• Komputery

Skanery - jaki wybrać?

Vobis.pl, 21-05-2021


Skaner to dziś nie tylko urządzenie biurowe - wiele osób posiada ten sprzęt również w domu, dzięki czemu wszystkie dokumenty czy zdjęcia może trzymać także na dysku swojego komputera. Pomimo tego, że smartfony robią dobre jakościowo zdjęcia i mogą posłużyć, w celu wysłania na przykład papierowej faktury pocztą e - mail, nie zastąpią jakości i możliwości prawdziwego skanera. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze urządzenie tego typu? Jakie będzie lepsze do domu, a jakie do biura?

Urządzenie wielofunkcyjne czy skaner wolnostojący?

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki temu, iż w jednej obudowie znajdują się zwykle trzy lub cztery urządzenia. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w domu, gdzie mamy ograniczone miejsce do zagospodarowania, a dodatkowo nie korzystamy zbyt często z tego sprzętu. Jednak w firmach, gdzie w jednej chwili drukuje się i skanuje wiele dokumentów, jedno urządzenie wielofunkcyjne zamiast kilku osobnych może przysporzyć problemów. W chwili, gdy ktoś drukuje wielostronicową instrukcję, druga osoba chcąca zeskanować jedną kartkę dokumentu musi czekać przez długi czas. Również w domu, gdzie potrzeba skanowania jest dość częsta, warto rozważyć zakup osobnego urządzenia do tego celu.

Podział skanerów według budowy

Skanery według budowy podzielić możemy na: płaskie, szczelinowe oraz ręczne. Pierwszy z wymienionych typów charakteryzuje płaska, szklana powierzchnia, na której kładzie się dokument. Następnie należy przykryć go ruchomą pokrywą, aby znajdujące się pod nim lustra i soczewki rozpoczęły digitalizację. Odbite światło, padając na filtr dichroiczny i elementy fotoczułe, zmienia je w sygnał analogowo - cyfrowy. Efektem jest zeskanowany obraz wybranego tekstu lub zdjęcia. Tego typu urządzenie sprawdzi się do skanowania niewielkiej ilości dokumentów, a także książek czy plastikowych kart.

  • Skaner szczelinowy:

przyjmuje dokument przez specjalny otwór. Przemieszcza go przy wykorzystaniu rolek, które przesuwają go nad źródłem światła. Automatyczny podajnik przyspiesza proces digitalizacji, dlatego ten rodzaj skanerów rekomendowany jest do większej ilości dokumentów.

 to najbardziej poręczne i najmniejsze urządzenie. Wystarczy przesuwać nim po dokumencie, a wałek znajdujący się na spodzie przesyła informacje o obrazie do układów elektronicznych. Niewątpliwym plusem jest ich mały rozmiar, jednak ograniczają one skanowane pole jedynie do formatu A4 i mogą być wrażliwe na drgnięcia ręki.

Podział skanerów pod względem zastosowania

Skanery można podzielić również według ich przeznaczenia. Nie każdy dobrze sprawdzi się w domu i nie wszystkie spełnią oczekiwania pracowników biura. Jeszcze inne dedykowane są profesjonalnym fotografom.

  • Skaner do domu i małego biura

Do użytku domowego, a także do małej firmy, w której nie ma potrzeby skanowania wielu dokumentów, wystarczający będzie skaner płaski. Można wybrać model z automatycznym podajnikiem, co oszczędzi czas na kładzeniu każdej kartki po kolei. Niektóre urządzenia mają również zamontowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu z poziomu skanera będzie można przesyłać digitalowe wersje dokumentów na inne urządzenia lub dysk sieciowy. 

  • Skaner do dużej firmy

W miejscach, gdzie skanuje się wiele dokumentów, idealnie sprawdzi się skaner szczelinowy. Co więcej, może posiadać  oprogramowanie OCR, czyli moduł optycznego rozpoznawania znaków,  co jeszcze bardziej usprawni pracę. Ten typ również może posiadać możliwość bezprzewodowego połączenia, a dodatkowo może mieć opcję cyfrowej obróbki. Taki skaner zapewnia nie tylko szybką archiwizację dokumentów na dysku, ale również zapobiegnie tworzeniu się kolejek wśród pracowników, w celu skorzystania z tego urządzenia.

  • Skaner mobilny

Osoby pracujące w “terenie”, z różnych miejsc kraju lub świata, także potrzebują dostępu do skanera. Specjalnie dla nich stworzone zostały skanery mobilne, które zawsze można mieć ze sobą. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób można digitalizować umowy i pozostałe dokumenty na spotkaniach z klientami. Zwykle są to skanery ręczne, jednak można znaleźć je również pośród modeli płaskich i szczelinowych.

  • Skaner dla fotografa

Przy skanowaniu zdjęć oczekujemy nieco innej jakości, niż ma to miejsce w przypadku dokumentów. Najlepiej sprawdzą się do tego wysokiej klasy płaskie skanery, zapewniające dobre oświetlenie i posiadające specjalną przystawkę. Niektóre urządzenia posiadają opcję korekty obrazu, a inne digitalizację filmów. 

Ważne parametry skanerów

Szukając najlepszego skanera, pierwszym krokiem powinno być określenie jego głównego przeznaczenia. Następnie należy zastanowić się nad układem optycznym - może być to technologia CCD z lampą fluorescencyjną, która zapewni dużą dokładność. Może to być także technologia CIS z diodami LED lub LiDE. CIS pobierają mniejszą ilość energii oraz są zdecydowanie lżejsze, zaś LiDE to pośrednia jakość pomiędzy dwoma wcześniej wymienionymi rodzajami oraz optymalne zużycie prądu. Istotna jest rozdzielczość ekranu - im wyższa, tym zaoferuje lepszą jakość skanu. Dolna granica akceptowalnej rozdzielczości to 600 dpi, górna – w przypadku zdjęć i negatywów - dochodzi do prawie 10000 dpi. W miejscach, gdzie skanuje się dużo dokumentów, bardzo ważna jest także szybkość skanowania. W warunkach domowych zwykle wystarczający będzie skaner obsługujący format A4, jednak w firmach mogą przydać się także większe formaty. Kolejnym parametrem, na który dobrze jest zwrócić uwagę to wartość wyjściowa skali szarości, wartość głębi koloru wyjścia, a także, dodatkowo, funkcje edycji i retuszu.

Podobne artykuły

Komputery

Jak wybrać mysz bezprzewodową?

Myszy bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością – zarówno wśród użytkowników laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nic dziwnego! Urządzenia nie odstają swoimi parametrami od gryzoni elektronicznych z kablem, a zapewniają większą wygodę i mobilność. Jak wybrać mysz bezprzewodową? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przeczytaj poradnik ekspertów Vobis.pl i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! 

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Jaki wpływ na gry ma dysk SSD?

Współczesne tytuły gier są niesamowicie rozbudowane i zaawansowane, przez co zajmują wiele miejsca na dysku i mają wysokie wymagania sprzętowe. Niektóre gry mogą nie działać w pełni lub w ogóle nie włączać się na urządzeniach, które są za słabe. Spore znaczenie ma tutaj zastosowany dysk. W tym artykule podpowiadamy, jaki wpływ na gry ma dysk SSD. Omawiamy, jak działa dysk SSD i jaki model kupić, gdy chcesz go wykorzystywać do gier. Sprawdź nasz poradnik!

Vobis.pl, 06-02-2023
Komputery

Która matryca w monitorze będzie najlepsza?

Wybór monitora, jak każdego innego urządzenia, powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami i preferencjami jego użytkownika. W pierwszej chwili zwracamy zazwyczaj uwagę na jego rozmiar i rozdzielczość, cenę oraz wygląd zewnętrzny. To, czemu jeszcze powinniśmy się przyjrzeć, zwłaszcza, gdy szukamy profesjonalnego sprzętu, to z pewnością odwzorowanie kolorów, wyrazisty kontrast, czas reakcji oraz kąty widzenia. Te parametry zależą od zastosowanej matrycy - zwykle jest to VA, IPS bądź też TN. Każdy z wymienionych rodzajów ma inne cechy, dlatego też dobrze sprawdzają się przy różnego typu zastosowaniach.

Vobis.pl, 21-04-2021
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty