• Mobile

Smartfon dla dziecka - czym się kierować?

Vobis.pl, 16-12-2020


Decyzja o zakupie pierwszego telefonu dla dziecka nie jest łatwa i powinna zostać podjęta dopiero po dokładnym przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Aspekt, który się od razu nasuwa to odpowiedni wiek - w tym przypadku jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy między innymi od dojrzałości emocjonalnej naszej pociechy, a także od rzeczywistej potrzeby posiadania takiego urządzenia. Czy powinien być to najdroższy model? Czy dobrym pomysłem jest to, aby był to prezent na wybraną okoliczność od innej osoby, niż rodzice?

Pierwszy telefon dziecka - kiedy?

Rozwój technologii spowodował, że dostęp do wszelkiego rodzaju elektroniki mają coraz młodsze dzieci. Zwykle zaczyna się od oglądania telewizji, bajek na komputerze czy tablecie rodzica, wideorozmów z daleko mieszkającymi dziadkami. Zarówno Internet, jak i wszystkie nowoczesne urządzenia niosą za sobą wiele zalet, jednak należy umiejętnie z nich korzystać, a w przypadku najmłodszych także kontrolować.

Sami powinniśmy wyczuć odpowiedni moment dojrzałości naszego dziecka na posiadanie własnego smartfona. Zazwyczaj jest to rozpoczęcie nauki w szkole, a konkretniej samotne powroty do domu po lekcjach, czyli w wieku około 7 - 8 lat. Krótka rozmowa czy wiadomość tekstowa pozwala na utrzymanie kontaktu z dzieckiem i wiedzę, gdzie aktualnie się znajduje, czy bezpiecznie dotarło do miejsca zamieszkania. Nie możemy jednak zapominać o tym, że to my - rodzice ponosimy odpowiedzialność za ten sprzęt. Musimy poinformować dziecko

o konsekwencjach, jakie niesie za sobą posiadanie własnego telefonu - od kradzieży, poprzez zniszczenia czy po prostu możliwość nabicia wysokiego rachunku.

Jaki smartfon wybrać dla dziecka?

Im młodsze dziecko, tym prostsze urządzenie powinniśmy wybrać. Na początku tej przygody maluch powinien nauczyć się najpierw korzystać z podstawowych funkcji, jak dzwonienie

i pisanie SMSów. Im mniej dodatkowych aplikacji i innych rozpraszaczy tym lepiej, kluczowy jest też sam fakt posiadania i dbania o swój sprzęt. Dlatego też, pierwszy telefon nie powinien być ani zbyt kosztowny, ani zbyt rozbudowany. Idealnym wyborem może okazać się na przykład myPhone HALO 4family, do którego możemy dodawać kontakty zdalnie, monitorować stan baterii, a także widzieć przybliżoną lokalizację naszego dziecka. Jest on wytrzymały, posiada sporego rozmiaru klawisze i jest bardzo prosty w obsłudze.

Nieco starsze dzieci, średnio od 10. do 14. roku życia, są już bardziej wymagające. Nie wystarczy im telefon do wykonywania połączeń, zależy im również na robieniu zdjęć, grach

i dostępie do Internetu. W tym wypadku możemy zacząć myśleć o większym, dotykowym smartfonie. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, w tym aktualne, bezpieczne oprogramowanie, GPS, długość czasu pracy baterii oraz wytrzymały ekran. Tutaj wybór mamy o wiele większy - ogranicza nas w zasadzie tylko kwota, jaką planujemy wydać. Możemy kupić smartfon już za 500 złotych, na przykład Samsung Galaxy A20s czy Huawei Y5p, który z pewnością będzie odpowiedni i spełni oczekiwania dziecka. W nieco wyższej półce cenowej znajdziemy między innymi Xiaomi Redmi 9, Huawei P40 Lite

i Samsunga Galaxy M11. Niezależnie od modelu, na który się zdecydujemy, warto pamiętać o etui i szkle hartowanym, aby odpowiednio zabezpieczyć sprzęt.

Dzieci, a właściwie nastolatki powyżej 15. roku życia z pewnością będą miały bardzo sprecyzowane wymagania, co do nowego smartfona. Mając już doświadczenie z obsługą, dbaniem i korzystaniem z takiego urządzenia nie musimy się obawiać, że zostanie ono łatwo zniszczone. W takim wypadku możemy wydać nieco więcej i zainwestować w jeden

z flagowych modeli najpopularniejszych producentów, o bardzo dobrych parametrach, na przykład Huawei P20 czy Xiaomi Mi Note 10 Lite.

Konfiguracja telefonu dla dziecka

Zanim damy dziecku jego pierwszy smartfon, powinniśmy zacząć od jego konfiguracji. Przydatne będzie ustawienie szybkiego wybierania najważniejszych numerów, ukrycie łączności Bluetooth, a także - jeśli chcemy - blokada możliwości połączenia się z Internetem. Ważna jest również opcja kontroli rodzicielskiej, dzięki której możemy mieć podgląd na to, co i przez jaki czas było robione, blokować nieodpowiednie funkcje i aplikacje, ograniczać czas korzystania z urządzenia oraz sprawdzać lokalizację. Istotna jest także blokada połączeń

i SMS premium, które są bardzo kosztowne.

Smartfon a edukacja

Bez względu na wiek naszego dziecka powinniśmy pamiętać, że smartfon to nie tylko urządzenie do przekazywania informacji rodzicom, grania w gry i korzystanie z aplikacji. To również narzędzie do komunikowania się z rówieśnikami, przesyłanie sobie zadań domowych i wzajemna pomoc w ich wykonywaniu. Za jego pośrednictwem uczniowie mogą brać udział także w zdalnych lekcjach, rozwiązywać interaktywne quizy i grać w gry edukacyjne z różnych dziedzin. Przy pomocy przeglądarek w łatwy i szybki sposób mogą wyszukiwać różnorodne informacje, czytać artykuły z wybranych dziedzin, szukać wskazówek do rozwiązania zadań. Im nasza latorośl będzie starsza, tym więcej będzie odkrywać zastosowań technologii - warto więc inwestować w dobre jakościowo smartfony, aby to ułatwić. Mądre ich wykorzystanie to coś, czego musimy uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty