Podstawowe narzędzia w ogrodzie – co warto kupić?

Podstawowe narzędzia w ogrodzie – co warto kupić?

12 min czytania

Ogród to Twoje królestwo? W takim razie na pewno masz w swoim schowku na narzędzia mnóstwo przydatnych narzędzi i akcesoriów. Zastanawiasz się, co jeszcze kupić? A może szukasz prezentu dla miłośnika ogrodnictwa? Ten artykuł będzie bardzo przydatny. Eksperci Vobis.pl przygotowali wskazówki zakupowe – przedstawiamy podstawowe narzędzia w ogrodzie i prezentujemy różne sprzęty wraz z ich specyfikacją. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

Podstawowe narzędzia w ogrodzie – co warto kupić?

Podstawowe narzędzia w ogrodzie – jak wybierać?

Lista najważniejszych narzędzi do prac w ogrodzie

Kosiarka

Podkaszarka

Zamiatarka

Myjka ciśnieniowa

Elektronarzędzia

Akcesoria do ogrodu – lista must have

Rękawice ogrodowe

Sekatory

Nożyce

Siekiery

Szpadle, szufle, łopaty

Siewnik ogrodowy

Inne narzędzia

Podstawowe narzędzia w ogrodzie – podsumowanie

 

Podstawowe narzędzia w ogrodzie – jak wybierać?

Miłośnicy ogrodnictwa zapewne mają już okazałą kolekcję narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Czy jednak da się mieć komplet? Zawsze okazuje się, że coś jeszcze by się w danej chwili przydało albo obecne sprzęty wymagają naprawy czy wymiany na lepsze, wydajniejsze. Początkujący ogrodnicy mogą natomiast mieć nie lada zagwozdkę, co właściwie wybrać. Nie sposób kupić wszystkie sprzęty i akcesoria na raz, stąd też słusznym jest zaopatrzenie się na początku w podstawowe narzędzia w ogrodzie. Oczywiste jest jednak, że poszczególne urządzenia, narzędzia, akcesoria, mogą różnić się ceną, marką, wyglądem, ale i jakością. Co wziąć pod uwagę, kupując wyposażenie dla ogrodnika? Podpowiadamy!

  • Przede wszystkim zastanów się, czego właściwie potrzebujesz. Poniżej przygotowaliśmy listy sprzętów, narzędzi i akcesoriów wraz z ich charakterystyką. Sięgnij po te, które faktycznie zamierzasz użytkować – nie musisz kupować na zapas, w zakładce Dom i ogród na Vobis.pl w każdej chwili możesz wybrać potrzebne produkty i złożyć zamówienie!
  • Postaw na produkty wysokiej jakości. Znaczenie może mieć tu marka, na której narzędzia i sprzęty się decydujesz. Renomowani producenci wykorzystują świetnie materiały i dbają o to, aby ich propozycje nie zawiodły klientów. Warto tu również zwrócić uwagę na opinie i polecenia innych użytkowników. Rekomendacje zwykle okazują się cenną wskazówką przy zakupie, ponieważ zadowoleni użytkownicy chętnie dzielą się tym, co dobrego udało im się kupić, z kolei rozczarowani przestrzegają przed zakupem innych, by nie popełnili ich błędu.
  • Porównaj ze sobą dostępne w ofercie produkty. Koniecznie przeczytaj specyfikację i wszystkie istotne parametry na temat narzędzi, które Cię interesują. Prześledź wszystkie informacje, sprawdź ceny i wybierz najkorzystniejszą z opcji. Pamiętaj, aby przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby i to, do czego chcesz wykorzystywać dane sprzęty i akcesoria. W Vobis.pl oferujemy naszym użytkownikom funkcję „Porównaj”, dzięki której mogą oni zestawić i porównać interesujące go produkty, by wybrać ten najlepszy!


Lista najważniejszych narzędzi do prac w ogrodzie

Prace w ogrodzie dla jednych są obowiązkiem, dla innych przyjemnością. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, nie obejdzie się bez podstawowych narzędzi. Przydadzą się do dbania o trawnik i roślinność w ogrodzie, a także o małą architekturę ogrodową czy inne elementy, które tego wymagają. W związku z tym do kategorii narzędzi ogrodowych zaliczamy nie tylko typowe do prac ogrodowych produkty, ale i takie, które po prostu muszą znaleźć się w zasobach majsterkowicza, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.


Kosiarka

Właściciele ogrodów, w których znajdują się trawniki, na pewno muszą mieć w swoim składziku dobrą kosiarkę. Może to być tradycyjna kosiarka do prowadzenia (np. akumulatorowa, spalinowa), ale też robot koszący czy traktorek koszący. Wybierając sprzęt, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Przykładowo zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest kosiarka akumulatorowa, pozbawiona przewodów, która gwarantuje sporą swobodę w koszeniu (np. kosiarka akumulatorowa Stiga Collector 136e). W przypadku robotów koszących należy zwrócić uwagę na maksymalny obszar koszenia, czujniki i funkcje dodatkowe. Jeśli dopiero czeka Cię zakup kosiarki, sprawdź w naszym wpisie, czy możesz kupić ją na raty 0% i zapłacić później!


Podkaszarka

Masz już kosiarkę i zastanawiasz się, czy potrzebujesz podkaszarki do ogrodu? W wielu przypadkach okazuje się, że to sprzęt, który jest niesamowicie pomocny. Jest ponadto nieoceniony przy ścinaniu źdźbeł trawy w ciasnych i trudno dostępnych fragmentach trawnika – np. w pobliżu drzewek i rabat kwiatowych, czy też nieopodal krawężników, murków, altan ogrodowych. Optymalnym wyborem w tym przypadku są podkaszarki akumulatorowe (np. podkaszarka KARCHER LTR 18-25 Battery Set), które nie stwarzają ograniczeń w postaci przewodu. Można nimi swobodnie kosić w każdym zakamarku ogrodu, a przy tym są ekologiczne (brak spalin). Warto zaznaczyć, że przypadku małych ogrodów podkaszarka może zastąpić tradycyjną kosiarkę. Kupując urządzenie, priorytetowo należy zwrócić uwagę na system tnący, od którego zależą efekty koszenia.


Zamiatarka

Czas na sprzęt, który choć nie gości w większości ogrodów, to może być niesamowicie przydatny. Zamiatarki przydadzą się do zamiatania płatków kwiatów na wiosnę, piasku w lecie, liści jesienią czy żwiru zimą. Pozwalają skutecznie zadbać o czystość na terenie posesji przez cały rok w bardzo krótkim czasie. Urządzenie zbiera wszystko, co znajdzie się pod jego kołami, a zanieczyszczenia wpadają do zbiornika. Proces sprzątania podwórka jest znacznie szybszy i przyjemniejszy niż w przypadku prac ręcznych z pomocą miotły albo grabi.

Jaki sprzęt wybrać? Warto zwrócić uwagę na wydajność powierzchniową zamiatarki, pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, sposób zasilania. Dostępne są zamiatarki manualne – wskutek pchania urządzenia zaczynają pracować szczotki, które zgarniają zalegające na nawierzchni materiały (np. Zamiatarka Karcher S 4 Twin), ale też urządzenia zasilane spalinowo, które oferują jeszcze wyższą skuteczność (np. Zamiatarka spalinowa Stiga - SWS 600 G 212 cm³).


Myjka ciśnieniowa

Myjki ciśnieniowe przydadzą się każdemu właścicielowi ogrodu – do mycia podjazdów, ścieżek, chodników, tarasów. Można z ich pomocą wygodnie czyścić kostkę brukową, płyty chodnikowe, płytki. Poza tym mogą być także wykorzystywane do czyszczenia elewacji czy pojazdów. Myjki działają na zasadzie wytworzonego ciśnienia, od którego zależy efektywność mycia. Na skuteczność pracy wpływ mają również wydajność tłoczenia wody oraz rodzaj zastosowanej lancy. Oferta urządzeń jest obszerna. To sprzęty takich marek, jak Karcher, Bosch czy Stiga. Zachęcamy do sprawdzenia naszego asortymentu w kategorii myjki ciśnieniowe, porównania produktów i zamówienia tego, który najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania!


Elektronarzędzia

Elektronarzędzia to narzędzia zasilane prądem elektrycznym lub akumulatorowo, które ułatwiają różne prace i majsterkowanie w ogrodzie czy warsztacie. Są funkcjonalne i wytrzymałe, dlatego znacząco usprawniają wykonywane zadania. Jakie są najpopularniejsze elektronarzędzia, które przydadzą się również w ogrodzie?

  • Wiertarka – przyda się do wykonywania otworów w drewnie, metalu i innych materiałach.
  • Wkrętarka – wykorzystywana do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów. Dzięki wymiennym końcówkom, można ją wykorzystywać do najróżniejszych prac.
  • Szlifierka – przydatna do powierzchniowej obróbki utwardzonych powierzchni, wykorzystywana do prac polerskich. Najpopularniejsze to szlifierka kątowa oraz szlifierka oscylacyjna.
  • Pilarka – alternatywa dla klasycznej piły ręcznej. Odpowiednia do cięcia i skrawania.
  • Spawarka – wykorzystywana do łączenia elementów metalowych z pomocą spoiwa. Może być przydatna np. do tworzenia metalowych konstrukcji małej architektury ogrodowej.


Akcesoria do ogrodu – lista must have

Omówiliśmy już najważniejsze sprzęty ogrodowe. Czas na narzędzia i akcesoria, które również warto mieć w zanadrzu do realizacji zadań w ogrodzie. Niektóre z nich przydadzą się do podstawowych działań – np. przycinania suchych gałęzi, grabienia liści, wysiewu roślin, przekopywania ogrodu, a inne do tych bardziej zaawansowanych, jak np. cięcie drewna, tworzenia małej architektury ogrodowej, różnych napraw. Przedstawiamy poniżej podstawowe i niezbędne narzędzia w ogrodzie!


Rękawice ogrodowe

Rękawice mogą mieć różne zastosowanie, a ich rodzaj warto dopasować do konkretnego zastosowania. Na przykład do obsługi narzędzi, rąbania drewna dobrze sprawdzą się solidne, grube rękawice skórzane, a do lekkich prac w ogrodzie przy sadzeniu roślin – rękawice bawełniane lub poliestrowe z powłoką ochronną.


Sekatory

Sekator jest narzędziem stosowanym przez ogrodników czy działkowiczów bardzo często.  Przydaje się do przycinania gałęzi, odcinania kwiatów. Dobry sekator musi być trwały i wygodny w użytkowaniu. Najlepiej, jeśli będzie lekki, umożliwi cięcie przy małym nakładzie siły, a przy tym nie będzie ulegał awariom. Właściwie dobrany kształt i typ ostrza, ergonomiczne rączki i perfekcyjne mechanizmy działania umożliwią komfortową pracę w ogrodzie. Warto też wiedzieć, że markowe sekatory mogą mieć nawet kilkuletni okres gwarancji producenta, co najlepiej świadczy o ich świetnej jakości.


Nożyce

Nożyce to absolutny must have w każdej skrzynce z narzędziami, ale dobrze jest mieć je również w domu lub garażu. Przydają się pod ręką w wielu sytuacjach – do przycięcia sznurka, odpakowania czegoś, ucięcia taśmy. To oczywiście w przypadku klasycznych, solidnych nożyczek. W ofercie Vobis.pl znaleźć można również te zdecydowanie bardziej specjalistyczne, jak np. nożyce ogrodowe do żywopłotu, nożyce teleskopowe, nożyce akumulatorowe, nożyce do trawy, blachy, gałęzi i wiele innych. Warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami i zamówić takie, które faktycznie będą optymalnym wyborem i znajdą zastosowanie w Twoim ogrodzie.


Siekiery

Uniwersalna siekiera przyda się do rąbania drewna. We współczesnych siekierach trzonki są najczęściej wykonana z odpornego na wilgoć i odkształcenia drewna (np. jesionowego), a głowica z hartowanej stali nierdzewnej. W ofercie producentów coraz częściej dostępne są również siekiery wykonane z tworzywa sztucznego – np. kompozytów włókna szklanego, które zapewniają większą stabilność i wytrzymałość. Najpopularniejsze na rynku są siekiery marki Fiskars (np. siekiera rozłupująca Fiskars X25-XL 1015643 + piła Xtract Sw73, przeznaczona do dużych pieńków). Siekiera przyda się w każdym gospodarstwie – do rozłupywania drzewa opałowego czy kominkowego, ale też będzie nieoceniona wtedy, gdy np. zorganizujesz ognisko.


Szpadle, szufle, łopaty

To absolutnie podstawowe narzędzia w ogrodzie, które po prostu warto mieć w swoim składziku. Szpadle, szufle i łopaty, choć są do siebie dość podobne, to mają jednak odmienne przeznaczenie.

  • Łopata – narzędzie odpowiednie do przemieszczania materiałów sypkich (np. piachu, żwiru, drobnych kruszyw, ale i nawozów, wapna). Główka najczęściej jest płaska i ma równy rant, a jej boki są podniesione w górę, niekiedy też dodatkowo wyprofilowane. Konstrukcja umożliwia wygodne nabieranie materiału i ogranicza ryzyko jego rozsypania.
  • Szpadel – wykorzystuje się go do kopania oraz spulchniania ziemi. W odróżnieniu od łopaty, najczęściej ma nieco zaokrągloną krawędź roboczą, co znacząco ułatwia wbijanie go w ziemię. Może być wykorzystywany do pracy z twardymi glebami.
  • Szufla – podobnie jak łopata, służy do przesypywania materiałów. Najczęściej do większych kruszyw (np. węgla) albo do odgarniania śniegu.


Siewnik ogrodowy

Rozsiewacz ogrodowy to niesamowicie praktyczne narzędzie dla każdego, komu zależy na udanych uprawach we własnym ogrodzie przydomowym czy ogródku działkowym. Z jego pomocą równomierne rozsiewanie nasion jest proste i szybkie. Narzędzie pomaga w równym rozprowadzaniu drobnych ziarenek w glebie. Ułatwia wysiewanie trawników, ale też innych roślin nasiennych, w tym zbóż, warzyw, owoców, kwiatów.


Inne narzędzia

Oprócz wspomnianych wyżej, są jeszcze w ofercie inne podstawowe narzędzia do prac w ogrodzie, w które warto się zaopatrzyć. To między innymi wysokiej jakości grabie – do sprzątania pozostałości po przycinaniu krzewów i żywopłotów, zgarniana jesiennych liści czy wyrównywania ziemi po przekopywaniu. Inną propozycją są scyzoryki i noże uniwersalne, które przydadzą się w całej gamie różnych zadań, gdy pilnie potrzeba coś uciąć, przeciąć, odciąć, otworzyć. W ogrodzie mogą też przydać się takie sprzęty, jak: dobra dmuchawa, rozdrabniacz do przerabiania odpadów na ściółkę czy wertykulator. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty w kategorii Narzędzia.


Chcesz kupić telewizor na działkę lub do altany w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik i wybierz najlepszy telewizor na działkę!


Podstawowe narzędzia w ogrodzie – podsumowanie

Zaprezentowane przez nas podstawowe narzędzia w ogrodzie przydadzą się do różnych prac – porządkowych, majsterkowania, wysiewu, uprawy i pielęgnacji roślin. To zarówno zaawansowane sprzęty elektryczne, jak i manualne narzędzia znane i wykorzystywane od lat. Trudno wyobrazić sobie zadbany trawnik bez dobrej kosiarki, czyste ścieżki i podjazdy bez myjki ciśnieniowej czy prace w ziemi bez rękawic, grabi, szpadla.

Dla skutecznego realizowania prac w ogrodzie warto śledzić kalendarz ogrodniczy – tam można znaleźć wiele cennych wskazówek, kiedy i jakie prace należy wykonać. Ułatwi to również zaplanowanie, jakich właściwie sprzętów i kiedy będziesz potrzebować. Przy ich zakupie zalecamy, by zwrócić uwagę na markę, jakość i dostępne funkcje. Można również przeczytać opinie, a w razie wątpliwości, do dyspozycji są nasi eksperci na infolinii. W Vobis.pl dokładamy wszelkich starań, by zakupy przebiegały sprawnie, a każdy Klient otrzymał fachową poradę, gdy będzie jej potrzebował