Raty 0% i płatności odroczone w Vobis – kup teraz, zapłać później!

Vobis.pl, 14-09-2022

Zakup sprzętu elektronicznego czasem jest planowanym wydatkiem, a czasem czeka nas zupełnie znienacka, gdy zajdzie pilna potrzeba. W związku z tym nie zawsze jesteśmy gotowi na taki wydatek, który nagle obciąży nasz miesięczny budżet. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są produkty finansowe, które wesprą zakup – mogą to być raty 0% bądź też płatności odroczone. Czym są? Jakie mają zalety i ograniczenia? Które sprzęty w Vobis.pl możesz kupić na raty? Sprawdź poradnik przygotowany przez naszych ekspertów!

 

Spis treści

Czym są raty 0%?

Płatność odroczona – czym jest i jak działa?

Zakupy z odroczoną płatnością – zalety i wady

Czy warto kupować na raty?

Co kupić na raty?

Raty 0% i płatności odroczone – podsumowanie

 

Czym są raty 0%?

Raty zero procent za zakupy to jedna z najkorzystniejszych opcji finansowania, jaką mają w swojej ofercie banki. Polegają one na tym, że klient spłaca w ratach zaciągnięty kredyt bez odsetek, a zatem w ratach płaci za sprzęt taką kwotę, jaką pożyczył – bez dodatkowych obciążeń.

Przykład:

- kupujesz telewizor za 2000 zł,

- płatność dzielisz na 10 rat 0%,

- podpisujesz umowę z bankiem,

- przez 10 miesięcy spłacasz raty w wysokości 200 zł,

- po upływie 10 miesięcy kredyt jest spłacona.

Pamiętaj, że niekiedy do zakupu doliczane są dodatkowe koszty, które windują cenę w górę – np. ubezpieczenie spłaty zobowiązania czy prowizja za przystąpienie do niego. Zawsze przeczytaj warunki udzielenia kredytu! Możesz też wybrać inne opcje, np. raty 20 x 0% z Santander – sprawdź, co oferuje dany sklep i wybierz najbardziej dogodną opcję.

Raty 0% najczęściej można spotkać w sklepach ze sprzętem elektronicznym, meblami, materiałami budowlanymi. Współpracują one z bankami, oferując kupującym możliwość skorzystania z zakupów na raty, czyli takich, gdzie nie muszą oni płacić za swój zakup podczas jego realizacji i mogą podpisać umowę kredytową na zakup sprzętów.

Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku (również rat zero procent), to bank ustala zasady kredytowania. Brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak zdolność kredytowa klienta i jego historię kredytowa czy wpisy w rejestrach dłużników. Niekiedy bank może odmówić udzielenia kredytu na zakup sprzętu lub też zaoferować inne warunki. Najczęściej jednak dotyczy to osób zadłużonych, z aktywnymi kredytami lub pożyczkami oraz takich, które nie mają stałego źródła dochodu.

Procedura udzielania rat 0% jest zdecydowanie uproszczona w stosunku do udzielania innych kredytów. Najczęściej nie jest wymagana wizyta w banku, a w sklepie pracują doradcy, którzy przeprowadzają wywiad z klientem, kontaktują się z bankiem i w ciągu kilkudziesięciu minut wydawana jest decyzja kredytowa przez bank.

W przypadku zakupów online, to klient samodzielnie wypełnia wniosek podczas składania zamówienia i przesyła go do banku. Tu także po kilkudziesięciu minutach można liczyć na decyzję banku (w godzinach funkcjonowania). Gdy decyzja będzie pozytywna, kurier dostarczy umowę, którą należy podpisać. Kiedy sklep ją otrzyma, wówczas wyśle towar.

 

Płatność odroczona – czym jest i jak działa?

Odroczona płatność to usługa finansowa, dzięki której można zrealizować zakupy w danym momencie, ale zapłacić za nie dopiero po określonym czasie. To, ile on wyniesie, zależy od indywidualnych warunków – czasem jest to 14 dni, innym razem 30 dni, a jeszcze innym kilka miesięcy. Przykładowo w VOBIS oferujemy okres karencji wynoszący 3 miesiące, co w praktyce oznacza, że klient może już teraz nabyć sprzęt, którego potrzebuje na raty, a płatność za niego rozpocząć za 3 miesiące.

Przykład:

- 1 października kupujesz lodówkę za 4000 zł łącznie z wszystkimi kosztami kredytu,

- decydujesz na płatność na raty odroczoną o 3 miesiące,

- podpisujesz umowę i odbierasz swoją lodówkę,

- pierwszą ratę płacisz dopiero w styczniu, a kolejne wg harmonogramu.

Podobnie jak w przypadku rat 0%, tak i w przypadku płatności odroczonych, to bank wydaje decyzję, czy udzieli takiej możliwości klientowi. Niezbędne jest więc wypełnienie wniosku i uzyskanie akceptacji ze strony instytucji finansowej. Pod uwagę bank bierze przede wszystkim zdolność kredytową zainteresowanego (scoring kredytowy). Jeśli ma on zdolność kredytową i bank nie widzi przeciwwskazań do udzielenia finansowania, wydawana jest pozytywna decyzja, a klient może skorzystać z płatności odroczonych.

W Polsce płatności odroczone dopiero zyskują na popularności, jednak warto wiedzieć, że ta metoda finansowania zyskała ogromną popularność w wielu państwach. Na przykład w krajach takich jak Austria czy Niemcy, blisko 30% wszystkich zakupów internetowych jest realizowanych przy pomocy płatności odroczonej. Tu jednak dotyczy to najczęściej drobnych zakupów, za które klient płaci po określonym czasie (zwykle 30 dni), bez rozkładania sumy na raty. Procedura taka jest znacznie uproszczona i najczęściej nie potrzeba decyzji banku – po prostu klient na podstawie umowy, którą zawiera ze sprzedawcą, zobowiązuje się do zapłaty za produkty po upływie określonego czasu.


Zakupy z odroczoną płatnością – zalety i wady

Płatność odroczona ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Nadrzędną zaletą odroczonej płatności jest po prostu to, że za zakupy można zapłacić w późniejszym terminie – np. po wypłacie czy uroczystości. Ta forma płatności okazuje się również atrakcyjna, gdy zechcesz skorzystać z wyprzedaży czy oferty specjalnej, a nie dysponujesz odpowiednimi środkami w danym momencie. Poza tym w przypadku zakupów internetowych, masz możliwość rozmyślenia się i zwrotu produktu – wówczas nie musisz oczekiwać na zwrot środków (nie są one zamrożone), lecz po prostu nie płacisz za swój zakup. Kolejnym atutem jest to, że taka metoda finansowania jest po prostu darmowa i nie generuje dodatkowych wydatków, jak np. ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych (prowizja).

Zakupy z odroczoną płatnością mają również swoje wady, choć jest ich właściwie niewiele. Przede wszystkim wiele zależy od sytuacji finansowej. Przesunięcie płatności w czasie może wydawać się doskonałym pomysłem, jeśli spodziewasz się wypłaty czy dodatkowego zastrzyku gotówki, ale pamiętaj, że zawsze mogą wypaść dodatkowe wydatki, a w związku z tym po określonym czasie Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie (np. pilna wizyta stomatologiczna). Tu jednak pamiętaj, że instytucje finansowe zwykle oferują dodatkową opcję, czyli rozłożenie płatności na raty (jeśli wcześniej nie została zawarta taka właśnie umowa). Warto więc decydować się na zakupy z taką opcją tylko wtedy, gdy jesteś przekonany o tym, że będziesz dysponować odpowiednimi środkami na spłatę swojego zobowiązania.

Czy warto kupować na raty?

Zakup na raty daje przede wszystkim szansę na otrzymanie danego produktu w wybranym momencie, bez czekania na wypłatę, premię czy wyczekiwania innych, wolnych środków. Jeśli potrzebujesz zakupu w danym momencie – możesz go nabyć, a następnie podzielić płatność na dogodną ilość rat (albo wybrać płatność odroczoną i zapłacić za jakiś czas). O korzyściach długo nie trzeba przekonywać, np. gdy zepsuje Ci się pralka, ważne jest, by nabyć nową od razu, a nie kumulować pranie w oczekiwaniu na przypływ środków.

Na plus jest również to, że niewielka, comiesięczna rata nie będzie miała wpływu na domowy budżet. Skumulowane oszczędności warto pozostawić na swoim koncie jako zabezpieczenie i poduszkę finansową. Poza tym płatności na raty pozytywnie wpływają na historię kredytową, która może mieć znaczenie w przyszłości, gdy zechcesz wziąć większy kredyt (oczywiście pod warunkiem, że będziesz regularnie spłacać raty!).

Czy warto kupować na raty? Jest to opłacalne rozwiązanie – szczególnie, gdy możesz skorzystać z promocji i zdecydować się na kredyt z oprocentowaniem 0%. Należy jednak podchodzić do nich bardzo rozsądnie i decydować się wyłącznie na zakupy, które będziesz w stanie spłacić w wyznaczonym terminie! Nie kupuj na raty, gdy wiesz, że Twoja sytuacja finansowa może utrudnić Ci spłatę zobowiązań – wówczas zadłużenie będzie miało negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Co kupić na raty?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, zakupy na raty cieszą się szczególną popularnością w sklepach z elektroniką, sprzętem RTV i AGD, sklepach z meblami czy materiałami budowlanymi. W Vobis również nie mogło zabraknąć takiej możliwości. Co więcej, klienci bardzo chętnie z niej korzystają – zarówno w przypadku zakupu kosztownych urządzeń i wyposażania domu, jak i w przypadku pojedynczych, mniejszych sprzętów. Zastanawiasz się, co klienci kupują na raty? Oto kilka przykładów sprzętów, które w szczególności często są brane na raty lub w formie odroczonych płatności!

MacBook na raty – sprzętem, który klienci zwykle wybierają w płatności rozłożonej na raty, są laptopy Apple. To wysokiej jakości komputery przenośne, które jednak mają dość wysoką cenę. Nie każdy jest w stanie zdecydować się na zakup od ręki. Ceny MacBooków rozpoczynają się od około 5000 zł (np. Laptop Apple Macbook Air 13 MGN93ZE/A/US 8GB/256GB), a sięgają nawet około 18 000 zł (np. 16-inch MacBook Pro: Apple M1 Max chip with 10-core CPU and 32-core GPU, 1TB SSD - Space Grey).

Smartfon na raty – np. iPhone na raty czy Samsung na raty, to kolejna popularna opcja płatności ratalnej lub płatności odroczonych wśród klientów Vobis. Co ciekawe, w przypadku urządzeń mobilnych, kupujący wybierają taką opcję finansowania bez względu na wartość sprzętu. Na przykład w promocji 10x0% można nabyć Smartfon Xiaomi Redmi Note 10S 6/64 GB szary za niespełna 1200 zł, jak i Smartfon TCL 306 szary za 600 zł czy Smartfon Apple iPhone 13 512 GB Księżycowa poświata za ponad 5000 zł.

Telewizor na raty – kolejny sprzęt, który klienci Vobis często biorą na raty, to telewizory i sprzęt kina domowego. Nie są to urządzenia pierwszej potrzeby, a sprzęt służący rozrywce, który po prostu lubimy mieć w swoich domach, aby oglądać telewizję, korzystać z aplikacji VOD czy grać w gry. Nierzadko więc szkoda nam po prostu wydać tak dużą sumę na sprzęt i uszczuplić swój domowy budżet, stąd też rozłożenie wydatku na raty, jest chętnie wybieraną opcją. 

AGD na raty – bez wątpienia najszersza kategoria produktów, jeśli chodzi o zakupy na raty lub z opcją płatności odroczonych. Mieszczą się w niej bardzo kosztowne urządzenia gospodarstwa domowego, które zwykle kupujemy podczas urządzania domu lub mieszkania, remontów albo gdy dojdzie do awarii. Tym samym są to momenty, gdy mamy wiele różnych wydatków lub niespodziewane sytuacje. Trudno wyobrazić sobie awarię lodówki albo pralki i oczekiwanie aż oszczędzisz środki na zakup nowej. Tym samym słusznym posunięciem jest zakup ratalny. Jeśli chodzi o małe AGD to również nie stoi nic na przeszkodzie, by kupować w takiej formie finansowania – np. ekspresy ciśnieniowe czy miksery.

Raty 0% i płatności odroczone – podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco przybliżył Ci tematykę rat 0% oraz płatności odroczonych. Przedstawiliśmy, na czym polegają te metody płatności oraz jakie mają zalety i wady. Pamiętaj, że robiąc zakupy na kredyt, jesteś zobowiązany do jego regularnej spłaty – kupuj odpowiedzialnie i wybieraj metody rozłożenia płatności w taki sposób, by spłacanie nie stanowiło dla Ciebie problemu.

Poza tym zachęcamy, by zawsze dokładnie sprawdzić warunki finansowania i przeczytać, czy są to faktycznie raty zero procent bez ukrytych kosztów albo czy płatności odroczone nie sprawią, że finalnie za zakup zapłacisz więcej. Banki najczęściej mają atrakcyjne umowy ze sklepami. Dzięki temu, gdy jest informacja o tym, że są to raty 0%, to nie powinieneś niemiło się zaskoczyć dodatkowym naliczeniem opłat, ale miej na uwadze, że mogą pojawić się różne warunki (np. konieczność dokupienia ubezpieczenia).

Jeśli zainteresowały Cię raty 0%, płatności odroczone lub inne systemy finansowania i chcesz sprawdzić, czy wybrane produkty możesz w ten sposób kupić – zapraszamy do dodania ich do koszyka. Następnie wyświetlą Ci się proponowane „Sposoby płatności” z opisem, jak przebiega dana opcja. Gdy pojawią się jakiekolwiek pytania lub będziesz mieć wątpliwości – nasz Dział Obsługi Klienta z przyjemnością pomoże. Skontaktuj się z nami poprzez formularz w zakładce „Kontakt” albo zadzwoń na infolinię.  

Podobne artykuły

Blog

Głośniki JBL – Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników JBL, warto dokładnie poznać ich możliwości i specyfikacje. Sklep vobis.pl oferuje szeroki wybór głośników JBL, które cieszą się popularnością dzięki wysokiej jakości dźwięku, trwałości i innowacyjnym rozwiązaniom. W tym artykule przedstawiamy

Vobis.pl, 26-02-2024
Blog

Drukarki na które warto zwrócić uwagę – ranking.

Przy zakupie drukarki, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na wydajność i jakość druku oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sklep Vobis.pl, mając na uwadze różnorodność oczekiwań klientów, prezentuje ranking drukarek, które cieszą się dużą

Vobis.pl, 26-02-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty