• AGD

Zmywarka duża czy mała? Sprawdziliśmy!

Vobis.pl, 19-04-2022

Jeśli wiesz już, czy wolisz zmywarkę wolnostojącą, czy do zabudowy, pozostaje jeszcze odpowiedź na inne, równie ważne pytanie. Zmywarka 60 czy 45? Szerokość urządzenia nierozerwalnie połączona jest z jego pojemnością. To, jakiego wyboru dokonać jest wynikiem analizy kilku istotnych czynników. Pozwoli Ci ona określić realne potrzeby i sięgnąć po model, który będzie optymalnym rozwiązaniem zarówno w kontekście walorów użytkowych, jak i kosztów eksploatacji.

Zmywarka 45 czy 60 – od czego zależy wybór?

Wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Można pokusić się o stwierdzenie, że wąska zmywarka w małej kuchni sprawdzi się doskonale. To jednak zbytnie uproszczenie. Nie powierzchnia pomieszczenia świadczy o pojemności urządzenia. I o ile rzeczywiście, w mniejszej kuchni łatwiej zmieścić zmywarkę o szerokości 45 cm, o tyle w przypadku większej liczby domowników, pojemność takiego urządzenia będzie niewystarczająca.

Zasadniczo, głównymi czynnikami, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze rozmiaru zmywarki, są wielkość pomieszczenia i liczba domowników. Przy czym istotniejszą kwestią jest właśnie to, ile osób będzie z danego urządzenia korzystać.Jaka zmywarka dla 2 osób?

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmywarka 45-centymetrowa. Taki kompaktowy rozmiar jest wprost stworzony dla singla i pary. Zmieści się nawet w niewielkiej kuchni, a jeśli nie używasz w ciągu dnia wielkich ilości naczyń i sztućców, problem konieczności częstego uruchamiania urządzenia nie będzie Cię dotyczył. Zaletą zmywarki 45 cm jest to, że nie trzeba mieć wielu kompletów naczyń, choć należy pamiętać, że mogą pojawić się problemy z wkładaniem większych obiektów.

Jaka zmywarka dla 3 i więcej osób?

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym są 3 osoby lub więcej, jedyną wartą uwagi opcją powinna być zmywarka o szerokości 60 cm. Większa pojemność nie jest jedyną zaletą tych urządzeń. Z uwagi na to, że nie trzeba ich tak często włączać, zmywarki 60 cm pozwalają uzyskać realną oszczędność wody i energii elektrycznej. Korzyścią z posiadania większej zmywarki jest też to, że można w niej zmieścić również duże naczynia, jak np. patelnie garnki, czy brytfanny.

Co ciekawe, większa pojemność nie przekłada się na znaczne zwiększenie zużycia wody. Zmywarka 45 i 60 w jednym cyklu zużywa jej podobną ilość. Gabaryty urządzenia nie mają tu więc znaczenia. Zużycie różni się w zależności od użytego w danym momencie programu.

Dla rodziny z dzieckiem pojemniejszy model będzie najlepszym rozwiązaniem. Umożliwi zmieszczenie wewnątrz kilku kompletów naczyń, co w efekcie da oszczędność wody i prądu w stosunku do tej samej ilości naczyń w mniejszej zmywarce. Jedyną wadą zmywarki 60 cm jest to, że w niewielkich kuchniach może się po prostu nie zmieścić. Może się okazać, że konieczny będzie zakup urządzenia o mniejszej pojemności. Zachęcamy jednak do tego, aby w przypadku większej liczby domowników, dołożyć wszelkich starań, by znaleźć miejsce na zmywarkę o szerokości 60 cm. Będzie to z korzyścią dla całej rodziny.

Zmywarka mała czy duża? – wybór nie może być dziełem przypadku

Analizując wszystkie czynniki, łatwo pokusić się o stwierdzenie, że lepiej profilaktycznie wybrać szerszy model. Takie rozumowanie jest jednak błędne. Może być to problematyczne w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką ilością sztućców i naczyń. Wówczas, kiedy zużyjemy cały ich komplet, może się okazać, że urządzenie nie jest zapełnione. Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie sprzętu tak, aby nie generować niepotrzebnych kosztów, nie zwiększać zużycia wody, a jednocześnie nie dopuszczać do sytuacji, w której nie wykorzystujemy w pełni potencjału urządzenia.

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty