Smartwatch czy smartband? Co wybrać?

Vobis.pl, 07-12-2022

SPIS TREŚCI

Co wybrać – smartwatch czy smartband?

Czym jest smartwatch?

Co to jest smartband?

Co lepsze – smartwatch czy smartband?

Smartwatch a smartband – podobieństwa

Czym różnią się smartband i smartwatch?

Jak wybrać smartband lub smartwatch?

Polecane smartwatche i smartbandy

Co lepsze smartband czy smartwatch – podsumowanie


Co wybrać – smartwatch czy smartband?

Wraz z postępem technologicznym coraz częściej w naszym życiu pojawiają się urządzenia typu „smart”, czyli sprzęty inteligentne. Czym różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników? Specyficzną własnością rozwiązań smart jest działanie w oparciu o cyfrową technologię, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie i wykorzystanie ich możliwości do indywidualnych potrzeb. Doskonałym tego przykładem są smartwatche i smartbandy – modne, nowoczesne gadżety elektroniczne. Czym są i jak działają? Do czego służą i jak pomagają w codziennym życiu? No i oczywiście, jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby nimi zainteresowane, czyli co lepsze – smartband czy smartwatch?

Zarówno smartwatche, jak i smartbandy, należą do tzw. wearables, czyli urządzeń ubieralnych. Innymi słowy, nosi się je na sobie – a dokładniej rzecz ujmując, zakłada na nadgarstek. Choć używa się ich tak samo, nazywa podobnie, a sam ich wygląd jest zbliżony, nie są to zamienniki, z czego nie każdy może sobie zdawać sprawę. Czym jest smartwatch, a czym smartband? Poniżej kilka słów o każdym z nich.


Czym jest smartwatch?

Smartwatche to w dokładnym tłumaczeniu inteligentne zegarki. Najczęściej, na pierwszy rzut oka, wyglądają one niemal identycznie, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Mają tarczę i pasek, niekiedy łudząco podobne do tych, jakie wykorzystywane są w zwykłych zegarkach. Podobnie jak i one, pokazują godzinę – mogą to robić zarówno przy pomocy wskazówek, jak i cyfrowego wyświetlacza. Jest to zaledwie jedynak jedynie ułamek ich możliwości!

Zegarki są naszpikowane nowoczesną technologią i inteligentnymi funkcjami. Mogą posłużyć do odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych, odczytywania wiadomości tekstowych, maili czy powiadomień z mediów społecznościowych oraz innych aplikacji, służyć jako nawigacja GPS i odtwarzacz muzyczny, czuwać nad jakością snu, umożliwiać wykonywanie płatności zbliżeniowych czy też monitorować różne parametry fizycznej aktywności. A to tylko wybrana część z oferowanych przez urządzenia funkcjonalności.

Działanie smatwatcha opiera się na wbudowanym systemie operacyjnym, specjalnych czujnikach i w dużej mierze na smartfonie – po sparowaniu ze sobą urządzeń zegarek może zastępować lub rozszerzać możliwości telefonu. Oczywiście smartwatch można nosić na ręce nawet, gdy telefonu się nie ma. Warto jednak mieć na uwadze, że choć wciąż wiele opcji będzie aktywnych i dostępnych dla użytkownika, szereg atrakcyjnych funkcji pozostanie niewykorzystanych.


Co to jest smartband?

Smartband nazywa się różnie. W dokładnym tłumaczeniu to po prostu inteligentna opaska. Inne nazwy, z jakimi możesz się spotkać, to opaska do monitorowania aktywności, opaska fitness czy talk band. Smartbandy charakteryzują się prostą, ergonomiczną budową. Są lekkie i nie przeszkadzają w ruchu. Założone na nadgarstek przypominają wąską opaskę. W sprzedaży nie brakuje jednak i modeli wyposażonych w niewielki elektroniczny wyświetlacz.

Do czego służy smartband? Opaski powstały z myślą o śledzeniu aktywności fizycznej i to właśnie z nią związane są w większości przypadków dostępne funkcje. Na rynku nie brakuje jednak i modeli, zwykle nieco droższych, które oferują użytkownikom szereg innych opcji, niezwiązanych ze sportem.

Podobnie jak w przypadku smartwatchy, możliwości opasek zależą w dużej mierze od konkretnego modelu. Jakie funkcje mogą mieć smartbandy?

 • Mierzenie:
 • liczby wykonanych kroków,
 • spalonych kalorii,
 • przebytego dystansu,
 • wykonanych okrążeń,
 • prędkości w czasie rzeczywistym i uśrednionej wartości,
 • Monitorowanie pracy serca – pomiar tętna,
 • Monitorowanie jakości snu,
 • Funkcja trackingu – ustalanie precyzyjnej lokalizacji, przebiegu trasy,
 • Plany treningowe – planowanie treningu, analiza, śledzenie postępów, modyfikacja treningu w oparciu o zebrane dane dla poprawy efektywności,
 • Wysyłanie powiadomień – przypomnienie o treningu, alert motywujący w przypadku przedłużającego się bezruchu.
 • Sterowanie zdalne wybranymi funkcjami smartfona – np. odtwarzanie muzyki.


Co lepsze – smartwatch czy smartband?

Zarówno smartwatche, jak i smartbandy, cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów elektroniki użytkowej w różnym wieku. Przystępna cena, atrakcyjny wygląd i szereg praktycznych funkcji to główne atuty przemawiające za zakupem. Jednak co lepsze – smartwatch czy smartband? W czym urządzenia są do siebie podobne i jakie są pomiędzy nimi różnice? Kiedy lepiej zdecydować się na inteligentny zegarek, a kiedy na opaskę?


Smartwatch a smartband – podobieństwa

Smartwatche i smartbandy to dwa różne rodzaje urządzeń, lecz posiadające wiele cech wspólnych. W czym urządzenia są do siebie podobne? Zarówno jedne jak i drugie:

 • to urządzenia typu wearables, przeznaczone do noszenia na nadgarstku,
 • umożliwiają sparowanie ze smartfonem, korzystanie z wybranych jego funkcji i wyświetlanie powiadomień,
 • umożliwiają monitorowanie różnych parametrów aktywności fizycznej, snu i tych związanych ze zdrowiem,
 • mogą być wyposażone w moduł GPS,
 • mogą mieć wodoszczelną budowę,
 • mogą posłużyć jako atrakcyjny dodatek do wizerunku.


Czym różnią się smartband i smartwatch?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, co wybrać – smartband czy smartwatch – nie można oczywiście pominąć kwestii różnic występujących między urządzeniami.

 • Budowa – smartwatch jest z reguły nieco większy niż smartband. Ten ostatni przypomina z reguły cienką opaskę, ten pierwszy – klasyczny zegarek.
 • Funkcje – obydwa urządzenia oferują rozmaite funkcje użytkowe. Zdecydowanie bardziej zaawansowaną, wbudowaną pamięcią operacyjną, a także możliwościami, odznaczają się smartwatche – nie bez powodu nazywa się je nierzadko uproszczoną wersją smartfonów. Smartbandy są użyteczne – słabszy hardware ogranicza jednak mocno ich możliwości.
 • Przeznaczenie – funkcje determinują przeznaczenie.  Smartwatche nie tylko ułatwiają korzystanie z telefonu, ale w niektórych przypadkach mogą go nawet zastąpić. Smartbandy to urządzenia powstałe głównie z myślą o wspieraniu aktywności fizycznej, które, choć mogą posiadać funkcje niezwiązane ze sportem, z reguły nie zastąpią telefonu.
 • Cena – co lepsze – smartband czy opaska? W przypadku kwoty, jaką przychodzi zapłacić za urządzenie, szala zwycięstwa przechyla się na korzyść smartbandów. Inteligentne opaski są z reguły znacznie tańsze. W obydwu kategoriach produktów znaleźć można jednak zarówno droższe jak i tańsze propozycje.


Jak wybrać smartband lub smartwatch?

Decydując się na zakup smartwatcha czy smartbandu, natrafić można na bardzo bogatą i różnorodną ofertę modeli. Jak zapewne się domyślasz, urządzenia różnią się między sobą nie tylko wyglądem czy ceną, ale również wieloma technicznymi parametrami, które przekładają się na ich możliwości. Jak wybrać smartband? Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha?

Przy zakupie opaski sportowej, kluczowe znaczenie mają w zasadzie trzy kwestie, a mianowicie:

 • funkcje i wskaźniki – które warto dopasować je przede wszystkim pod kątem uprawianej aktywności,
 • konstrukcja – ważne by była wodoszczelna, a ekran czytelny nawet w pełnym słońcu.
 • bateria – zadecyduje o tym, jak długo smartband będzie działać na jednym ładowaniu,
 • system operacyjny – powinien być kompatybilny z tym, jaki znajduje się w smartfonie, z którym zamierzasz sparować opaskę – w przeciwnym razie część funkcjonalności będzie niedostępna,
 • dodatkowe opcje – np. mikrofon, czytnik kart pamięci, stoper, timer.

Jak wybrać smartwatch? Oprócz powyższych kwestii, uwagę należy zwrócić ponadto na następujące parametry.

 • Przekątna ekranu.
 • Pamięć RAM.
 • Wbudowana pamięć.
 • Transmisja danych.
 • Budowa – w tym odporność na wodę, jakość wykonania paska i koperty, design, waga.


Polecane smartwatche i smartbandy

Wiesz już, jak wybrać smartband i smartwatch, czym charakteryzują się obydwa urządzenia, a także jakie występują między nimi podobieństwa i różnice. Jak widzisz, choć na pierwszy rzut oka, w tym z samej nazwy, mogą one wydawać się do siebie bardzo zbliżone, przeznaczone są do nieco innych zadań, przez co spełnią oczekiwania nieco innych użytkowników.

Smartband jest tym, czego szukasz? A może w Twoje oczekiwania lepiej wpisuje się smartwatch? Jeśli decyzja została już podjęta, koniecznie zapoznaj się przed zakupem z poniższym zestawieniem! Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci poszukiwania i pomóc w znalezieniu jakościowego urządzenia, możliwie jak najlepiej odpowiadającego na Twoje potrzeby, nasi eksperci wybrali dla Ciebie kilka najciekawszych propozycji z rynkowej oferty. Wszystkie smartwatche i smartbandy, jakie się w nim znalazły, dostępne są w naszym sklepie online – jeśli któryś z produktów wpadnie Ci w oko, zapraszamy serdecznie na zakupy!

Bardzo atrakcyjna opcja dla wszystkich panów. Lekki i elegancki smartwatch Samsung z serii Galaxy Watch 4 w kolorze zielonym, łączący w sobie bardzo dobre parametry i stylowy wygląd. Nowoczesny design z wąską ramką i minimalistyczną tarczą sprawia, że zegarek świetnie prezentuje się na nadgarstku, z kolei oferowane funkcje czynią go bardzo praktycznym na co dzień. Wśród przydatnych opcji m.in. możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych.

Smartwatch czy smartband? Co lepsze do treningu? Mając do dyspozycji zegarek Apple, nietrudno o podjęcie decyzji! Apple Watch Series 8 GPS to innowacyjna opaska sportowa powstała z myślą o precyzyjnym trackingu Twojej aktywności i zdrowia. Naszpikowany nowoczesną technologią i zaawansowanymi funkcjami, w detalach przeanalizuje Twój trening, pomoże w osiągnięciu lepszych wyników czy bardziej efektywnej regeneracji. Wśród dostępnych funkcji smartwatcha m.in. monitorowanie snu i temperatury ciała, a nawet śledzenie cyklu miesiączkowego. Uwagę przykuwa perfekcyjnie dopracowany, niegasnący wyświetlacz Retina. Jego atuty to nie tylko zachwycający wygląd, ale też znakomita ergonomia – wszystko jest czytelne, a sama obsługa po prostu bajecznie prosta. Atrakcyjną propozycją marki Apple, na którą warto zwrócić uwagę, jest również Smartwatch Apple Watch Ultra GPS + Cellular 49 mm tytan + opaska Alpine księżycowa poświata M.

Nowoczesny gadżet elektroniczny, który pokochają wszyscy entuzjaści sportu i fizycznej aktywności! Opaska Xiaomi Mi Smart Band 7 5ATM, czyli budżetowy smartband z czytelnym wyświetlaczem, łączący w sobie świetną jakość i bardzo atrakcyjną cenę. Urządzenie zapewnia precyzyjny pomiar różnych parametrów. Założony na nadgarstek liczy m.in. liczbę wykonanych kroków, spalonych kalorii, mierzy tętno, analizuje ilość pobieranego tlenu przez organizm. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza dla osób uprawiających ćwiczenia aerobowe, anaerobowe i trenujących pływanie – dzięki specjalnej funkcji, smartband jest nawet w stanie rozpoznać samą technikę pływania!

Designerski smartwatch o bardzo dobrych parametrach, który przypadnie do gustu w szczególności kobietom. Minimalistyczna konstrukcja w kolorze eleganckiego, różowego złota, prezentuje się bardzo stylowo, nowocześnie i doskonale współgra z rozmaitymi stylizacjami. Będzie świetnie dopełniać zarówno zestawy casualowe, jak i te na bardziej formalne wyjścia. Oprócz pięknego wyglądu smartwatch ma jednak znacznie więcej do zaoferowania – uwagę warto zwrócić przede wszystkim na szeroki wachlarz funkcji pomagających w utrzymaniu dobrej sylwetki i zdrowia.

Smartwatch cieszący się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, a ponadto zbierający bardzo dobre opinie. Atrakcyjna cena to nie jedyny jego atut – model ma wiele przydatnych funkcji. Wśród nich m.in. 15 trybów sportowych, krokomierz, czujnik tętna, pomiar spalanych kalorii, stoper, budzik, funkcja monitorowania snu, stresu czy zawartości tlenu we krwi. Posiada wysoką klasę wodoszczelności IP68 i bardzo wydajną baterię, dzięki której bez ładowania jest w stanie działać nawet do 8 dni!


Co lepsze smartband czy smartwatch – podsumowanie

Smartwatch czy smartband – co będzie lepszym wyborem? Jak widzisz, w tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź i rozstrzygnięcie pojedynku na korzyść któregoś z urządzeń. Chociaż są one do siebie bardzo podobne, mają kilka wspólnych funkcjonalności, a niekiedy nawet i mocno zbliżony wygląd, odpowiadają na nieco inne potrzeby użytkowe. Przymierzając się do zakupu jednego z nich, czy to dla siebie, czy też na prezent dla bliskiej osoby, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie są oczekiwania wobec urządzenia i do czego ma ono przede wszystkim posłużyć.

Smartwatch czy opaska? Wszyscy ci, którzy poszukują prostego i praktycznego gadżetu mającego posłużyć przede wszystkim do monitorowania przebiegu treningu, codziennej aktywności i stanu zdrowia, zadowoleni będą ze smartbandu. Odpowiednio dobrane do uprawianej aktywności funkcje sportowe ułatwią wykonywanie treningu i pomogą w jeszcze lepszym śledzeniu indywidualnego progresu. Ergonomiczny kształt i niewielka waga sprawiają, że opaska nie przeszkadza w trakcie uprawiania sportu. Praktycznie wszystkie smartbandy są wodoodporne – można je więc bez obaw zakładać również na trening outdoorowy, nawet w niepogodę. Wielbiciele nowoczesnych technologii i naszpikowanych elektroniką gadżetów, oczekujący od urządzenia czegoś więcej niż tylko sportowych funkcjonalności, powinni natomiast skierować swoją uwagę przede wszystkim na smartwache.

 

Smartbandy czy smartwatche – które urządzenia wypadają korzystniej, gdy idzie o cenę? Na większy wydatek trzeba się z reguły przygotować przy zakupie inteligentnego zegarka. Oczywiście w sprzedaży natrafić można i na budżetowe smartwatche – należy jednak liczyć się z tym, że najczęściej posiadają one gorsze parametry, np. mocno okrojony wachlarz funkcji czy słabą baterię – choć oczywiście zdarzają się wyjątki. W kwocie, za którą kupimy gorszej jakości zegarek, możemy dostać natomiast bardzo atrakcyjny smartband. Opaski wypadają w ogólnym rozrachunku taniej, lecz, jak już zostało wspomniane, ich funkcje sprowadzają się przede wszystkim do tych przydających się w trakcie uprawiania sportu. Oczywiście smartbandy również mogą oferować i inne opcje, które nie są związane z monitorowaniem aktywności fizycznej. Za tego typu modele przyjdzie jednak zapłacić nieco więcej.

Mamy nadzieję, że wpis ten okazał się dla Ciebie przydatny i choć trochę pomógł w podjęciu decyzji, co wybrać – smartband czy smartwatch. Pamiętaj, że wszystkie modele zaprezentowane w zestawieniu polecanych produktów, znajdziesz online na Vobis.pl. Oczywiście nie wyczerpują one pełnej oferty naszego sklepu – jeśli więc wśród powyższych smartwatchy i smartbandów nie widzisz tego dla siebie, zajrzyj koniecznie na naszą stronę. Czeka na Ciebie mnóstwo propozycji od najlepszych producentów w doskonałych cenach – w tym takich, jak Apple, Samsung, Garmin, Garett czy Huawei. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Podobne artykuły

Blog

OLED, LED, QLED czy plazma – jaki kupić telewizor?

Zakup telewizora to nie lada wyzwanie. W końcu liczba dostępnych urządzeń jest olbrzymia, a producenci prześcigają się pod względem zastosowanych technologii i rozwiązań, by jak najlepiej sprostać oczekiwaniom użytkowników. Warto wiedzieć, jaki rozmiar telewizora wybrać, ale też na jaki typ się zdecydować. OLED, LED, QLED, a może plazma? Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy rozważasz, jak kupić telewizor? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik!

Vobis.pl, 03-02-2023
Blog

Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy?

Płyty gazowe goszczą w wielu kuchniach. Można dzięki nim gotować, smażyć, podgrzewać. Wybór odpowiedniej nie jest jednak prostym zadaniem, ponieważ w ofercie znajdziemy wiele różnych wariantów. Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy? Jaka będzie odpowiednia do Twojej kuchni? Jakie modele są najchętniej wybierane przez Klientów? Sprawdź!

Vobis.pl, 03-02-2023
Blog

Jak wybrać kamerę sportową?

Kamery sportowe to sprzęt, który pokochali miłośnicy adrenaliny i podróżnicy. Pozwalają na rejestrowanie wysokiej jakości materiałów wideo podczas różnych aktywności. Najczęściej są odporne na wodę, wstrząsy, uderzenia. Jak wybrać kamerę sportową? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jakie są polecane kamery sportowe? Sprawdź poradnik!

Vobis.pl, 31-01-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

  Proponowane produkty