• Peryferia

Drukarka laserowa ze skanerem do domu

Vobis.pl, 01-01-2020


Kiedyś uważano, że drukarka laserowa jest jedynie narzędziem do pracy, a jej miejsce jest w

biurach i sekretariatach. Czasy się zmieniają, a drukarki laserowe już dawno zagościły w wielu domach. Jest co najmniej kilka powodów, dla których planując zakup drukarki, powinniśmy wziąć pod uwagę drukarkę laserową i to najlepiej z wbudowanym skanerem.

Drukarka i skaner, czy drukarka ze skanerem?

Oczywiście, możemy mieć osobno drukarkę i skaner. Jednak jeżeli nie prowadzimy profesjonalnej drukarni, nie ma to żadnego sensu. Dobre urządzenie wielofunkcyjne zaspokoi wszelkie domowe potrzeby aż nadto. Większość z nas nie narzeka na nadmierną ilość miejsca w domu. Dlatego warto wziąć pod uwagę fakt, że jedno urządzenie zajmie mniej miejsca niż dwa osobne. Drukarki ze skanerami są projektowane w taki sposób, żeby w możliwie kompaktowym rozmiarze zapewnić jak najwyższą jakość.

Niektóre drukarki laserowe ze skanerem zapewniają również obsługę faksu. Jest to co prawda coraz mniej popularna metoda komunikacji, pozostaje jednak w użyciu przez niektóre firmy
i instytucje publiczne.

Mimo wyższego początkowego kosztu, drukarka laserowa jest tańsza w eksploatacji. Wydruk każdej kolejnej strony będzie tańszy niż w przypadku drukarki atramentowej. Ponadto zarówno szybkość, jak i jakość druku laserowego jest nieporównywalnie wyższa. Docenią to szczególnie osoby chcące drukować lub kopiować kolorowe zdjęcia i grafiki.

Jeżeli chodzi o drukowanie zdjęć, dobrze jest sprawdzić, czy wybrane przez nas urządzenie

obsługuje druk bezpośrednio z karty pamięci. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie opcja

połączenia z aparatem fotograficznym (lub innym urządzeniem) za pomocą Wi-Fi i drukowanie prosto z tego urządzenia. Takie dodatkowe funkcje mogą wydawać się bajerami, ale wygoda używania drukarki jest zdecydowanie wyższa, jeśli nie musimy co chwilę do niej podchodzić.

Ale po co skaner?

Bywają sytuacje, kiedy skaner staje się nieodzowny. W naszej rzeczywistości wciąż jeszcze

potwierdzeniem ważnych spraw jest dokument z pieczątką i odręcznym podpisem. Często, aby przyspieszyć obrót spraw, warto jest parafowane pismo zeskanować i przesłać pocztą elektroniczną. Skanowanie dokumentów nawet na potrzeby prywatne bywa przydatne również w innych sytuacjach. Teraz kiedy tak często się przeprowadzamy, warto zarchiwizować ważniejsze dokumenty, a zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tym skaner niż aparat fotograficzny.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, są stare zdjęcia. Te, które nasi rodzice i dziadkowie przechowują w albumach i kartonach. pochowane po szafach i na strychach, zajmują stosunkowo dużo miejsca i stale są narażone na zniszczenie. Aby te świadectwa historii, zresztą nie tylko tej prywatnej, przetrwały jak najdłużej, powinniśmy zawczasu zadbać o ich digitalizację. Czyli zeskanować.

Jakie parametry drukarki laserowej są ważne?

Wybierając drukarkę laserową, powinniśmy porównać różne modele i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Co jest ważne w przypadku drukarek?

Choćby prędkość druku, czyli to, ile stron na minutę jest w stanie wydrukować dane urządzenie. 15-20 stron na minutę powinno wystarczyć dla użytku domowego.

Kolejnym parametrem będzie jakość wydruku, która zależy m.in. od rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie pomylić rozdzielczości wydruku z rozdzielczością skanera, o której później.

Parametrem, którego nie powinniśmy pomijać, jest koszt wydruku w przeliczeniu na jedną stronę. Na to składają się dwie cechy. Pierwsza to cena tonera, a druga to jego wydajność. Dzieląc cenę przez liczbę stron, otrzymamy orientacyjny koszt, który powinien być jak najniższy.

Często zaniedbywaną cechą drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych jest ich hałaśliwość. Jeżeli

zamierzamy korzystać z drukarki od wielkiego dzwonu, ma to mniejsze znaczenie. Niemniej jednak mało kto chce informować wszystkich sąsiadów, że właśnie drukuje ważne pismo.

Wybierając drukarkę laserową ze skanerem do domu, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niej w przyszłości korzystać. Jeżeli zamierzamy drukować w zasadzie tylko tekst, czyli różnego rodzaju dokumenty, to prawdopodobnie lepszym wyborem będzie drukarka czarno-biała (monochromatyczna). Będzie nieco tańsza w zakupie, a pliki tekstowe rzadko wymagają feerii kolorów.

Z drugiej jednak strony, jeżeli potrzebujemy przenosić na papier wykresy, zdjęcia lub inne pliki graficzne, warto rozważyć zakup drukarki kolorowej. Bez tego niestety nasze wspomnienia z barwnych wakacji pozostaną smutnymi odbitkami.

 

A co jest ważne przy wyborze skanera?

Ponieważ wybieramy drukarkę laserową ze skanerem, powinniśmy poświęcić chociaż chwilę na przeanalizowanie parametrów skanera. W przypadku użytku domowego najważniejsze będą dla nas 3 cechy. Pierwsza to rozmiar skanowanych dokumentów/obrazów. Pamiętajmy, że niejednokrotnie zależy nam na zeskanowaniu np. strony z magazynu lub podręcznika, które miewają nietypowe rozmiary. Po drugie, rozdzielczość. Tak, jak w przypadku wydruków, więcej znaczy lepiej. Z drugiej strony nie ma co przesadzać. Szczególnie jeśli skupiamy się na tekście, nie ma potrzeby dopłacać za najwyższą możliwą rozdzielczość. Ostatnią ważną dla domowego użytkownika cechą jest prędkość skanowania. Ma ona znaczenie nie tylko dla czasu skanowania dokumentów do komputera, ale również dla ich kopiowania. W przypadku korzystania z tej funkcji urządzenie musi bowiem najpierw zeskanować dokument.

Drukarka laserowa ze skanerem – idealna do domu

Wygląda na to, że opisywane urządzenia są w stanie zaspokoić praktycznie wszystkie nasze

potrzeby. Przynajmniej jeżeli chodzi o użytek domowy. Uzupełnione o dodatkowe funkcje (Wi-Fi, drukowanie z karty pamięci, faks itd.) stają się wielofunkcyjnymi kombajnami, które w praktyczny sposób ułatwiają nam życie.

Kliknij: urządzenia wielofunkcyjne i zobacz ofertę na drukarki ze skanerem na Vobis.pl

Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty