• AGD

Zmywarka 45 czy 60 cm, którą wybrać? Jaką kupić?

Vobis.pl, 18-07-2022

Zmywarka to obecnie niemal standardowy element wyposażenia każdej kuchni. Trudno się dziwić – mycie naczyń nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, a nierzadko potrafi też zająć naprawdę sporo czasu. Wyręczająca od nielubianej czynności zmywarka to prawdziwe zbawienie – i to w każdym domu. Wybór sprzętu nie jest jednak wcale taki łatwy. Oferta rynkowa jest szeroka, a dostępne modele różnią się między sobą pod wieloma względami – również samym rozmiarem. Zmywarka 45 czy 60 cm, którą wybrać? Jaką kupić? Na który model postawić? Rozwiewamy wątpliwości!

Spis treści

Zmywarka 45 czy 60 cm – którą wybrać?

Zmywarka 60 czy 45 cm – jaką kupić?

ZMYWARKI 60 CM

ZMYWARKI 45 CM

Jak wybrać zmywarkę?

Zmywarki 45 czy 60 cm – polecane modele

Zmywarka 45 czy 60 cm – którą wybrać?

Niezależnie od tego, czy postawisz na zmywarkę 45 czy 60 cm, pewne jest jedno – zakup zmywarki to zawsze niemały wydatek. Niezależnie od tego, jaką kwotę chcesz na nią wygospodarować z domowego budżetu. Inwestycja ta warta jest jednak każdej złotówki – o czym przekonasz się zapewne niedługo po zakupie. Zmywarkę docenisz zwłaszcza po wizycie gości czy rodzinnym obiedzie, kiedy to zamiast tracić czas na stanie przy zlewie i mycie sterty naczyń, będziesz mógł po prostu odpocząć lub zająć się innymi, przyjemniejszymi rzeczami. Co więcej, jeśli postawisz na model energooszczędny i z niskim zużyciem wody, szybko też zobaczysz różnicę na rachunkach – wbrew pozorom, korzystanie ze zmywarki może być znacznie bardziej opłacalne niż ręczne zmywanie.

Jeśli masz już za sobą wstępne rozpoznanie oferty, zapewne doskonale wiesz, że jest w czym wybierać. Zmywarki 45 czy 60 cm, białe, czarne i srebrne, modele wolnostojące i zmywarki do zabudowy, różne programatory, funkcje, wyposażenie – każdy może znaleźć coś dla siebie w wyznaczonym budżecie. Paradoksalnie, mnogość wyboru ma dwie strony medalu – z jednej strony, pozwala na zakup dobrego sprzętu w odpowiadającej cenie, a przede wszystkim sprzętu dopasowanego pod kątem indywidualnych potrzeb. Z drugiej jednak, rodzi niemały problem – selekcja oferty składającej się z setek, jak nie tysięcy modeli nie jest łatwa, zwłaszcza dla osób mających nikłe lub pobieżne rozpoznanie w urządzeniach.

Zmywarka 45 czy 60 cm, którą wybrać?  Czym kierować się przy zakupie? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Czy droższe modele są warte ceny? A może lepiej postawić na sprzęt z niższej półki? W odpowiedzi na często pojawiające się pytania i szereg wątpliwości, stworzyliśmy ten właśnie poradnik. Przede wszystkim skupiamy się w nim na odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych pytań, a mianowicie: co lepsze – zmywarka 45 czy 60 cm? Oprócz tego podpowiadamy także, jakie jeszcze inne parametry mają jeszcze znaczenie dla funkcjonalności sprzętu i wygody użytkowania. W poradniku nie mogło zabraknąć także przydatnego zestawienia rekomendowanych modeli, wybranych przez naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury.

Zmywarka 60 czy 45 cm – jaką kupić?

Zmywarka 45 czy 60 cm, którą wybrać? O ile wymiary wysokości czy głębokości nie mają większego znaczenia (z prostej przyczyny – są z reguły niemalże takie same), szerokość jest zdecydowanie jednym z kluczowych dylematów kupujących. I jest to w pełni zrozumiałe – występujące między nimi różnice mają istotny wpływ nie tylko na same gabaryty, lecz także pojemność sprzętu i późniejsze użytkowanie.

15 centymetrów – wydawać by się mogło, że różnica jest niewielka. By lepiej zobrazować Ci, jak duże ma ona znaczenie, wystarczy zestawić ze sobą następujące informacje: zmywarki 45 cm pomieścić mogą w granicach od 8 do 10 kompletów naczyń. Natomiast zmywarki 60 cm nawet do 15! Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu i rozwiązań zastosowanych w konstrukcji przez producenta.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Obydwa rozwiązania mają bowiem swoje zalety oraz wady i wybierane są przez różnych użytkowników, sprawdzając się w wielu rozmaitych kuchniach. Kiedy lepiej zdecydować się na szerszy, a kiedy na węższy model? Co kupić – zmywarkę 60 czy 45 cm? Punktem wyjścia selekcji oferty powinny być trzy kwestie: ilość wolnego miejsca w kuchni, liczba domowników oraz częstotliwość gotowania.

ZMYWARKI 60 CM

  • MINUSY:

Choć 60 cm zmywarki kuszą pojemnością, zabierają sporo przestrzeni i może być trudno o wygospodarowanie dla nich miejsca w niewielkiej kuchni w kawalarce. Zdecydowanie trudniej też wstawiać je do już urządzonego pomieszczenia – nie tylko w przypadku modeli do zabudowy, lecz także urządzeń wolnostojących. Warto też pamiętać, że zmywarka 60 cm jest naprawdę pojemna. O ile w przypadku licznych gospodarstw domowych czy osób często gotujących nie będzie to problemem, o tyle osobom mieszkającym w pojedynkę czy parom jej napełnienie może zająć więcej czasu. Oznacza to brak możliwości skorzystania z części naczyń oraz nieprzyjemny zapach przy każdorazowym otwieraniu zmywarki.

  • PLUSY:

Kluczowym atutem zmywarek 60 cm jest oczywiście ich większa pojemność. Oznacza to możliwość jednorazowego umycia sporej ilości naczyń – jak już wspomnieliśmy, nawet do 15 kompletów w trakcie jednego cyklu. W porównaniu do zmywarki 45 cm, oznacza to rzadsze uruchamianie, a tym samym większą oszczędność – zarówno wody, jak i energii. Z tego też względu zmywarka 60 cm znakomicie sprawdzi się w domach, w których gotuje się często i dużo – czy to z uwagi na liczną rodzinę, czy uwielbienie do samego gotowania.

Przestronna komora zmywarki ma także drugą, ważną zaletę – pozwala na bezproblemowe załadowanie do mycia naczyń dużych lub tych o nietypowych rozmiarach, jak brytfanna, wok, misa, blacha po cieście, tortownica, waza czy karafka. Ich czyszczenie zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych – zarówno z uwagi na formę, jak i nierzadko trudne do usunięcia zabrudzenia, np. z tłuszczu. 

ZMYWARKI 45 CM

MINUSY:

Jak zapewne się domyślasz, wszystko rozbija się (a jakże!) o pojemność. Dla jednych wada, dla innych zaleta. Pewne jest jednak jedno – mniejsza komora zmywarki 45 cm sprawia, że trudno o zmieszczenie w niej dużych garnków, form czy innych naczyń o nietypowych kształtach. Gdy natomiast już się to uda, zabierają one mnóstwo miejsca. Finalnie, w czasie jednego cyklu, umyte zostaje zaledwie parę naczyń – co w perspektywie kilku litrów wody zużytych na zmywanie może nie być najlepszym sposobem na oszczędzanie. Ograniczona ładowność zmywarki 45 cm zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku licznych rodzin czy osób lubiących gotowanie. Jak już uprzednio wspomnieliśmy, sprzęty o tej szerokości są w stanie pomieścić standardowo do maksymalnie 10 kompletów naczyń. Decydując się na zmywarkę 45 cm, należy też liczyć się z tym, że w przypadku sytuacji okazjonalnych, np. świąt, rodzinnych uroczystości czy wizyty gości, kiedy brudnych naczyń pojawia się więcej, koniecznie może być jej dwu- lub trzykrotne uruchomienie.

PLUSY:

Mniejsza pojemność zmywarki 45 cm ma jednak i swoje zalety. Przede wszystkim przekłada się na kompaktowe gabaryty sprzętu. To sprawia, że urządzenia tego typu idealnie sprawdzą się zwłaszcza dla osób dysponujących kuchnią niewielką – nie przytłoczą pomieszczenia i nie ograniczą znacząco użytkowej przestrzeni. Zapewniają także zdecydowanie większą swobodę ustawienia – można je łatwo ulokować w gorzej ustawnych kuchniach czy mniejszych wnękach, bez ryzyka zablokowania dostępu do sąsiadujących szafek.

Z uwagi na mniejszą ładowność komory, zmywarki 45 cm zapełniają się szybciej niż „sześćdziesiątki”.  Świetnie sprawdzą się więc w niezbyt licznych gospodarstwach domowych. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które nie będą w stanie wykorzystać pełnych możliwości dużych zmywarek – przede wszystkim standardowo gotujących singli, par oraz wszystkich tych, którzy w większości jadają poza domem.

Jak wybrać zmywarkę?

Bez względu na to, czy postawisz na zmywarkę 45 czy 60 cm, musisz wiedzieć, że na wymiarach wybór sprzętu się nie kończy. Jak każde inne małe i duże AGD, także i zmywarki różnią się między sobą nie tyko pod względem wspomnianych gabarytów, ceny czy wyglądu, ale także szeregu innych, ważnych parametrów, dzięki czemu, są one w stanie odpowiadać na różne potrzeby użytkowe. Parametry te przekładają się zarówno na funkcjonalność zmywarek, jak i ich efektywność pracy, komfort użytkowania czy nawet samą żywotność. Zatem – na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki 45 i 60 cm?

  • RODZAJ URZĄDZENIA – zmywarki 45 czy 60 cm dostępne są w sprzedaży w postaci sprzętów wolnostojących oraz modeli do zabudowy. Pierwsze, choć widoczne, w zasadzie nie wymagają większego montażu – wystarczy podłączyć je odpowiednio do źródła wody, odpływu i oczywiście prądu. Zmywarki do zabudowy świetnie sprawdzą się, jeśli zależy Ci na zachowaniu estetyki wnętrza. Ukryte za frontem kuchennego mebla pozostaną niewidoczne i nie zaburzą wypracowanej aranżacji kuchni. Wymagają one jednak idealnego wręcz dopasowania do szafek i znacznie bardziej pracochłonnego montażu. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zmywarkę 60, czy 45 cm pamiętaj, by nie dobierać wymiarów „na styk” – sprzęty mają wystające elementy, a ponadto wymagają zachowania nieco wolnej przestrzeni do zapewnienia właściwej cyrkulacji schładzającego je powietrza.
  • POJEMNOŚĆ – określa się ją za pomocą liczby mieszczących się w zmywarce kompletów naczyń. Jeden komplet tworzy: 1 duży talerz płaski, 1 duży talerz głęboki, 1 talerzyk deserowy, 1 filiżanka/kubek oraz 1 zestaw sztućców – łyżka, łyżeczka, nóż i widelec. Jak wspomnieliśmy, pojemność to parametr zależny bezpośrednio od wymiarów sprzętu. Zmywarki 45 cm mieszczą z reguły od 8 do 10 kompletów, zmywarki 60 cm od 11 do nawet 15.
  • PROGRAMY ZMYWANIA – wybierając zmywarkę 45 czy 60 cm, warto sprawdzić oferowane przez nią programy zmywania. Najlepiej dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli żyjesz intensywnie i często goni Cię czas, przyda Ci się program szybki, skracający długość trwania cyklu do minimum. Zależy Ci na oszczędności i ekologii? Niezbędny będzie zatem program Eco. Często korzystasz ze szklanych naczyń, wymagających delikatnego czyszczenia? Postaw na model wyposażony w program szkło. To oczywiście tylko niektóre z dostępnych programów zmywania, w jakie mogą być wyposażone zmywarki 60 czy 45 cm.
  • KLASA ENERGETYCZNA I ZUŻYCIE WODY – parametry często pomijane, a niezwykle istotne – zarówno dla Twojego budżetu, jak i samego środowiska. To do nich zależy, ile kosztować Cię będzie jeden cykl zmywania oraz działanie sprzętu w trybie stand-by, a w dłuższej perspektywie roczne rachunki za prąd i wodę. Obecnie, zmywarki 45 i 60 cm, jak i każde inne sprzęty AGD, klasyfikuje się według skali od A do G. Nie znajdziemy już przy nich plusów – służyć one mają do oznaczania urządzeń wyposażonych w innowacyjne technologie.
  • GŁOŚNOŚĆ PRACY – biorąc pod uwagę głośność pracy, najlepszy model to oczywiście ten, który generuje jego najniższy poziom. Wbrew pozorom, parametr ten ma znaczenie – zwłaszcza gdy decydujesz się na sprzęt wolnostojący, a Twoja kuchnia złączona jest z salonem. Zmywarka 45 czy 60 cm – jaką wybrać w tym przypadku? Dobrym wyborem będzie urządzenie generujące hałas o natężeniu od 40 do 47 dB.
  • INNE – wybierając zmywarkę do domu, warto sprawdzić również takie kwestie, jak sposób mycia sztućców (koszyk lub trzecia szuflada), panel sterowania (zewnętrzny lub wewnętrzny, elektroniczny lub mechaniczny) oraz funkcje dodatkowe. Tych ostatnich może być całkiem sporo – są to np. funkcja mycia z połową załadunku, asystent dozowania detergentu, automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu pracy, sygnalizacja LED czy zdalne sterowanie pracą zmywarki z poziomu aplikacji.

 
Zmywarki 45 czy 60 cm – polecane modele


Zmywarka Bosch SPS4EMI28E

Wolnostojąca zmywarka 45 cm wyróżniająca się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Za niespełna 2000 złotych otrzymujemy wysokiej klasy sprzęt o pojemności 10 kompletów naczyń, wyposażony w 6 programów zmywania, cichy, żywotny i energooszczędny silnik EcoSilenceDrive™ oraz wiele atrakcyjnych funkcji, m.in. EfficientDry, czyli automatyczne otwieranie drzwiczek dla jeszcze lepszych efektów suszenia, asystent dozowania czy inteligentny sensor załadunku, który każdorazowo dobiera optymalną ilość wody do aktualnego wsadu.

Zmywarka Bosch SMS4HTI45E

Nowoczesna, wolnostojąca zmywarka 60 cm z funkcją zdalnego sterowania – głosowego lub przy pomocy aplikacji. Wyposażona w 6 praktycznych programów zmywania: AUTO 45-65 °C , CICHY 50 °C, ECO 50 °C , FAVOURITE , GARNKI 70 °C , GODZINNY 65 °C. Podobnie jak poprzednia zmywarka 45 cm, może pochwalić się ciekawymi udogodnieniami – np. funkcją ActiveWater Eco, ExtraDry czy zintegrowanym systemem Rackmatic, umożliwiającym łatwą i wygodną regulację położenia górnego kosza.

Zmywarka do zabudowy Samsung DW50R4070BB 45 cm

Kompaktowa zmywarka 45 cm do zabudowy, idealnie sprawdzająca się do mniejszych kuchni. Wpisująca się w potrzeby mniejszych gospodarstw i osób często jadających na mieście – posiada pojemność 10 kompletów naczyń. Wyjątkowo cicha – poziom generowanego przez nią hałasu wynosi zaledwie 44 dB. Stworzona dla wygody – program automatyczny samoczynnie dobiera optymalne parametry pracy do stopnia zabrudzenia naczyń i ich ilości.

Zmywarka Whirlpool WIC3C26F do zabudowy

Ekonomiczna zmywarka 60 cm do zabudowy, wyposażona w zaawansowaną technologię 6. Zmysł. Gwarantuje znakomite efekty czyszczenia – nawet w przypadku naczyń o najtrudniejszych zabrudzeniach, np. mocno zatłuszczonych czy tych z zaschniętymi resztkami jedzenia. Zmywarka pracuje na 5 poziomach temperatur: 40°C, 45°C, 50°C , 65°C. Łącznie pomieścić w niej można aż do 14 kompletów naczyń. Nie trzeba jednak czekać do pełnego załadunku, by wyczyścić swoje ulubione talerze, kubki czy kuchenne akcesoria – dzięki praktycznej opcji Multizone, można zmywać strefowo dowolną ilość naczyń, zmniejszając czas trwania cyklu, zużycie wody i prądu.

Zmywarka do zabudowy Samsung DW60A8070BB Biała

Energooszczędna zmywarka 60 cm do zabudowy, powstała dla Twojej oszczędności bez utraty perfekcyjnych efektów zmywania. Przeznaczona dla większych rodzin – łącznie mieści do 14 kompletów naczyń, a ponadto dba o niskie zużycie wody i energii, dzięki czemu możesz oszczędzać na swoich rachunkach i dbać o środowisko. Dużym plusem jest także cicha praca (43 dB) oraz ciekawe opcje dodatkowe – w tym funkcja dezynfekcji, pozostawiająca naczynia sterylnie czyste.

 

Jak widzisz, czy zmywarka 45, czy 60 cm – każdy wariant ma swoje wady i zalety oraz znajduje zastosowanie w domach użytkowników o różnych potrzebach i oczekiwaniach względem sprzętu. Wybór odpowiedniego wariantu jest więc kwestią mocno indywidualną. Pewne jest jedno – funkcjonalna, dobrej klasy zmywarka to zawsze dobre rozwiązanie, sprawdzające się nawet w niewielkich kuchniach.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się pomocny i dzięki wskazówkom już wiesz, co będzie dla Ciebie lepszym wyborem – zmywarka 45 czy 60 cm. Wciąż masz wątpliwości, jaką wybrać? Jeśli modele z powyższego zestawienia nie przypadły Ci gustu, zachęcamy Cię do sprawdzenia pozostałych propozycji z naszego sklepu online. Jest ich całkiem sporo – z pewnością znajdziesz tu coś odpowiedniego! Udanych zakupów!

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty