Obiektywy
wyświetlono 1 z 1 produktów
Zakup dobrego aparatu wiąże się z wyborem odpowiedniego obiektywu. Coraz więcej osób zajmuje się fotografią i to nie tylko zawodowo. Duża część z nich inwestuje w lepszej jakości aparaty, żeby móc robić zdjęcia dobrej jakości na przykład na wakacjach. Największy problem pojawia się jednak w momencie, gdy trzeba dokonać wyboru obiektywu. Na jaki się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Jaki będzie najlepszy dla początkujących, a jaki dla profesjonalistów?
Charakterystyka obiektywu
Czym jest sam obiektyw? Obiekt fotograficzny to układ optyczny, który w aparacie fotograficznym tworzy obraz widzianych obiektów. Powstaje ona na matówce, błonie fotograficznej lub światłoczułej matrycy CCD albo CMOS. Główną rolą obiektywu jest ogniskowanie promieni światła w płaszczyźnie matrycy lub błony światłoczułej. Będzie to możliwe wyłącznie po odpowiednim ustawieniu obiektywu. Aparaty, które posiadają możliwość wymiany obiektywów mają kilka systemów mocowania. Jest możliwe połączenie obiektywu jednego systemu z aparatem innego za pomocą specjalnego adaptera. Bagnety poszczególnych marek:
Canon EF/EF-S
Nikon F
Olympus 4/3
Pentax K
Sony/Minolta.
Nowe typy mocowań do aparatów bezlusterkowych to m.in.: Canon M, Fuji X, Nikon 1, Olympus Micro 4/3, Samsung NX oraz Sony E.
Rodzaje obiektywów
Decydując się na zakup aparatu możemy wybrać samo body. Dzięki temu uzyskujemy możliwość doboru obiektywu, który najbardziej będzie spełniać nasze oczekiwania. Zazwyczaj w zestawie dostajemy tak zwany kitowy obiektyw. Większość korpusów, do których dostarczane są kitowe obiektywy są konstrukcjami amatorskimi. Każdy początkujący fotograf zadaje sobie pytanie - jaki obiektyw do lustrzanki wybrać? Jednak często na samym początku ciężko jest zrozumieć wszystkie oznaczenia i odpowiednio jest dobrać do swoich potrzeb. Obecnie dwoma najczęściej wybieranymi producentami lustrzanek są Nikon i Canon. Kupując obiektyw warto poznać kilka oznaczeń, które wpływają na jego przeznaczenie.
Czym jest ogniskowa?
Ogniskowa to odległość między punktem głównym obiektywu a punktem, w którym skupione zostaje światło. Od ogniskowej zależy kąt widzenia obiektywu.
Obiektywy zmiennoogniskowe
Inaczej nazywany jako zoom. Jest to rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym można płynnie regulować długość ogniskowej, bez zmiany perspektywy i płaszczyzny. Zmienia się ona przy pomocy soczewek, które przesuwane są wzdłuż osi optycznej obiektywu. Charakteryzują się dużą uniwersalnością, ale również wielkością i sporą wagą. Mogą mieć zakres dostępnych ogniskowych 28 - 105 mm.
Obiektywy stałoogniskowe
W tych obiektywach ogniskowa jest stała. Najczęściej spotykanym modelem z tej kategorii jest obiektyw o ogniskowej 50 mm. Mają nieskomplikowaną konstrukcję, wysoką rozdzielczość, jasność. Taka ogniskowa daje węższy kąt widzenia i sprawdza się świetnie do fotografowania portretów i ogólnych zdjęć na ulicy. Obiektywy stałoogniskowe mają większe możliwości zbierania światła, to powoduje, że lepiej sprawdzają się do fotografowania w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Obiektywy standardowe
Ich sposób widzenia jest zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Mogą to być obiektywy portretowe oraz uniwersalne zoomy. Oprócz 50 mm, wyróżnia się także 35 mm i 80 mm. Tego typu obiektywy powinny znaleźć się w posiadaniu każdego fotografa. Mogą mieć kąt widzenia 64° – 35°, a ogniskową od 35 mm.
Obiektywy szerokokątne
Te obiektywy mają krótszą ogniskową niż dłuższa krawędź stosowanego materiału światłoczułego. Charakteryzują się szerokim kątem widzenia, bo powyżej powyżej 60°, a także dużą głębią ostrości. Za szeroki kąt uznaje się wszystkie szkła optyczne o ogniskowej 35mm i mniejszej.
Obiektywy wąskokątne, długoogniskowy - teleobiektyw
Jest to obiektyw, którego ogniskowa jest dłuższa od średnicy tworzonego obrazu. Potocznie mianem teleobiektywu określa się każdy obiektyw wąskokątny. Przede wszystkim służą do fotografowania ze znacznych odległości.
Tilt-shift
Jest to technika stosowana w obiektywach z możliwością przesunięcia osi optycznej, dzięki temu można korygować perspektywę na zdjęciu bez korzystania z programu graficznego. Najczęściej tego typu obiektywy stosuje się w fotografii architektury, dzięki temu można uniknąć zjawisko pochyłych ścian.
Oprócz oryginalnych obiektywów dedykowanych do konkretnych marek, istnieją takie, które oferują zbliżony poziom jakości obrazu, a różnią się przede wszystkim ceną. Firmami produkującymi obiektywy z mocowaniami dedykowanymi konkretnym marką są: Tokina, Samyang czy Tamron.
Ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę jest podstawową cechą obiektywów. W tym przypadku najważniejsza jest przysłona, jej wartość określa się literą F. Jasność obiektywu informuje o tym, jaką ilość światła przepuszcza obiektyw do komory aparatu fotograficznego. Uniwersalne obiektywy mają wysoki maksymalny otwór przysłony, czyli jak najmniejszą wartość F. Oznacza to, że w słabych warunkach oświetleniowych jesteśmy w stanie zrobić dobre zdjęcie. Przykładem jest obiektyw 18 - 55, przy ogniskowej 18 będzie miał jasność 3.5, a przy 55 będzie ona wynosiła już 5.6.