• Mobile

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Vobis.pl, 02-01-2023

Karty pamięci to niewielkie akcesoria, które mają ogromne znacznie dla działania wielu różnych sprzętów. Pozwalają na przechowywanie danych i stanowią nieocenione wsparcie, gdy zależy Ci na zwiększeniu ilości dostępnej pamięci np. w smartfonie, aparacie fotograficznym czy tablecie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci? Jakie są rodzaje kart pamięci? Jaką kartę pamięci wybrać? Podpowiadamy!


Spis treści

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Co to jest karta pamięci?

Rodzaje kart pamięci

Karty pamięci SD, SDHC i SDXC

Karty pamięci MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC

Karty pamięci CF, CFast, XQD i CFexpress

Inne typy kart pamięci

Gdzie wykorzystuje się karty pamięci?

Jaka karta pamięci pasuje do telefonu?

Jaka karta pamięci pasuje do aparatu?

Jaka karta pamięci do innych urządzeń?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Pojemność karty pamięci

Klasy prędkości

Co kryje się pod oznaczeniami na kartach pamięci?

MB/s – prędkość odczytu

Klasa prędkości magistrali – klasa UHS

Parametr V – klasa prędkości zapisu

Klasa U – minimalna gwarantowana prędkość zapisu

Karty pamięci – podsumowanie


Co to jest karta pamięci?

Jak już po nazwie możemy się domyślićkarta pamięci służy do zapisywania i zapamiętywania danych. Informacje zapisane na karcie nie zostają utracone po odcięciu źródła zasilania – można kartę wyjąć z adaptera czy urządzenia i przełożyć do innego lub ponownie wykorzystać za jakiś czas. Jeśli oczywiście nie będzie uszkodzona, to dane pozostaną na niej zapisane tak długo, jak długo ich z niej nie usuniemy. Karta pamięci, poza zdolnością do długotrwałego przechowywania zapisanych na niej danych, wyróżnia się także doskonałą wytrzymałością fizyczną, co odróżnia ją m.in. od dysków twardych czy pendrive’ów. Karty pamięci najczęściej działają w technologii flash, a zatem nie mają ruchomych elementów, co czyni je odpornymi na wstrząsy i uderzenia.


Rodzaje kart pamięci

Kupując kartę pamięci, priorytetową kwestią jest wybór odpowiedniego typu. Na rynku dostępne są różne rodzaje kart pamięci, stąd też warto je rozróżniać i przed zakupem upewnić się, jaki model pasuje do urządzenia, do którego zamierzasz wykorzystać kartę. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje wraz z charakterystyką.


Karty pamięci SD, SDHC i SDXC

Najpopularniejszym rodzajem karty pamięci są karty Secure Digital, czyli popularnie nazywane skróconą nazwą karty SD. Prężnie funkcjonują na rynku od 2000 roku i są odpowiednie do wykorzystania w wielu urządzeniach. Standardowa karta SD ma wymiary: 32 x 24 x 2,1 mm. Klasyczne karty SD mogą mieć maksymalną pojemność 2 GB, stąd też prędko zostały zastąpione przez SDHC (HC to skrót od High Capacity, czyli „wysoka pojemność”), które pozwalają na gromadzenie większej ilości danych. Kolejną generacją poczciwych SD-ków zostały karty SDXC (Extended Capacity – „rozszerzona pojemność”). Te mogą przechowywać aż do 2 TB, a poza tym wykorzystują system plików exFAT, dzięki czemu możliwe jest zapisywanie pojemnych plików o maksymalnej wielkości takiej, jaką zmieści karta.


Karty pamięci MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC

Karty MicroSD są naprawdę micro, czyli bardzo niewielkie. Potrafią jednak pomieścić ogromne pokłady danych. Analogicznie do poprzednio omawianych, największą pojemnością odznaczają się modele MicroSDXC. Są one wykorzystywane najczęściej w niewielkich urządzeniach – np. w smartfonach, dronach, kamerkach sportowych, wideorejestratorach. Umożliwiają zapisywanie różnych plików i danych, jak np. zdjęcia, nagrania wideo, pliki audio, programy czy aplikacje. Jeśli o te ostatnie chodzi, to warto zwrócić uwagę na oznaczenie literką A na kartach pamięci – wówczas zyskujemy pewność, że dany typ karty jest przeznaczony do urządzeń mobilnych (taka karta umożliwia szybki odczyt i zapis danych, a przy tym odpowiada za płynne działanie gier i aplikacji).


Karty pamięci CF, CFast, XQD i CFexpress

Niegdyś karty CF (Compact Flash) były podstawowym rodzajem kart pamięci w fotografii. Sloty na nie można było spotkać a aparatach profesjonalnych, ale też tych amatorskich. Dziś można jest spotkać wyłącznie w niektórych modelach profesjonalnych lustrzanek – obecnie zastępują je karty SD i nowsze.

Rozwinięciem klasycznych kart CF są CFast, które pod względem wyglądy są niemal identyczne, jednak pod względem osiągów znacznie szybsze. Należy jednak mieć na uwadze, że sloty CF i CFast nie są takie same, więc przy zakupie należy upewnić się, jaki typ karty wchodzi do aparatu.

Kolejnym typem są karty CFexpress oraz karty drugiej generacji: CFexpress 2.0. Są to modele, które łączą w sobie cechy różnych rodzajów kart. Ich atutami są kompaktowość, wytrzymałość, długa żywotność, a przy tym są niesamowicie szybkie w zapisie i odczycie. Karty te dzieli się na 3 klasy: A, B i C, które różnią się wydajnością. Te ostatnie wykorzystuje się w najbardziej zaawansowanych urządzeniach, które wymagają prędkości zapisu sięgającej nawet 4000 MB/s. Znajdują zastosowanie np. w zaawansowanych aparatach czy kamerach. Nie są typowym rozwiązaniem, ale z czasem pewnie coraz więcej firm będzie je wykorzystywać z uwagi na liczne zalety i bezkompromisowość.


Inne typy kart pamięci

Warto dodać, że na rynku funkcjonują także inne rozwiązania. Są to niszowe karty, ale dobrze jest wiedzieć, że istnieją, gdyby okazało się, że Twój sprzęt wykorzystuje właśnie takie rozwiązanie. Wyróżnić możemy np. karty XQD, M2, Memory Stick, MMC, xD czy MMC.


Gdzie wykorzystuje się karty pamięci?

Karty pamięci to powszechnie stosowane akcesorium w naprawdę wielu sprzętach, a przede wszystkim w telefonach. Jeśli chodzi o smartfony, to właściwie tylko marka Apple nie wdrożyła kart pamięci w swoich telefonach (aby zwiększyć pamięć telefonu, należy wykupić dostęp do iCloud). Poza tym karty pamięci wykorzystuje się w aparatach fotograficznych, dronach, kamerach, kamerkach sportowych, tabletach, komputerach, laptopach, wideorejestratorach, odtwarzaczach muzyki, nawigacjach GPS i wielu innych urządzeniach.


Jaka karta pamięci pasuje do telefonu?

Smartfony to obecnie intensywnie eksploatowane urządzenia, które służą nie tylko do komunikowania się, ale też do obsługi gier i aplikacji, tworzenia, zapisywania i odtwarzania zdjęć i filmów oraz wielu innych działań. Potrzebna jest więc odpowiednia ilość miejsca do przechowywania wszelkich plików, stąd też powszechnie wykorzystuje się karty pamięci.

Jaka będzie odpowiednia do telefonu? Informacji na ten temat warto poszukać w specyfikacji danego smartfonu, a niekiedy oznaczenie znajduje się nawet na obudowie telefonu. Najczęściej do telefonów właściwym wyborem będą karty microSDHC UHS-I U3 V30 lub lepsze. Pojemność może być różna – niektóre sprzęty mają swoje ograniczenia. Najczęściej wybieranym przez Klientów wariantem jest model o pojemności 128 GB. Polecamy np. SAMSUNG EVO PLUS microSD 128GB.


Jaka karta pamięci pasuje do aparatu?

Aparaty fotograficzne wykorzystują różne rodzaje kart pamięci i wiele zależy od danego typu urządzenia. Nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie – zawsze należy upewnić się, jaki typ karty jest odpowiedni dla danego modelu. W profesjonalnych aparatach często są to karty CFast czy CFexpress, CFexpress 2. Nie jest to jednak regułą, bo producenci mogą też stosować, podobnie jak w innych aparatach fotograficznych, karty pamięci SD albo microSD. Przykładowo, aparat Nikon D750 ma dwa sloty na karty pamięci w formacie SD/SDHC/SDXC, więc odpowiednim wyborem będzie np. karta pamięci SD Samsung PRO Plus 256GB MB-SD256KB z czytnikiem.


Jaka karta pamięci do innych urządzeń?

Tutaj, podobnie jak w przypadku aparatów fotograficznych, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, marki, konkretnego modelu. Może to być właściwie każdy rodzaj kart, stąd też warto sprawdzić, jaka będzie pasować do Twojego sprzętu. Nie warto kupować w ciemno – może bowiem okazać się, że slot nie będzie pasował i karta okaże się bezużyteczna, a Ty będziesz musiał kupić nową.


Przeczytaj też: Dyski twarde – Poradnik dla tych, którzy myśleli, że to proste


Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Zakup karty pamięci powinien być przede wszystkim poprzedzony researchem. Musisz sprawdzić, jaki model będzie pasował do Twojego urządzenia i zdecydować się na dokładnie taki typ. W przeciwnym razie narażasz się na stratę czas i pieniędzy. Gdy już wiesz, jakiego typu karty potrzebujesz, zwróć też uwagę na inne parametry, które omawiamy poniżej. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji zakupowej.


Pojemność karty pamięci

Sprawa jest dość oczywista – im więcej karta ma gigabajtów, tym więcej danych będziemy w stanie na niej zmieścić. Im zatem większe masz potrzeby, tym pojemniejszą  kartę powinieneś wybrać. Pamiętaj, że szczególnie dużo miejsca zajmują gry, aplikacje, ale też materiały wideo czy profesjonalne zdjęcia. W zależności od rodzaju sprzętu, inne mogą być też potrzeby – np. podróżnicy preferują karty o mniejszej pojemności, ale w większej ilości, by na każdej z nich zapisać materiały fotograficzne i wideo z danego wyjazdu i zachować w ten sposób porządek. Osoby, które korzystają z kart do smartfonów czy przechowują na nich różne dane, preferują raczej duże pojemności, by mieć wszystko w jednym miejscu i ograniczyć ryzyko, że coś się nie zmieści.


Klasy prędkości

Klasy prędkości kart SD oznaczają standardy parametrów minimalnej szybkości zapisu danych. Aby znaleźć odpowiednią kartę pamięci dla danego typu sprzętu, zaleca się wybór nośnika o takiej samej bądź wyższej klasie szybkości niż ta, którą wymaga producent urządzenia.


Klasy prędkości dzieli się na trzy podstawowe kategorie:

  • podstawowa klasa prędkości (Speed Class):
  • 2 (C2) – minimalna szybkość zapisu do 2 MB/s,
  • 4 (C4) – minimalna szybkość zapisu do 4 MB/s,
  • 6 (C6) – minimalna szybkość zapisu do 6 MB/s,
  • 10 (C10) – minimalna szybkość zapisu do 10 MB/s;
  • klasa prędkości wideo:
  • V6 – minimalna prędkość zapisu 6 MB/s,
  • V10 – minimalna prędkość zapisu 10 MB/s,
  • V30 – minimalna prędkość zapisu 30 MB/s,
  • V60 – minimalna prędkość zapisu 60 MB/s,
  • V90 – minimalna prędkość zapisu 90 MB/s;
  • klasa prędkości UHS (Ultra High Speed):
  • UHS-I (U1) – minimalna prędkość zapisu 10 MB/s, maksymalna prędkość przesyłania do 104 MB/s,
  • UHS-III (U3) – minimalna prędkość zapisu 30 MB/s, maksymalna prędkość przesyłania do 312 MB/s.


Co kryje się pod oznaczeniami na kartach pamięci?

Aby lepiej poznać specyfikację poszczególnych kart pamięci i upewnić się, czy dany model będzie odpowiednim wyborem, warto poznać umieszczone na kartach oznaczenia. Poniżej prezentujemy ich omówienie.


MB/s – prędkość odczytu

Na karcie często umieszczone jest oznaczenie MB/s, czyli megabajt na sekundę. Odnosi się ono do prędkości odczytu, a nie zapisu. W ten sposób możemy więc dowiedzieć się, jak szybko będzie możliwe zgranie materiału z karty pamięci. Informacji o prędkości zapisu należy poszukiwać przy innych oznaczeniach, choć nie zawsze producenci takie dane podają.


Klasa prędkości magistrali – klasa UHS

Najczęściej klasy oznaczone są na karcie cyfrą rzymską. Co istotne, są to wartości do a nie od, co w praktyce oznacza, że karty zwykle są wolniejsze niż zakładane parametry. Warto wiedzieć, że karty UHS-I można używać także w aparatach posiadających slot UHS-II. W drugą stronę to jednak nie działa – najczęściej karty UHS-II nie będą kompatybilne z urządzeniami posiadającymi slot UHS-I.


Parametr V – klasa prędkości zapisu

W specyfikacji technicznej karty powinna też pojawić się informacja o prędkości zapisu lub o klasie prędkości zapisu. Ta ostatnia jest oznaczana jako V i stosowana przy większości nowych kart pamięci SD czy MicroSD. Najczęściej spotykane są karty z oznaczeniem V6 / V10 / V30 / V60 / V90. To, co jest tutaj ważne, to fakt, że w przeciwieństwie do klasy UHS, tutaj oznaczenie ‘V’ mówi nam o minimalnej prędkości zapisu. Jeśli więc będziemy mieć na karcie informację V30, możemy mieć pewność, że dane zostaną zapisane z prędkością co najmniej 30 MB/s. Istotną wskazówką może być to, że do nagrywania materiałów w 4K czy robienia serii zdjęć, najlepiej jest wybrać karty w klasie V60 lub V90.


Klasa U – minimalna gwarantowana prędkość zapisu

Parametr ten też odnosi się do minimalnej, gwarantowanej prędkości zapisu. Wyrażany jest w megabajtach na sekundę. Obecnie większość kart ma standard U3, co w rzeczywistości mówi nam o tym, że minimalna prędkość zapisu wynosi 30 MB/s. Klasa U nie wyklucza się z oznaczeniem V – niekiedy możemy spotkać oba te oznaczenia.


Przeczytaj też: Dyski zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?


Karty pamięci – podsumowanie

Podsumowując, dostępne są różne rodzaje kart pamięci, a do tego poszczególne typy różnią się pod względem parametrów. Przed zakupem warto upewnić się, jakie są wymogi naszego sprzętu w kontekście danej karty pamięci – wówczas wyeliminujemy ryzyko zakupu niewłaściwej karty. Pod uwagę należy prać przede wszystkim parametry, a niekoniecznie cenę czy markę. Zalecamy więc porównanie wariantów, które znajdują się w asortymencie Vobis.pl. Zapewne uda Ci się znaleźć właściwy model. Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy zakupie? Skontaktuj się w naszymi ekspertami.

Podobne artykuły

Mobile

Pierwszy telefon dla dziecka – jak wybrać?

Zakup telefonu dla dziecka to w dzisiejszych czasach właściwie nieodzowna decyzja każdego rodzica. Niektórzy podejmują ją dość wcześnie, inni czekają, aż będzie to absolutnie konieczne. Niezależnie więc od tego, czy Twoje dziecko ma 7, 10 czy 12 lat – jeśli właśnie planujesz kupić mu pierwszy smartfon, ten poradnik na pewno Ci pomoże w tym zadaniu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka.

Vobis.pl, 20-04-2023
Mobile

Smartfon na raty 0% – przegląd modeli 2023

Dobre smartfony mają zwykle wysoką cenę. Za ich zakupem przemawiają jednak parametry – wytrzymałość, długa żywotność baterii, sprawne działanie, bardzo dobre aparaty i inne funkcje dodatkowe. Jeśli rozważasz taki zakup, ale jednocześnie nie chcesz pozbywać się gotówki, możesz zdecydować się na atrakcyjną ofertę i wybrać smartfon na raty 0%. Jaki model jest wart uwagi? Sprawdź nasz przegląd smartfonów 2023!

Vobis.pl, 22-03-2023
Mobile

Jak wybrać iPhone do zdjęć?

Smartfony Apple to jedne z chętniej wybieranych urządzeń na rynku. W połowie 2022 roku udział gadżetów z iOS w rynku wynosił blisko 28%. Użytkownicy chwalą je z uwagi na jakość, przyjazny system i oczywiście aparaty fotograficzne. Poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem? Sprawdź, jak wybrać iPhone do zdjęć! Prezentujemy wskazówki i przedstawiamy najbardziej polecane modele.

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty