• Mobile

Tablety - na co zwrócić uwagę?

Vobis.pl, 26-05-2021

Tablet jest urządzeniem, które łączy w sobie cechy smartfona oraz notebooka. Jest wygodnym dodatkiem dla osób, które zajmują się grafiką komputerową i wykonują różnego rodzaju projekty graficzne. Tablet może służyć jako samodzielne urządzenie lub jako część zintegrowanego systemu. Jakie parametry będą najważniejsze przy wyborze tabletu i co wpłynie na komfort jego użytkowania? 

Ogólne cechy tabletów

Tablet to nic innego jak komputer przenośny, którego główną cechą jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi - Touch. Nie posiada on wbudowanej, fizycznej klawiatury. Tablety nie korzystają z nośników wymiennych, w niektórych modelach można używać jedynie kart pamięci. Posiadają zaś wbudowane karty do bezprzewodowej łączności. Mają możliwość komunikowania się z komputerem osobistym lub smartfonem. Dostępne są również tablety graficzne - służą one przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze i mogą działać jako mysz komputerowa. Składa się on ze specjalnej podkładki i wskaźnika w kształcie długopisu. Ruch rysika na podkładce jest przenoszony do komputera jako informacja o położeniu i nacisku wskaźnika na tablet. 

Multi - touch 

Jest to technologia umożliwiająca kontrolowanie urządzenia dotykowego za pomocą więcej niż dwoma palcami jednocześnie. Rejestrują one dotknięcie ekranu w wielu miejscach jednocześnie. Do funkcjonowania takiego systemu wykorzystuje się technikę pojemnościową, rzadziej podczerwień lub zastosowanie kamer do analizy położenia palców na ekranie. Coraz częściej ta technologia jest wykorzystywana w touchpadach w laptopach

Rodzaje tabletów 

Tablety, wraz z rozwojem technologii, zaczęły zyskiwać nowe funkcje i coraz lepsze parametry. Dodatkowo potrzeby konsumentów są różne i producenci starają się dotrzeć do każdego z nich. 

  • Full size - pierwszy i najpopularniejszy rodzaj przenośnych urządzeń sterowanych dotykiem. Ten rodzaj tabletów wyróżnia się największym rozmiarem i najwyższymi parametrami. Po podłączeniu klawiatury przypominają tradycyjne laptopy. Te tablety mają rozmiar większy niż 9 cali. 
  • Minitablet - są niewiele większe od smartfonów i są szczególnie polecane osobom, które cenią sobie kompaktowe rozmiary urządzeń przenośnych. Mają słabsze parametry niż swoje większe odpowiedniki. Ich standardowy rozmiar to 7 cali. 
  • Transformer - są to tablety, które mają możliwość podłączenia klawiatury QWERTY do stacji dokującej. Zostały one spopularyzowane przez firmę ASUS, która wprowadziła na rynek tablety z linii Eee Pad Transformer. 
  • Phablet - posiada cechy tabletu oraz smartfona. Jest większy od telefonu, ale jednocześnie mniejszy od minitabletu. Jego częstym dodatkiem jest rysik. Zazwyczaj mają 5 cali. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu? 

Tablet jest mobilnym, wszechstronnym urządzeniem, które może służyć do nauki, pracy lub rozrywki. Najczęściej służy do przeglądania internetu, ale zapewnia wyższy poziom użytkowania niż smartfon. Zazwyczaj tablet jest wykorzystywany podczas podróży. Dzięki niemu na większym ekranie możemy obejrzeć swój ulubiony serial lub sprawdzić najświeższe informacje ze świata. 

System operacyjny 

Jednym z ważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę jest system operacyjny. Od tego zależy dostępność do poszczególnych aplikacji, gier oraz funkcji. Dodatkowo ma to wpływ na wygląd całego interfejsu. Każdy z systemów ma swoich zwolenników, w zależności od wykonywanej pracy lub przeznaczenia tabletu należy wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. 

  • Android 

Jest to najpopularniejszy system operacyjny, który znany jest przede wszystkim ze smartfonów. Z tej kategorii możemy wybierać tablety z różnej półki cenowej. Występuje tu duża możliwość personalizacji, można ustawiać aplikacje, zmieniać układ oraz inne ustawienia według własnego upodobania. Producentem tego oprogramowania jest Google, dlatego Android zapewnia największą ilość aplikacji. Posiada on jednak mniejszą stabilność i niższy poziom zabezpieczeń. 

  • iOS 

To autorski system firmy Apple. Dostępny jest tylko na ich urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na tablet firmy Apple to ten system będzie nam towarzyszył. IOS ma wielu zwolenników
i cieszy się dużym uznaniem ze względu na bezpieczeństwo. Ten system jest stale optymalizowany i każdy użytkownik ma dostęp do najnowszej wersji. 

  • Windows 

W tym przypadku system nie będzie nikomu obcy. Jest on doskonale znany z komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Niektórzy producenci wykorzystują go w wersji mobilnej. Tablet z tym systemem najlepiej sprawdzi się w pracy biurowej i będzie dobrym urządzeniem mobilnym. 

Przekątna ekranu i rozdzielczość 

Wybór przekątnej ekranu w dużym stopniu będzie zależał od tego, w jakim celu będziemy korzystać z urządzenia. Im większy ekran, tym większa powierzchnia do pracy, większe egzemplarze sprawdzą się więc lepiej do pracy graficznej. Natomiast od rozdzielczości ekranu będzie zależeć jakość wyświetlanych treści - filmów, zdjęć, stron internetowych. Najlepszym wyjściem będzie wyświetlacz Full HD. 

Procesor, pamięć operacyjna i długość pracy baterii 

Równie ważną kwestią jest procesor i jego wydajność. To od niego zależy szybkość i płynność pracy urządzenia. Typowe modele tabletów posiadają teraz pamięć operacyjną minimum 4 GB. W większości przypadków można zastosować kartę pamięci. Długość pracy baterii należy wybrać tak, żeby odpowiadał wymaganiom. 
Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty