Drukarki - jaką wybrać?
Drukarka jest jednym z najważniejszych urządzeń biurowych. Warto posiadać ją również
w domu, nie tylko do wykonywania służbowych obowiązków - przydaje się także do drukowania notatek, potrzebnych wniosków, a nawet kolorowanek dla dzieci. Coraz większą popularność zyskują również urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo posiadają funkcję kserowania i skanowania. Na rynku mamy obecnie wiele tego typu sprzętów, o różnych parametrach i możliwościach. Jak zdecydować się na najlepszy model? Wszystko zależy od tego, jak będziemy eksploatować urządzenie.
Drukarka atramentowa, laserowa czy żelowa?
Wybór technologii druku to pierwsza decyzja, którą powinniśmy podjąć. Największym zainteresowaniem cieszą się drukarki atramentowe i laserowe. Przyjęło się, iż te pierwsze lepiej sprawdzają się do drukowania dokumentów tekstowych, a drugie do grafik i zdjęć. Mniej popularna jest technologia żelowa, która zamiast tuszu aplikuje żel. Wnika on głęboko w papier i szybko wysycha, dzięki czemu wydruki nie są rozmazane. Niestety są to urządzenia dosyć kosztowne, a ich wybór jest bardzo mały.
Drukarki atramentowe
Drukarki atramentowe to urządzenia najczęściej spotykane w domach. Ich cena jest relatywnie niska, mają kompaktowe rozmiary i oferują wydruk dobrej jakości. Oferują rozdzielczość sięgającą nawet 9600 x 2400 dpi. Zamiast bębnów z tonerem posiadają system dozowania tuszu i głowicę drukującą. Niestety, jest dosyć droga w eksploatacji,
a sam druk trwa dłużej, niż w przypadku drukarki laserowej.
Drukarki laserowe
Drukarka laserowa zamiast tuszu wykorzystuje toner i utrwalające światło lasera. Największym zainteresowaniem cieszą się w firmach, jednak coraz częściej używane są również w domach. Koszty eksploatacji są niższe, niż w przypadku drukarek atramentowych, jednak samo urządzenie jest droższe. Oferują wysokość jakość i trwałość wydruków. Mają niestety również wady - rozdzielczość druku jest gorsza, niż w drukarkach atramentowych (do 2400x600 dpi), a ich gabaryty są spore i mogą być zbyt duże do mieszkania lub małego biura.
Szybkość druku i formaty nośników
Szybkość druku określa liczbę stron, które urządzenie może wydrukować w ciągu minuty. Drukarki laserowe zapewniają o wiele szybsze drukowanie, jednak w przypadku zakupu drukarki do domu, ten parametr ma drugorzędne znaczenie. Prędkość druku może sięgać od 4 do nawet ponad 40 stron na minutę. Te najszybsze warto wybierać do dużych firm, gdzie drukuje się wiele dokumentów, a czas jest na wagę złota. Należy pamiętać, że za szybkim drukowaniem może iść obniżenie jakości, co w przypadku tekstu może nie mieć aż tak dużego znaczenia.
Format nośnika to inaczej rozmiar papieru. Najpopularniejsze są arkusze A4 i właśnie taki rozmiar ma standardowy papier do drukarek. Niektóre modele urządzeń mogą obsłużyć nawet dwa razy większe formaty, czyli A3. Jeśli chodzi o mniejsze rozmiary, praktycznie każda drukarka jest w stanie go zapewnić dzięki regulowanym prowadnicom. Istotna jest także gramatura papieru, która w przypadku papieru biurowego wynosi około 100 g/m2.
Drukowanie przewodowe i bezprzewodowe
Obecnie drukarki posiadają możliwość podłączania przewodowego i bezprzewodowego. Komunikacja niewymagająca dodatkowych kabli jest niewątpliwym atutem, gdyż ze sprzętu w jednej chwili może korzystać wiele osób podłączonych do sieci. Możemy je postawić w dowolnie wybranym miejscu, a także połączyć się przy pomocy smartfona lub tabletu.
Jeśli chodzi o złącza, drukarki przeważnie posiadają porty USB, Ethernet do połączenia sieciowego oraz czytnik kart pamięci. Drukowanie bezpośrednio z karty jest sporym ułatwieniem dla osób, które trzymają pliki na kartach w telefonie lub aparacie.
Drukarki wielofunkcyjne
Drukarki wielofunkcyjne to urządzenia, które posiadają możliwość kserowania, skanowania oraz faksowania. W jednej obudowie mieszczą się wszystkie funkcjonalności niezbędnew każdej firmie. Zazwyczaj mają tryb automatycznego druku dwustronnego, a nawet opcję przesyłania zeskanowanego pliku na wskazany adres e - mail lub do przenośnych nośników pamięci. Niektóre modele posiadają wbudowany dysk twardy, na którym zapisują się informacje dotyczące poszczególnych użytkowników urządzenia. Urządzenia wyposażone
w panel dotykowy są bardziej intuicyjne w obsłudze.
Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?
Wybór między standardową drukarką, a urządzeniem wielofunkcyjnym nie jest proste. Różnica w cenie może być znacząca, jednak decydując się na drugą opcję otrzymujemy tak naprawdę trzy urządzenia w jednym. Drukarka jednak ma mniejsze gabaryty i na potrzeby domowe może być wystarczająca. W przypadku firm sprawa wygląda nieco inaczej, dlatego w biurach przeważnie możemy dostrzec urządzenia wielofunkcyjne.
Dodatkowe funkcje drukarek
Drukarki, oprócz swoich standardowych możliwości, mogą posiadać także funkcje dodatkowe. Wśród nich możemy wymienić OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków, które umożliwia przetworzenie pliku graficznego w edytowalny plik tekstowy, skanowanie do chmury, moduł akumulatora oraz drukowanie na płytach CD i DVD.
Jaką drukarkę wybrać do domu?
W warunkach domowych, gdzie drukowanie odbywa się sporadycznie, lepsza będzie drukarka atramentowa. Jest relatywnie tania i zapewnia dobrą jakość wydruku, zarówno kolorowych grafik, jak i czarnego tekstu. Koszty eksploatacyjne są dość wysokie, jednak można je obniżyć wybierając model z systemem samodzielnego uzupełniania atramentu.
Przy większych potrzebach warto jednak rozważyć drukarkę laserową. Będzie nieco droższa, ale koszt eksploatacji okaże się być znacznie niższy. Nie oferuje co prawda aż tak dobrej jakości, jednak będzie w zupełności wystarczająca, jak na wymagania domowników.
Jaką drukarkę wybrać do biura?
Praca biurowa wiąże się najczęściej z drukowaniem wielu dokumentów. Ważna jest więc jej wydajność i koszty eksploatacji. Co więcej, w wypadku firm istotna jest również możliwość kserowania i skanowania, a czasem i faksowania. Najlepszym wyborem będzie więc wielofunkcyjna drukarka laserowa. Jeśli drukowane są wyłącznie czarno - białe dokumenty, można zdecydować się na opcję monochromatyczną. Wydruki będą wysokiej jakości, a ich koszt o wiele niższy, niż w przypadku drukarek atramentowych. Dodatkowo materiały drukowane przy pomocy urządzenia laserowego są odporne na czynniki atmosferyczne
i upływ czasu. To sprawia, że przechowywane kilka lat dokumenty będą czytelne przez bardzo długi czas.