramy

Są to ikony, które prezentują funkcję produktu pozostałą bez zmian. Są to np. klasa efektywności wirowania pralki oznaczona czy oznaczenie efektywności energetycznej w trybie HDR dla telewizorów (sprzęty w tym trybie zużywają więcej energii).

  • kWh

Na etykiecie znajduje się także informacja o zużyciu energii. W zależności od typu sprzętu, może być wyrażana np. w formie kWh, ale także w kWh/rok, w kWh/1000h czy w kWh/100 cykli.

  • Poziom hałasu

Zdecydowana większość sprzętów w trakcie pracy generuje hałas. Jedne większy (np. odkurzacze czy pralki), inne mniejszy (np. lodówki). Parametr ten ułatwia porównanie sprzętów – szczególnie w przypadku, gdy dla klienta jest to ważna kwestia.

  • Inne specyficzne dane na kartach energetycznych

Specyficzne dlatego, że będą różniły się istotnie w zależności od rodzaju urządzenia. Może to być np. pojemność lodówki, zużycie wody na cykl prania, pojemność pralko-suszarki w trakcie prania/suszenia, wymiary ekranu (telewizor, monitor), pojemność lodówki/zamrażarki itd.


Jak wybierać sprzęty, kierując się kartami energetycznymi?

Znalezienie sprzętu, który będzie dobry, wyposażony w pożądane funkcje, a do tego energooszczędny i w przystępnej cenie, to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że oferty producentów są naprawdę imponujące, a w asortymencie nieustannie pojawiają się nowe propozycje. Jak zatem wybierać poszczególne sprzęty, kierując się informacjami zawartymi na kartach energetycznych? Przedstawiamy wskazówki wraz z propozycjami sprzętów, które wpisują się w te kryteria.

Etykiety energetyczne w pralkach

W przypadku pralek na etykietach poza obowiązkowym kodem QR, nazwą producenta, oznaczoną klasą wydajności energetycznej, powinny znaleźć się informacje: o zużyciu energii na 100 cykli roboczych, nominalna wydajność dla zalecanego programu i czas jego trwania, zużycie wody na cykl operacyjny, klasa efektywności wirowania, poziom hałasu w trakcie prania oraz poziom hałasu podczas cyklu wirowania. Przykładem urządzenia z najwyższej klasy energetycznej (A) jest pralka Samsung WW10T504DAE EcoBubble. Jej etykietę efektywności energetycznej znajdziesz na stronie produktu, klikając w literkę A, umieszczoną w zielonej strzałce.

Etykiety energetyczne w suszarkach

Suszarki do ubrań to sprzęty, które kojarzą się z wysokim zużyciem energii. Niemniej dziś coraz więcej osób decyduje się na taki zakup z uwagi na funkcjonalność. Warto wiedzieć, że producenci robią co w ich mocy, by zapewnić sprzęty ekologiczne i oszczędne. Na karcie efektywności warto poszukiwać oznaczenia klasy energetycznej, ale też sprawdzić dane, takie jak: średni czas cyklu suszenia, maksymalny załadunek, poziom hałasu czy klasa zużycia wody na cykl. Jaki model wybrać, gdy zależy Ci na oszczędnym i zaawansowanym sprzęcie? Polecamy sprawdzić suszarkę Samsung DV90BB9445GBS6 9 kg. Łączy w sobie efektowny design i świetne parametry.

Etykiety energetyczne w pralko-suszarkach

Pralko-suszarki to sprzęty, które w jednym urządzeniu łączą funkcję dwóch. Czy mogą być energooszczędne? Jak najbardziej. Producenci wdrażają różne rozwiązania i technologie, które mają zoptymalizować zużycie energii i wody czy zredukować poziom hałasu. Na etykiecie warto pochylić się nad takimi informacjami, jak: ładowność w cyklu prania i suszenia, zużycie wody czy zużycie energii w trakcie cyklu prania/suszenia. Jaki model może się dobrze sprawdzić? Zdaniem naszych ekspertów z działu AGD zarówno dobry stosunek jakości do ceny, jak i dobre parametry oferuje pralko-suszarka Whirlpool FWDG961483WSVEEN.

Etykiety energetyczne w lodówkach

Lodówki poza standardowymi oznaczeniami, które znajdują się na wszystkich kartach energetycznych, zawierają również takie informacje, jak: roczne zużycie energii, pojemność chłodziarki, pojemność zamrażarki (jeśli dotyczy) czy poziom generowanego hałasu. Szukasz dobrego sprzętu z klasy energetycznej A? Sprawdź koniecznie lodówkę z dolnym zamrażalnikiem Samsung Bespoke RB38A7B6AAP 390 l białą.

Etykiety energetyczne w zmywarkach

Zmywarki to bardzo pożądany sprzęt w gospodarstwach domowych. Stanowią niesamowite odciążenie w obowiązkach, a co ciekawe – sprzyjają także oszczędności wody na zmywaniu! Na etykiecie znajdziemy informację o klasie, ale też zużycie energii na 100 cykli, ładowność zmywarki (podana w kompletach), zużycie wody na cykl, czas pracy urządzenia w optymalnym cyklu, poziom generowanego hałasu. Nasi eksperci rekomendują sprawdzenie oferty urządzeń oznaczonych klasami A-C. Jeden z topowych sprzętów z klasy C to bardzo elegancka zmywarka Samsung DW60A8050FB.

Etykiety energetyczne w piekarnikach

Piekarniki to sprzęty, które goszczą w większości domów. Poza klasą energetyczną na etykiecie można znaleźć także informację o tym, jaka jest pojemność urządzenia, jakie jest zużycie energii w trakcie cyklu pieczenia czy w trakcie cyklu z termoobiegiem. Jaki model ma dobry stosunek jakości do ceny, a przy tym nie będzie kosztowny w trakcie regularnej eksploatacji? Eksperci radzą, by sprawdzić urządzenia marki BEKO, np. piekarnik BEKO BBIM13400XS do zabudowy.

Etykiety energetyczne w okapach

Okapy to urządzenia, których w kuchni po prostu nie może zabraknąć. Odpowiadają za zbieranie oparów i zanieczyszczeń w trakcie gotowania, stąd też muszą być wydajne i dopasowane do potrzeb. Jak każdy sprzęt, tak i one zużywają energię w trakcie swojej pracy. Na etykiecie znaleźć można takie informacje, jak: klasa efektywności energetycznej, poziom generowanego hałasu, klasa wydajności przepływu dynamicznego, średnie roczne zużycie prądu, klasa sprawności oświetlenia czy klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń. Jaki model wybrać? Przede wszystkim musisz dopasować go pod względem konstrukcyjnych do potrzeb. Jeśli interesuje Cię okap kominowy, to sprawdź np. okap Bosch DWK87EM60 kominowy.

Etykiety energetyczne w telewizorach

Czas na sprzęt, który odpowiada za domową rozrywkę. Choć telewizja cieszy się coraz słabszą popularnością, to jednak telewizory goszczą w większości domów z uwagi np. na możliwość korzystania z różnych aplikacji do oglądania filmów i seriali, grania w gry, surfowania po internecie. Niestety telewizory nie należą do liderów w kwestii energooszczędności, a producenci wciąż poszukują rozwiązań, które zapewnią oszczędność na rachunkach i będą bardziej przyjazne środowisku. Aktualnie na etykietach znaleźć można informacje o klasie energetycznej, zużyciu energii podczas 1000 h użytkowania, klasie efektywności energetycznej w trybie HDR (energochłonnym) czy wymiarach ekranu. Jaki model zatem wybrać? Nasi eksperci radzą, aby zerknąć na sprzęty: telewizor Samsung QE75Q67BAUXXH czy zdecydowanie mniejszy telewizor Philips 32PHS5505/12 HD 32" czarny.

Etykiety energetyczne w monitorach

Monitory to kolejna kategoria sprzętów, która ma karty energetyczne. Znajdują się na nich takie informacje, jak klasa energetyczna, roczne zużycie energii, rozmiar przekątnej ekranu w calach i cm, moc urządzenia w Watach, informacja o istnieniu lub braku głównego wyłącznika urządzenia. Przy zakupie priorytetowo zalecamy wziąć pod uwagę zastosowane technologie, a także bezpieczeństwo monitora dla wzroku. W następnej kolejności zerknij na etykietę energetyczną urządzenia. Szukasz małego monitora? Może Cię zainteresować monitor Asus ZenScreen MB16ACV 15,6". Poszukujesz czegoś większego? Sprawdź: 24-calowy monitor HP V24i (9RV17AA).

Jak czytać karty energetyczne – podsumowanie

Sukces systemu etykietowania polega w dużej mierze na prostym i czytelnym przekazie dla konsumentów. Dzięki kartom energetycznym w kilka chwil można poznać podstawowe dane na temat urządzenia. Sprzyjają one również porównywaniu sprzętów pod kątem oszczędności i innych parametrów. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak czytać karty energetyczne i zorientowanie się w aktualnie obowiązujących etykietach jest dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsze. Zachęcamy, by przy zakupie sprzętów, szczególnie tych z sektora AGD, brać pod uwagę swoje wymagania, ale też uwzględniać efektywność energetyczną, bo przekłada się ona na oszczędności w trakcie eksploatacji. Potrzebujesz pomocy lub masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z doradcami Vobis.pl!

Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty