• AGD

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Porównanie obu typów urządzeń

Vobis.pl, 20-04-2022

Jeśli zamierzasz wymienić zmywarkę lub chcesz wreszcie zakupić swoje pierwsze urządzenie, podstawowym dylematem będzie to, czy ma to być zmywarka do zabudowy, czy nie. Od odpowiedzi na to pytanie należy zacząć proces wyboru konkretnego modelu. Aby jednak decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, warto przeanalizować swoje potrzeby i zapoznać się z zaletami każdego typu urządzeń. Dopiero wówczas będzie można z całą pewnością stwierdzić, która zmywarka sprawdzi się najlepiej. Przygotowaliśmy to krótkie zestawienie, byś mógł samodzielnie przeprowadzić bilans zysków i strat. Ostateczny wybór należy przecież do Ciebie.

Czym się różni zmywarka do zabudowy od wolnostojącej?

Zapoznaj się z poniższymi akapitami, w których omawiamy korzyści płynące z użytkowania każdego typu zmywarek.

Zalety zmywarki wolnostojącej

  • Cena – urządzenia o identycznych parametrach użytkowych będą kilka do kilkunastu procent tańsze w przypadku wersji wolnostojącej. Koszt zakupu może być zatem istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze.
  • Estetyka – w przypadku chęci zakupu zmywarki wolnostojącej, warto wybrać taką, w której górny blat można zdemontować. Jest wówczas możliwe ustawienie jej pomiędzy meblami kuchennymi pod wspólnym blatem. Nowoczesne wzornictwo z pewnością doda kuchni blasku.
  • Mobilność – zmywarka wolnostojąca może być dowolnie przestawiana, jeśli okaże się, że chcemy zmienić aranżację pomieszczenia. Jedynym ograniczeniem jest konieczność dostępu do przyłączy wody, kanalizacji oraz bliskość gniazdka elektrycznego.

Zalety zmywarki do zabudowy

  • Kompatybilność – zmywarka do zabudowy, bez względu na wybrany model zawsze będzie dobrze komponować się z wystrojem kuchni. Całe urządzenie jest bowiem skryte pod zabudową, co w żaden sposób nie wpływa na zakłócenie harmonii pomieszczenia.
  • Większy wybór – urządzenia myjące do zabudowy są bardziej popularne od wolnostojących. Dlatego też producenci oferują więcej modeli w tej kategorii. Łatwiej dopasować konkretne urządzenie do swoich indywidualnych preferencji. Ograniczeniem jest tylko ilość miejsca przeznaczonego na zmywarkę i budżet.
  • Więcej funkcji – zmywarki do zabudowy mają zwykle nieco bogatsze wyposażenie od rządzeń wolnostojących o tej samej pojemności. W ostatnich latach tendencja ta jest jednak mniej wyraźna.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca? Czy można zabudować wolnostojącą?

Przed dokonaniem zakupu zmywarki wolnostojącej upewnij się, czy w bliższej lub dalszej przyszłości nie zaistnieje potrzeba zabudowania urządzenia. Przeanalizuj szczegółowo parametry techniczne modelu, nad którego zakupem się zastanawiasz. W większości przypadków zabudowanie zmywarki wolnostojącej będzie niemożliwe.

Są pewne odstępstwa od tej reguły, lecz dotyczą one tylko fragmentów, a nie całości urządzenia. O czym mowa? Na rynku można spotkać modele zmywarek wolnostojących ze zdejmowanym górnym blatem. Sprzęt może być wówczas umieszczony w ciągu kuchennych szafek, pod głównym blatem. Niektórzy producenci oferują opcję z frontami przeznaczonymi do zabudowy. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak rzetelnie przeanalizować koncepcję aranżacyjną pomieszczenia.

Zmywarka do zabudowy czy nie? Podsumowanie

Przeważająca liczba konsumentów decyduje się na zmywarki przeznaczone do zabudowy. Sprzęt wkomponuje się w wystrój kuchni, a całość wygląda estetycznie. Nie ma żadnych wolnych przestrzeni i szczelin pomiędzy zmywarką a szafkami kuchennymi. Zmywarka wolnostojąca z odkrytym panelem jest zaś urządzeniem, które stwarza o wiele więcej możliwości przearanżowania pomieszczenia. Jeśli okaże się, że trzeba ją przestawić, jest to o wiele mniej problematyczne. W przypadku zmywarki zabudowanej taka zmiana bez ingerencji w układ szafek jest praktycznie niemożliwa.

Każdy typ sprzętu posiada swoje plusy i minusy. Dotyczą one kwestii, takich jak funkcjonalność i estetyka. Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie najważniejsze, pamiętaj też, że nie musisz z niczego rezygnować. Wiele modeli jest doskonałym kompromisem pomiędzy użytecznością i bogactwem funkcji a pięknym wyglądem.

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty