• AGD

Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy?

Vobis.pl, 03-02-2023

Płyty gazowe goszczą w wielu kuchniach. Można dzięki nim gotować, smażyć, podgrzewać. Wybór odpowiedniej nie jest jednak prostym zadaniem, ponieważ w ofercie znajdziemy wiele różnych wariantów. Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy? Jaka będzie odpowiednia do Twojej kuchni? Jakie modele są najchętniej wybierane przez Klientów? Sprawdź!


Spis treści

Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy?

Co to jest płyta gazowa do zabudowy?

Kto powinien zdecydować się na płytę gazową do zabudowy?

Czy płyta gazowa to dobry wybór?

Rodzaje płyt gazowych

Płyta gazowa metalowa czy szklana?

Jakie wymiary płyty gazowej do zabudowy?

Jaki układ palników na płycie gazowej?

Jaki rodzaj rusztów na płycie gazowej do zabudowy?

Sterowanie płytą gazową do zabudowy

Jaki model płyty gazowej do zabudowy wybrać – polecane modele

Czym kierować się przy wyborze płyty gazowe do zabudowy – podsumowanie


Co to jest płyta gazowa do zabudowy?

Płyta gazowa to wciąż jeden z obowiązkowych elementów kuchennego wyposażenia w wielu domach. Jeśli masz przyłącze gazowe, to skorzystanie z takiego rozwiązania jest po prostu opłacalne. Poza tym gotowanie na ogniu ma też zalety w kontekście kulinarnym – można łatwo kontrolować temperaturę, naczynia szybko się nagrzewają, a do tego można np. przyrumienić nad ogniem cebulę do rosołu. Tym samym płyta gazowa to sprzęt, który pozwala na wykorzystanie gazu w celach kulinarnych. Może być samodzielnym urządzeniem, ale również dostępne są warianty do zabudowy, czyli takie, gdzie można umieścić płytę w blacie kuchennym albo nad piekarnikiem. Pozwala to na dopasowanie jej do swoich indywidualnych potrzeb aranżacyjnych i pożądanego wystroju czy układu kuchni.

 

Kto powinien zdecydować się na płytę gazową do zabudowy?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, w budynku powinno być przyłącze gazowe. Alternatywą jest stosowanie butli propan-butan, jednak wówczas należy upewnić się, że kuchenka ma odpowiednie dysze – jeśli nie, konieczna będzie wymiana. Poza tym informujemy, że podłączyć kuchenkę gazową może wyłącznie osoba do tego uprawniona.

Zakup płyty gazowej do zabudowy szczególną popularnością cieszy się wśród osób, które dopiero urządzają kuchnię. Wówczas zyskuje się spory zakres możliwości, ponieważ można dobrać rozmiar do potrzeb, a następnie inne elementy wyposażenia. Jeśli płyta gazowa ulegnie uszkodzeniu i po prostu musisz ją wymienić, wówczas sprawa nieco się komplikuje i musisz poszukać modelu, który będzie pasował do Twoich mebli. Niekiedy nie obejdzie się bez przeróbek stolarskich.

 

Czy płyta gazowa to dobry wybór?

Płyty gazowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Choć coraz częściej są zastępowane przez płyty indukcyjne, to jednak w wielu gospodarstwach domowych, jak i w profesjonalnych kuchniach wciąż są numerem jeden.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet – m.in. pozwala na swobodne wykorzystywanie wielu metod obróbki termicznej, jak np. gotowanie, duszenie, gotowanie na parze, smażenie, gotowanie na woku i wiele innych. Przy tym wszystkim wielu ekspertów kulinarnych jest zdania, że smak potraw, które się przygotowuje na ogniu, jest dużo lepszy.

Kolejną zaletą jest to, że płyty gazowe do zabudowy cenione są za precyzję obróbki. Można łatwo kontrolować temperaturę i redukować wielkość płomienia lub wyłączyć gaz, gdy danie jest gotowe.

Poza tym korzystanie z płyty gazowej jest po prostu ekonomiczne – gaz wciąż jest stosunkowo tanim medium, szczególnie w kontekście gospodarstw domowych. Aby jednak kuchenka gazowa była faktycznie oszczędna, zalecamy dopasowywać wielkość garnków czy patelni do średnicy palnika – tak, by płomień ogrzewał dno.

Przeczytaj też: Obniż rachunki za prąd, czyli jak czytać karty energetyczne?

Rodzaje płyt gazowych

Choć płyty gazowe mają to samo zadanie, to jednak znacząco się od siebie różnią pod wieloma względami – m.in. wielkości, budowy, materiału konstrukcyjnego, liczby i wielkości palników, koloru oraz innych aspektów. Różne są też ceny sprzętów, więc każdy może znaleźć model, który będzie mieścił się w wyznaczonym budżecie. Czym się kierować przy wyborze płyty gazowej do zabudowy? Oto kilka wskazówek!

 

Płyta gazowa metalowa czy szklana?

Płyta gazowa metalowa jest zwykle tańszym rozwiązaniem i powszechnie stosowanym. Łatwo się ją czyści i nie wymaga specjalnej dbałości, ponieważ zarysowania raczej nie powstają wskutek czyszczenia, a także nie trzeba obawiać się smug. Tu jednak warto zaznaczyć, że płyty wykończone stalą należy czyścić specjalnymi preparatami. Płyta metalowa może być w kolorze srebrnym (stal nierdzewna), ale też pokryta emalią – często stosuje się tę w kolorze białym. Minusem jest to, że jeśli emalia odpryśnie, na płycie gazowej pozostaje brzydki ślad, którego nie da się zniwelować – jedynie można skorzystać ze specjalnej emalii i zamalować ubytek.


Płyty gazowe szklane są ładniejsze i zdecydowanie bardziej eleganckie. Świetnie pasują do nowoczesnych kuchni i prezentują się bardzo stylowo. Szkło jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i również dość łatwo się czyści, ale należy zachować ostrożność, ponieważ mogą powstawać zarysowania czy smugi. Gdy upadnie nam na kuchenkę coś ciężkiego, może dojść do pęknięcia płyty.

 

Jakie wymiary płyty gazowej do zabudowy?

Standardowy rozmiar płyty gazowej to 58-60 cm szerokości w przypadku prostokątnych płyt, 51-52 cm głębokości i 5-6 cm wysokości. Na takich wymiarach najczęściej zlokalizowane są 4 palniki. W kawalerkach czy na przykład kuchniach socjalnych albo domkach letniskowych, niekiedy stosuje się mniejsze wymiary, które mają około 30 cm szerokości i mieszczą jedynie 2 palniki. Dla dużych rodzin, do profesjonalnych kuchni czy u osób, które uwielbiają gotować, dobrym wyborem może być płyta gazowa do zabudowy o szerokości ok. 90 cm, gdzie rozmieszczonych jest 5 palników. Głębokość i wysokość płyt są najczęściej identyczne, jak w przypadku płyt gazowych do zabudowy standardowych.

 

Jaki układ palników na płycie gazowej?

Jak wspomnieliśmy powyżej, liczba palników w dużej mierze jest determinowana przez wymiary płyty gazowej. Na standardowej płycie najczęściej rozmieszczenie jest następujące: z tyłu znajdują się dwa średniej wielkości palniki, a z przodu jeden mały i jeden duży, choć niekiedy ułożenie może być zmienne.

Na dwupalnikowej płycie najczęściej mamy mały palnik oraz duży palnik. W przypadku płyt pięciopalnikowych dodatkowym rozwiązaniem jest największy palnik zlokalizowany pośrodku płyty lub też po jednej ze stron – doskonały do gotowania w bardzo dużych garnkach czy do smażenia na woku.

 

Jaki rodzaj rusztów na płycie gazowej do zabudowy?

Nad każdym palnikiem znajduje się ruszt. To na nim stawia się garnki i patelnie, by mogły zostać bezpiecznie ogrzane przez ogień. W ofercie dostępne są ruszty żeliwne lub emaliowane. Poza tym różnią się one konstrukcją – może to być jeden ruszt na całą płytę gazową, ruszt w dwóch częściach – na lewą i prawą stronę płyty lub ruszt wykonany oddzielnie dla każdego palnika. Minusem jednolitego rusztu jest to, że trudniej się go czyści i zwykle nie mieści się do zmywarki. Jeśli chodzi o kwestie utrzymania rusztów w czystości, to najwygodniejszą z opcji są ruszty pojedyncze emaliowane. Żeliwne dość trudno się czyści – najlepiej mieć do tego specjalną szczoteczkę i skorzystać z dobrego odtłuszczacza. Do emaliowanych wystarczą szorstka część gąbki i płyn do naczyń.

 

Sterowanie płytą gazową do zabudowy

Gaz nie jest bezpieczny, więc ważne jest, by sterowanie nim był proste i intuicyjne, a zarazem właściwie zabezpieczone. Nowoczesne płyty gazowe do zabudowy są tak skonstruowane, by niepowołane osoby nie mogły ich uruchomić (głównie mowa tu o najmłodszych). Nie da się uruchomić płyty gazowej jednym dotknięciem, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko, że włączymy ją przez przypadek lub uczyni to maluch. Jakie zatem są sposoby sterowania płytą gazową? To m.in. liczne pokrętła, które wymagają wciśnięcia i przekręcenia czy połączenie kombinacji zapalarka + pokrętło jednocześnie. Każdy palnik ma pokrętło, którym można regulować moc płomienia. W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych nie mamy tutaj dotykowych przycisków sterujących.

 

Jaki model płyty gazowej do zabudowy wybrać – polecane modele


Na początku warto przyjrzeć się płycie gazowej do zabudowy od marki BEKO. Ma ona dość standardowe wymiary, czyli 58.5 cm szerokości na 52.4 cm głębokości. Atutem jest nowoczesny wygląd – płyta jest szklana, dzięki czemu prezentuje się bardzo efektownie, a do tego nie jest trudna w czyszczeniu. Producent stworzył specjalną konstrukcję palników, która umożliwia zwiększenie ich wydajności (niższe zużycie gazu) i przekłada się na oszczędność czasu. Sterowanie płytą jest mechaniczna, za sprawą 4 pokręteł. Zapalarka znajduje się w pokrętłach. Ruszty są emaliowane, co sprzyja łatwemu utrzymaniu w czystości. Zastosowano 4 palniki: mały (1kW), dwa średnie (1,75 kW) i jeden duży (2,9 kW). Na uwagę zasługuje zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. 


Kolejna propozycja to płyta gazowa do zabudowy marki TCL. Wyposażona w wydajne palniki gazowe, żeliwne ruszty czy palnik WOK. Ma bardzo elegancki wygląd, a do tego jest niesamowicie funkcjonalna. Wymiary płyty to: 70 cm szerokości i 51 cm głębokości. Na płycie rozlokowano pięć palników: jeden bardzo duży palnik (3,5 kW), jeden duży palnik (3,0 kW), dwa średnie palniki (1,75 kW), jeden mały palnik (1,0 kW). Wyposażono ja w bardzo stabilny i solidny ruszt żeliwny, podzielony na 3 części dla łatwiejszego czyszczenia. Dodatkowo zastosowano też zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu na każdym palniku, które uruchamia się po około 60 sek. od wykrycia awarii. Palnikami steruje się poprzez mechaniczne pokrętła – w ten sposób uruchamiamy je, ale też regulujemy moc płomieni.


Czas na propozycję płyty gazowej do zabudowy, która doskonale sprawdzi się w małej kuchni, domku letniskowym czy kuchni socjalnej. To dwupalnikowa płyta, gdzie jeden palnik jest mały – idealny np. do gotowania mleka czy odgrzania zupy, a drugi jest całkiem spory, idealny do gotowania większych porcji czy smażenia na patelni. Powierzchnia płyty jest ze stali nierdzewnej. Palnikami steruje się mechanicznie poprzez umieszczone w dole płyty pokrętła. Szerokość płyty wynosi zaledwie 29 cm, z kolei głębokość jest standardowa i ma 51 cm. Nad płytą znajduje się pojedynczy, emaliowany ruszt, który jest łatwy w pielęgnacji.


Polecaną i chętnie wybieraną przez klientów jest też płyta do zabudowy ze stali szlachetnej od marki Bosch. To model o standardowych wymiarach, który ma 58 cm szerokości i 51 cm głębokości. Urządzenie ma automatyczną zapalarkę gazu i sterowanie mechaniczne poprzez pokrętła, które w tej płycie zlokalizowane są po jej prawej stronie (a nie na dole, jak w większości płyt gazowych do zabudowy). Ruszt jest emaliowany, podzielony na dwie części – można go czyścić ręcznie lub w zmywarce. Na płycie rozlokowano cztery palniki – mały, który ma 1,0 kW, dwa średnie o mocy 1,7 kW oraz jeden duży o mocy 3000 kW. Atutem jest zabezpieczenie przeciw wypłowowe, które odcina gaz w przypadku awarii (zalanie palnika).  Podobną propozycją jest też płyta gazowa do zabudowy BEKO HIBG64120SX srebrna – sprawdź koniecznie!


Do zestawienia dołącza dość nietypowa płyta gazowa do zabudowy od marki TEKA. Ma ona wymiary 55,3 cm szerokości i 47,3 cm głębokości. Jest sterowana mechanicznie, pokrętłami. Obszar roboczy podzielono na cztery palniki – jeden mały (1,0 kW), dwa średnie (1,75 kW) oraz jeden duży o sporej mocy (4,0 kW). W płycie tej także zastosowano zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu. Ruszt jest żeliwny, podzielony na dwie części. Pokrętła znajdują się na płycie, po prawej stronie w dole, poniżej małego palnika. Pozwoliło to na zaoszczędzenie przestrzeni, dzięki czemu płyta zajmie mniej miejsca w blacie.


Płyta gazowa do zabudowy z górnej półki. Jest pokryta szkłem hartowanym i ma kolor czarny, przez co design bez wątpienia przykuwa uwagę i nadaje nowoczesnego charakteru. To, co odróżnia ją od poprzedników, to brak płynnej regulacji płomieni. Seria FlameSelect marki Bosch dysponuje opatentowaną technologią zaworów z systemem regulacji w dziewięciostopniowej skali. Gwarantuje to precyzyjnie sterowanie wielkością płomienia poprzez wybór konkretnej wartości. Na uwagę zasługują też inne atuty sprzętu – m.in. w pełni automatyczny zapłon, wyłącznik główny (pozwala na natychmiastowe i jednoczesne wyłączenie wszystkich palników za jednym naciśnięciem przycisku) oraz pojedyncze ruszty, które z łatwością można czyścić. Model ten jest pięciopalnikowy, gdzie jeden, największy palnik (WOK), znajduje się po lewej stronie i ma moc aż 4 kW. Pozostałe to jeden mały palnik (1 kW), dwa średnie (1,75 kW) i jeden duży (3 kW).

 

Czym kierować się przy wyborze płyty gazowe do zabudowy – podsumowanie

Zakup odpowiednich sprzętów zawsze rodzi wiele pytań i wątpliwości. W końcu zależy nam na wyborze urządzenia, które będzie służyło swoją funkcjonalnością latami. Płyty gazowe do zabudowy to jedno z popularniejszych rozwiązań zarówno w domowych, jak i profesjonalnych kuchniach. Pozwalają na przyrządzanie najróżniejszych dań, są przy tym ekonomiczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Gwarantują też wyjątkowe walory smakowe, które trudno osiągnąć, gdy gotuje się na indukcji. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zakupowe nieco ułatwią Ci zadanie. Pamiętaj też, że zaprezentowane modele płyt gazowych do zabudowy to tylko namiastka oferty – wśród propozycji czeka na Ciebie jeszcze więcej różnych sprzętów od renomowanych producentów. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszymi doradcami.

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty