Jaki gramofon kupić?

Jaki gramofon kupić?

5 min czytania

Płyty winylowe przeżywają drugą młodość, a wraz z nimi popularność zyskały również gramofony. To już nie tylko oldschoolowe sprzęty, które spotkamy w muzeum czy u melomanów. Obecnie kupno gramofonu jest po prostu modne, a sprzęty pięknie prezentują się we wnętrzach i zapewniają niesamowite wrażenia audio. Zastanawiasz się, jaki gramofon kupić? Ten poradnik sporo ułatwi!


Spis treści:

Jaki gramofon kupić?

Czym jest gramofon?

Jakie są rodzaje gramofonów?

Gramofony mechaniczne

Gramofony elektryczne

Jakie są zalety gramofonów?

Jaki gramofon kupić – polecane modele

Zakup gramofonu – podsumowanie


Czym jest gramofon?

Gramofon to urządzenie służące do odtwarzania dźwięku z płyt winylowych. I choć był moment, że wydawało się, że sprzęty te zupełnie zostały wyparte z rynku, obecnie nastały czas, gdy znów wiele osób pragnie mieć je w swoich domach i decyduje się na taki zakup dla siebie lub na prezent dla drugiej osoby. Gramofony charakteryzują się unikalnymi cechami, w tym również designem, dzięki czemu przetrwały nawet w warunkach, gdzie na czasie są zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Ta kategoria sprzętu to właściwie gratka dla miłośników tradycji, stąd też łatwo się domyślić, że dostępnych jest całkiem sporo wariantów konstrukcyjnych gramofonów. Obecnie na rynku wyróżnia się dwa podstawowe typy, czyli gramofony mechaniczne oraz gramofony elektryczne. Specyfikę i różnice pomiędzy nimi omawiamy poniżej.


Jakie są rodzaje gramofonów?

Oferta gramofonów rozrastała się na przestrzeni lat. Obecnie na rynku prym wiodą zdecydowanie unowocześnione i udoskonalone pod wieloma względami sprzęty. Nie oznacza to jednak, że klasyki całkiem wyszły z mody. Wciąż niektórzy marzą o oldschoolowym sprzęcie, na którym oddadzą się wyjątkowej rozrywce. Poznaj rodzaje gramofonów, zanim zdecydujesz się na zakup tego jedynego!


Gramofony mechaniczne

Sprzęt grający z założenia służy temu, by możliwe było odtwarzanie muzyki, ale nie da się też zaprzeczyć, że jest on po prostu pięknym elementem wystroju wnętrz, któremu nie dorówna żaden głośnik czy inne nowoczesne urządzenie. Mechaniczne gramofony retro zwykle są wykonane z efektownego, jakościowego drewna i służą do odtwarzania płyt szelakowych. Na nich jednak oferta się nie kończy i musimy też wspomnieć o starych gramofonach na korbę, które znane są pod nazwą patefony (odtwarza się na nich płyty Pathe), o gramofonach Edisona (gramofony z tubą, na tych odtwarza dyski Edisona), o fenografach czy polifonach. Tym samym, decydując się na taki zakup, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat mechanicznych gramofonów retro – poznać ich specyfikę i dostępność płyt.


Gramofony elektryczne

Zacznijmy od podstawowego podziału, który ma znaczenie dla obsługi urządzenia.

  • Gramofony automatyczne – są wyposażone w mechanizm, który automatycznie odtwarza płyty.
  • Gramofony półautomatyczne – są wyposażone w mechanizm, który umożliwia sterowanie ramieniem i wyłączenie silnika.
  • Gramofony manualne (ręczne) – nie mają żadnych mechanizmów, przez co wszystkie czynności należy wykonać ręcznie. Wbrew pozorom są to najdroższe gramofony elektryczne na rynku.

Gramofony elektryczne możemy także podzielić ze względu na rodzaj napędu.

  • Gramofon z napędem paskowym – zapewnia znakomite wrażenia, przez co jest doceniany przez audiofilów. Mechanizm działania jest prosty i wyróżnia się stabilnością obrotów. Mankamentem jest konieczność dość częstej wymiany paska.
  • Gramofon z napędem bezpośrednim – w tym układzie talerz jest przymocowany do osi silnika. Dla ustabilizowania obrotów stosuje się w urządzeniach rozbudowaną elektronikę. Dopóki nie dojdzie do jej awarii, nie ma problemu. Gdy wystąpi usterka, a gwarancja wygaśnie, należy szukać eksperta, który specjalizuje się w naprawie takich gramofonów.
  • Gramofon z napędem zębatkowym – można je spotkać w modelach retro z lat 70. Z uwagi na wysoką awaryjność, dziś napęd ten nie jest wykorzystywany.
  • Gramofon z napędem magnetycznym – to dość nietypowy rodzaj, który dopiero się rozwija i jest odkrywany oraz udoskonalany. Rozwiązania poszczególnych producentów różnią się, stąd też charakterystykę napędu magnetycznego należy sprawdzić w kontekście wybranego modelu gramofonu.

Sprawdź również: Głośnik przenośny do 300 zł – jak wybrać najlepszy? Polecane modele


Jakie są zalety gramofonów?

Zainteresowanie płytami CD zdecydowanie zmalało w ostatnich latach, a na znaczeniu nabrały przede wszystkim różnego rodzaju platformy streamingowe. I choć nic nie wskazywało, że z czasem ponownie wróci popularność poprzedników płyt CD, tak się właśnie stało! Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że dźwięk analogowy, choć nie jest technicznie doskonały, to jednak jest on znacznie przyjemniejszy dla ludzkiego ucha. Kawałki muzyczne odtwarzane z adaptera, mają niesamowite brzmienie, które audiofilów przyprawia o ciarki na ciele. Metoda rejestracji dźwięków na płycie przekłada się bowiem na jakość muzyki, a dźwięki płynące z winyli są cieplejsze, przyjemniejsze i wręcz relaksujące dla słuchacza.

Poza tym gramofony stanowią też efektowne dodatki do wnętrz – prezentują się bardzo stylowo i wprowadzają pożądany klimat do pomieszczeń. Szczególnie, że obecnie oferta gramofonów jest mocno rozbudowana i każdy znajdzie coś, co wpisuje się w jego upodobania estetyczne. Nie zapominajmy również o tym, że duża powierzchnia płyty gramofonowej daje też szeroki wachlarz możliwości grafikom i artystom, którzy mogą się wykazać. Nie dziwi więc fakt, że na świecie istnieje wielu kolekcjonerów płyt winylowych – z uwagi na zawartość, jak i design!

Przeczytaj także: Gadżety elektroniczne na prezent – propozycje Vobis


Jaki gramofon kupić – polecane modele

Gramofon DENON DP-400WT biały

Pierwszą propozycją jest gramofon paskowy marki DENON z klasycznym ramieniem w kształcie litery S. Sterowany manualnie ze wbudowanym przedwzmacniaczem. Urządzenie zapewnia prędkości obrotowe talerza 33-1/3 rpm, 45 rpm i 78 rpm, a także jest wyposażone w czujnik kontroli prędkości. Zapewnia on precyzję, która jest wierna oryginalnemu nagraniu i pozwala oddać się wyjątkowym brzmieniom winyli.

Jest to konstrukcja typu "plug &