• AGD

Pralka do 1000 zł – która najlepsza? Jak wybrać?

Vobis.pl, 11-07-2022


Zakup pralki może wydawać Ci się trudnym zadaniem. Nie bez powodu – liczba sprzętów jest imponująca, a poszczególne urządzenia różnią się ceną, wielkością, pojemnością, funkcjami czy zużyciem energii. Masz określony budżet i szukasz pralki do 1000 zł? Sprawdź wskazówki, jak wybrać najlepszy model w tym przedziale cenowym oraz poznaj rekomendowane produkty. Zaskoczymy Cię! Pralka do 1000 zł może mieć już wiele atrakcyjnych programów i być oszczędna w eksploatacji!


Pralka do 1000 zł – jak wybrać?

Pralki to urządzenia, które znajdują zastosowanie w większości gospodarstw domowych, a także w firmach i instytucjach. Pozwalają na wypranie tekstyliów w łatwy i szybki sposób, by te były gotowe do ponownego użycia, czyste i higieniczne. Niemniej, oferta producentów jest naprawdę ogromna i klienci mają trudną decyzję do podjęcia. Poszczególne pralki różnią się ceną, gabarytami, wyglądem, funkcjonalnościami czy kosztem eksploatacji. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie pralki do 1000 zł.

RODZAJ PRALKI

Zacznijmy od zastanowienia się, czy ma to być pralka wolnostojąca, czy do zabudowy. Modele te różnią się pod względem budowy. Pralki do zabudowy nie mają fabrycznej obudowy, przez co mogą być zabudowane np. pod blatem, w szafie. Wolnostojące modele mają oryginalne obudowy producentów i są sprzętem kompletnym.

WYMIARY

Bezsprzecznie jedną z ważniejszych kwestii przy zakupie pralki są jej wymiary. Urządzenie ma bowiem przez lata gościć w łazience, pralni, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym. Warto zastanowić się, jaką przestrzeń może zająć. W ofercie dostępne są pralki o różnych wymiarach, dlatego przed zakupem zachęcamy, by sprawdzić informację, jaką wysokość, szerokość i głębokość ma sprzęt, który Cię zainteresował.

SPOSÓB ZAŁADUNKU

Najpopularniejszym wyborem są pralki ładowane od frontu, wyposażone w okrągłe drzwiczki i panel sterowania na przodzie. Niemniej specyfika niektórych łazienek czy pralni (szczególnie tych z ograniczoną przestrzenią), może zachęcić do zakupu pralki ładowanej od góry. W tego typu sprzętach klapa otwiera się do góry i na górze znajduje się panel sterowania. Charakteryzuje je to, że są wysokie i wąskie, więc mieszczą się nawet w niewielkich wnękach.

RODZAJ SILNIKA

Producenci wyposażają pralki w coraz bardziej zaawansowane technologicznie silniki. Coraz popularniejsze stają się pralki z bezszczotkowym silnikiem inwerterowym, zasilanym prądem zmiennym. Cechy charakterystyczne takich silników to wysoka wydajność, cicha praca, niski pobór energii elektrycznej. Elementy silnika inwerterowego nie nagrzewają się podczas pracy, przez co też są znacznie trwalsze i mniej podatne na ewentualne uszkodzenia. W niektórych tanich pralkach można jednak znaleźć tradycyjne silniki szczotkowe – niestety są one dość głośne, awaryjne i wymagają okresowej wymiany szczotek.

KLASA ENERGETYCZNA

Określa ilość zużywanej przez dany sprzęt energii. Najlepszym wyborem są urządzenia z klasy oznaczonej literą A. Obok niej mogą występować plusy – im ich więcej, tym bardziej oszczędne jest urządzenie. Jeśli jednak chodzi o pralki do 1000 zł, to większość urządzeń jest z niższych klas – D, E lub nawet F.

POJEMNOŚĆ

Parametr ten określa, jaka maksymalna ilość prania zmieści się do pralki przy jednym załadunku. Informacja na ten temat prezentowana jest w kilogramach i dotyczy standardowego programu przy pełnym załadowaniu. Pralki do 1000 złotych zwykle mieszczą 5 lub 6 kg. Dobrze sprawdzą się dla singli, jak i małych rodzin. Liczniejszym gospodarstwom domowym zalecamy wybór modelu o większym załadunku.

MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ WIROWANIA

Informacja o tym, jaka jest maksymalna liczba obrotów bębna pralki w trakcie odwirowywania wody z prania, prezentowana w obrotach na minutę (obr/min). Im wyższa liczba, tym suchsze pranie po zakończeniu cyklu. Wysokie obroty świetnie sprawdzają się w przypadku prania ręczników, pościeli, odzieży roboczej czy innych ciężkich tkanin. Im większy zakres obrotów, tym większe możliwości.

POZIOM HAŁASU

Choć większość osób nie zwraca uwagi na tę kwestię podczas zakupu pralki do 1000 zł, to jednak parametr ten może być znaczący w przypadku rodzin z dziećmi, właścicieli czworonogów wrażliwych na hałasy czy u osób, które pracują w systemie zmian nocnych. Cicha praca urządzenia nie wpływa negatywnie komfort codziennego funkcjonowania. Tu warto zwrócić uwagę na poziom hałasu zarówno w kontekście prania, jak i wirowania.

ZABEZPIECZNIA

Tam, gdzie są dzieci, absolutnie niezbędna jest blokada rodzicielska, która uniemożliwi maluchom przypadkowe uruchomienie czy otwarcie pralki. Inne zabezpieczenia to ochrona przed zalaniem podczas awarii, blokada przedwczesnego otwarcia drzwi czy ochrona przed przepięciem.

Pralki do 1000 zł – jakie mają funkcje?

Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać pralkę do 1000 zł, warto abyś wziął pod uwagę nie tylko wymienione w powyższej części artykułu parametry, lecz także rozeznał się w funkcjach, jakie oferują sprzęty w tym budżecie.

  • Automatyka wagowa

To właściwie jedna z podstawowych funkcji, którą ma większość pralek. Jest to inaczej mówiąc system, który automatycznie ocenia wagę załadowanych do pralki tekstyliów i dopasowuje czas prania. Gdy pralka nie jest zapełniona, skraca się czas pracy, co przekłada się na oszczędności (mniejsze zużycie energii elektrycznej, wody).

  •  Pozycjonowanie bębna do otwarcia

Funkcja znajduje zastosowanie w pralkach otwieranych od góry. Zapewnia samoczynne zatrzymywanie się bębna drzwiczkami ku górze, po skończonym praniu – nie trzeba szarpać się z bębnem i trudzić z opróżnieniem pralki.

  • Opóźnienie startu

Funkcja pozwala na ustawienie godziny, o której pralka rozpocznie pracę. Zwykle jest możliwość opóźnienia czasu uruchomienia pralki nawet do 24 godzin. To przydatne rozwiązanie, gdy np. chcemy zrobić pranie pod naszą nieobecność i wywiesić je, gdy wrócimy do domu. Pranie nie stęchnie i będzie gotowe do powieszenia po powrocie.

  • Programy piorące

Tutaj właściwie zaczyna się cała przygoda z procesem prania najróżniejszych materiałów, a nawet obuwia. W większości pralek dostępne są program codzienny, bawełna, szybki, koszule, wełna, delikatny, syntetyczne. Są one dostosowane pod względem automatycznych ustawień do wymogów materiałów, choć większość pralek pozwala na dodatkowe modyfikacje (np. skrócenie czasu prania czy zmniejszenie obrotów wirowania).

Poza tym pralki do 1000 zł oferują zwykle dodatkowe opcje, jak np. pranie wstępne, płukanie, wirowanie, odpompowywanie, czyszczenie bębna, a także programy specjalne (np. puchowe, jeans, sportowe, outdoor, antyalergiczny, obuwie). Tu jednak warto zaznaczyć, że producenci pralek często używają swojego indywidualnego nazewnictwa dla poszczególnych programów, ale po zagłębieniu się w parametry prania, możemy dobrać program wedle swoich potrzeb.

  • Zaawansowane technologie

Pralki różnią się pod względem wdrożonych rozwiązań, a producenci robią co w ich mocy, by zwiększyć funkcjonalność swoich sprzętów i zachęcić do ich zakupu potencjalnych klientów. Jednym z rozwiązań jest odświeżanie parowe, czyli szybkie przygotowywanie odzieży do jej założenia – para eliminuje zarazki, nieprzyjemne zapachy, zagniecenia. Następna technologia do wyciąganie lub dodawanie tekstyliów w trakcie prania, co na pewno docenią zapominalscy. Warte uwagi są także: funkcja automatycznego dozowania detergentów, pranie bąbelkowe, ekologiczne pranie (dłuższy cykl, ale mniejsze zużycie energii), eliminacja zagnieceń.

Polecane pralki do 1000 zł

Pralka Beko WUE6511XWW1

Pierwsze urządzenie w zestawieniu pralek do 1000 zł to propozycja marki Beko. Jest to pralka wolnostojąca o pojemności 6kg, świetna dla małych i średnich gospodarstw domowych. Jej wymiary są dość standardowe: 84 x 60 x 41,5 cm (wysokość, szerokość, głębokość), więc dobrze sprawdzi się w nawet niewielkich łazienkach czy domowych pralniach.

Pralka Beko posiada zakrzywione szklane drzwi systemu AquaWave® oraz łopatki, które wskutek ruchu falowego przemieszczają ubrania wewnątrz bębna. Efektem jest delikatne pranie, dbające o Twoje tekstylia. Na uwagę zasługuje program Codzienne Szybkie, który świetnie sprawdza się na co dzień. Umożliwia on wypranie pełnego wsadu w 28 minut, w temperaturze 30°C, więc nawet jeśli wieczorem przypomni Ci się, że ubranie, które planowałeś jutro założyć, jest brudne, zdążysz je odświeżyć!

Urządzenie oferuje maksymalną prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę i wówczas generuje hałas do 72 dB. W trakcie cyklu prania hałas nie przekracza 60 dB. Atutem, o którym warto jeszcze wspomnieć, jest funkcja opóźnienia startu o 3, 6 lub 9 godzin. Roczne zużycie energii oceniane jest przez producenta na 152 kWh, a zużycie wody na cykl prania 43 l.

Dostępne są tu różne funkcje bezpieczeństwa, jak np. blokada rodzicielska, ochrona przed zalaniem, kontrola wyważenia wsadu czy automatyczna regulacja wody. Jeśli chodzi programy w tej pralce do 1000 zł to jest ich aż 15 – m.in. Bawełna (20, 40, 60 i 90 st.), ECO, klasyczny, puchowe, wełna czy pranie ręczne. To sprzęt o bardzo dobrych parametrach, jak na ten budżet.

Pralka Whirlpool FWSL61251BPLN

Kolejna w zestawieniu polecanych pralek do 1000 zł jest propozycja renomowanej marki Whirlpool. Podobnie, jak poprzednik, zmieści do 6 kg załadunku. Tutaj jednak wyższe są obroty maksymalne w trakcie wirowania i wynoszą 1200 obr./min. W trakcie cyklu prania zużywa 42 litry wody, a zużycie prądu w trakcie 100 cykli to 78kWh. Warto jednak wiedzieć, że ta pralka Whirlpool jest dość głośna – w trakcie wirowania osiąga poziom do 84dB.

Urządzenie ma technologię 6. Zmysł, który automatycznie wykrywa wielkość oraz rodzaj załadunku i dopasowuje optymalne parametry prania. Poza tym występuje tutaj również system SoftMove, który ma 14 różnych programów, odpowiednich do różnych rodzajów tkanin, nawet tych najdelikatniejszych. Zastosowana technologia FreshCare+ odpowiada z kolei za utrzymanie świeżości ubrań do 6 godzin po zakończeniu cyklu, więc nawet gdy zapomnisz powiesić pranie, nie musisz obawiać się woni stęchlizny. Programy parowe pomagają też w odświeżaniu tkanin.

Co jeszcze ma do zaoferowania pralka Whirlpool? Z nią nie musisz tracić czasu na prasowanie, ponieważ dzięki odpowiedniej funkcji możliwe jest dopasowanie parametrów prania i wirowania tak, by ograniczone zostało powstawanie zagnieceń. Bardzo przydatny jest także program płukania intensywnego z troską o wrażliwą skórę, który zapewnia perfekcyjne usunięcie detergentu, eliminując ryzyko podrażnień czy alergii.

Zależy Ci na szybkim praniu? Skorzystaj z programu Szybki 30’. Chcesz, by pralka uruchomiła się później? Skorzystaj z funkcji „Opóźnienie startu”. Chcesz prać różne tkaniny, wymagające specjalnego traktowania – np. kołdry, wełnę, delikatne, jeans czy sportowe. Ta pralka do 1000 zł spełni oczekiwania nawet wymagających użytkowników!

Pralka CANDY CS341252DE/2-S

Kolejna pralka w zestawieniu o ładowności 6kg i maksymalnej liczbie obrotów 1200/minutę. Ten model wyróżnia wąska konstrukcja, przez co świetnie sprawdzi się w nawet w łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych o ograniczonej przestrzeni. Mimo kompaktowych rozmiarów i atrakcyjnej ceny, pralka do 1000 zł marki CANDY ma wiele praktycznych funkcji.

Zacznijmy od tego, że mamy tu klasę energetyczną A+++, która zapewnia oszczędność na wydatkach na prąd. Panel dotykowy ułatwia sterowanie urządzeniem ręcznie, z kolei moduł NFC umożliwia zarządzanie nim z poziomu smartfonu czy tableta. Zastosowana technologia KG Detector automatycznie dostosowuje zużycie wody i energii do ilości ubrań w bębnie, a opcja wyboru poziomu zabrudzenia tkanin, umożliwia dopasowanie intensywności prania, temperatury i czasu do potrzeb.

Jeśli jesteś zwolennikiem szybkiego prania i często zdarza się, że brakuje Ci czasu na uporanie się z tym obowiązkiem, to z całą pewnością docenisz dostępne Programy Szybkie: 14, 30 lub 44 minuty. Chcesz opóźnić start? Skorzystaj z tej możliwości i zaprogramuj start pracy pralki na dowolną godzinę! O bezpieczeństwo użytkowania dbają blokada przycisków oraz zabezpieczenie przed zalaniem. Odpowiednie wypoziomowanie i należyta stabilizacja sprawiają, że pralka do 1000 zł w trakcie wirowania nie skacze po łazience.

Pralka Indesit TBTWL50300PL/N

Pralka do 1000 zł ładowana od góry. Ma pojemność 5 kg i bez wątpienia jest oszczędnym modelem. Zużycie prądu na 100 cykli wynosi 60kWh, a zużycie wody na cykl to zaledwie 41 litrów. Maksymalne obroty w trakcie wirowania to 1000 obrotów na minutę i wówczas generowany jest maksymalny hałas nieprzekraczający 76 dB. Wskaźniki LED ułatwiają kontrolę nad ustawieniami parametrów pracy sprzętu.

Pralka marki Indesit ma wiele nowoczesnych funkcji, które sprawiają, że jest praktyczna i wygodna w obsłudze. Użytkownik ma możliwość opóźnienia startu o nawet 24h, a przy tym może korzystać z ekologicznych programów prania, oszczędzających energię elektryczną. Na uwagę zasługują również liczne cykle szybkiego prania (5 dedykowanych programów) oraz programy piorące, uwzględniające różne potrzeby – np. syntetyczne, bawełniane, delikatne, wełna, mieszane, pranie wstępne czy pranie intensywne.

Brakuje Ci czasu na obowiązki domowe? Ta pralka do 1000 zł wyręczy Cię w codziennym praniu! Wystarczy jeden ruch pokrętłem, by wykonać efektywne pranie w niespełna 45 minut – pomoże w tym wyjątkowa funkcja Turn&Go. Osoby, które mają skłonność do alergii i podrażnień skóry, docenią opcję dodatkowego płukania, dzięki której mogą być pewne, że detergenty dobrze się spłukały z tekstyliów. Ci natomiast, którzy mają dzieci lub wykonują zajęcia, w których łatwo się pobrudzić, będą zadowoleni z opcji prania intensywnego, które świetnie dobie radzi nawet z trudnymi do usunięcia plamami.

Pralka Whirlpool FFL6038BPL

Kolejna rekomendowana pralka do 1000 zł to model otwierany od frontu marki Whirlpool. Ma pojemność 6kg i stosunkowo duże gabaryty - 57.5 x 59.5 x 84.5 cm (głębokość x szerokość x wysokość). Maksymalna prędkość wirowania w tym modelu wynosi 1000 obrotów na minutę. Ogromnym atutem, który wyróżnia ten sprzęt na tle innych, jest silnik inwerterowy – wyjątkowo trwały, energooszczędny i cichy.

Urządzenie ma jeszcze sporo innych zalet – m.in. ma funkcję FreshCare+, która utrzymuje świeżość prania nawet przez 6 godzin po zakończeniu cyklu. Odpowiadają za to para wodna oraz delikatne ruchy bębna. Poza tym programy parowe sprzyjają odświeżaniu tkanin, dezynfekcji i ułatwianiu prasowania. Technologia 6 – zmysł automatycznie wykrywa wielkość i typ załadunku, a następnie dopasowuje parametry prania, gwarantując wyjątkową efektywność.

Ta pralka do 1000 zł udostępnia użytkownikom liczne programy, które pozwalają odpowiednio zadbać o tkaniny. Dostępne są m.in. bawełna, bawełna ekonomiczny, białe, codzienne szybkie, codzienny, delikatny, dziecięce, jeans, mieszany, odzież sportowa, płukanie + wirowanie, pranie w zimnej wodzie, pranie wstępne, syntetyki, wełna, a także wirowanie i odpompowanie wody. Zaletą tego modelu jest także zabezpieczenie przed dziećmi.

Wiesz już, jak wybrać pralkę do 1000 zł i czym kierować się przy zakupie. Przedstawiliśmy również rekomendowane modele urządzeń w tej cenie. Szukasz innego sprzętu? Masz bardziej ograniczony budżet lub chcesz wydać więcej albo zależy Ci na konkretnych parametrach? Sprawdź kategorię pralki na Vobis.pl i znajdź model dla siebie!

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty