Nie znaleziono produktów

Zmień treść wyszukiwanej frazy
Spróbuj użyć mniejszej ilości filtrów (usuń mniej istotne)

Powrót

W dzisiejszych czasach aparat jest urządzeniem, które posiada każdy. Przecież wszyscy mają go w swoim telefonie. Owszem smartfony mają coraz lepsze funkcje i aparaty, ale to jednak lustrzanki są najchętniej kupowanym sprzętem do robienia zdjęć. Mogą robić bardzo wysokiej jakości zdjęcia oraz nagrywać filmy. Wielu osobom służą do pracy, innym do robienia wakacyjnych zdjęć. Na jaki aparat się zdecydować? Która lustrzanka najbardziej spełni nasze oczekiwania? Canon? Nikon? A może Sony? 

Lustrzanka - jak działa? 

Lustrzanka jest to aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Rzeczywisty obraz wpada bezpośrednio przez obiektyw na matrycę światłoczułą. Dzięki konstrukcji złożonej z lustra, pryzmatu, matówki i wizjera jest to możliwe. Stąd także pochodzi nazwa. Lustrzanki dzielą się ze względu na: 

  • liczbę obiektywów - jednoobiektywowe i dwuobiektywowe 

  • rodzaj materiału światłoczułego - cyfrowe i klasyczne

  • wielkość klatki filmu - małoobrazkowe (24 x 36 mm), średnioformatowe (4,5 x 6, 6 x 6, 6 x 9, 6 x 8, 6 x 7 mm), wielkoformatowe (od 4 x 5 mm)

  • przeznaczenie - amatorskie, zaawansowane, profesjonalne. 

Lustrzanki cyfrowe są najbardziej zaawansowanymi systemowo aparatami. Służą do pracy profesjonalistów oraz hobbystów i amatorów. Te aparaty mają największą ilość wymiennych, specjalistycznych obiektywów. Aparaty były stworzone z myślą o wykonywaniu wysokiej jakości zdjęć natomiast nowsze urządzenia zaczęły nagrywać filmy. Lustrzanki dysponują dużymi matrycami, dzięki czemu możemy uzyskać materiał fotograficzny i filmowy o bardzo dużej rozdzielczości. 

Nikon czy Canon - co wybrać?

Od lat toczą się spory pomiędzy posiadaczami lustrzanek Nikon i Canon. Czym one są spowodowane? Z pewnością jest to ciągle trwający konflikt pomiędzy tymi dwoma firmami. Oczywiście jest wiele producentów także tworzących lustrzanki. Jednak dalej te dwie marki mają najdłużej rozbudowywany system i są pewnym wyborem dla większości. Na co więc zwrócić uwagę? Warto przede wszystkim pomyśleć o tym w jakich okolicznościach będziemy wykonywać zdjęcia. Czy mają one być profesjonalne czy amatorskie. Profesjonalny fotograf będzie potrzebował więcej różnych funkcji i parametrów. Dla amatora funkcje aparatu nie muszą być tak bardzo rozbudowane. Wystarczy w większości tego typu przypadków włączyć tryb automatyczny i cieszyć się wspaniałymi zdjęciami. Także jeżeli zastanawiamy się między lustrzanką Canon a Nikon powinniśmy przyjrzeć się bliżej ich parametrom i dopasować do swoich potrzeb, niekoniecznie sugerować się logo. 

Jaką lustrzankę cyfrową wybrać? 

Najważniejszym pytaniem jest czy kupujemy swój pierwszy aparat. Jeśli tak będziemy potrzebowali innego modelu niż osoba zaawansowana. Ważne jest to jaki budżet chcemy przeznaczyć na nasz aparat. Najtańsze modele można znaleźć w o wiele niższych cenach. Jeżeli myślimy o fotografii bardziej poważnie, warto zainwestować w troszkę droższy sprzęt. Tańsze wersje mogą służyć również do nauki. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. 

Rozdzielczość matrycy przede wszystkim ma wpływ na odwzorowanie szczegółów. Jeżeli nasze zdjęcia nie będą wykorzystywane przy reklamach typu billboard to spokojnie możemy wybrać lustrzankę z wartością do 20 Mpx. Rozmiar i typ matrycy także może mieć wpływ na wybór. Matryca jest światłoczułym elementem, który ma za zadanie rejestrowanie obrazu. Są dwa typy matryc - CMOS i Live MOS. 

Czułość ISO jest ważnym parametrem dla każdego fotografa. Im wyższa czułość ISO, tym aparat pozwoli nam na zrobienie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych, bez użycia lampy błyskowej. Warto pamiętać, że większa wartość ISO oznacza większą ilość szumów na zdjęciu. Dlatego dobrze, żeby aparat posiadał redukcję szumów. 

Stabilizacja obrazu pomoże nam wykonanie nieporuszonych zdjęć bez względu na warunki. Stabilizację stosuje się w obiektywie lub w matrycy. Drugie rozwiązanie będzie z pewnością lepsze, ale znacznie droższe. 

Wyświetlacz będzie ważnym aspektem jeśli chodzi o komfort użytkowania. Dzięki niemu możemy podglądać kadr, przeglądać zdjęcia i wybierać ustawienia. Dobrze jeśli wyświetlacz ma regulację stopnia jasności wyświetlacza. Dodatkowym atutem będzie możliwość obracania obrazu. W niektórych sytuacjach pomoże w robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmów. Dobrze gdyby aparat miał solidną obudowę. Warto zwrócić też uwagę na jego wymiary i wagę. Przy amatorskim fotografowaniu nie ma potrzeby noszenia kilkukilogramowego aparatu. 

Lampy błyskowe w lustrzankach są zazwyczaj wbudowane. W momencie włączania lampy wysuwa się ona z wnętrza aparatu. Często takie lampy nie posiadają wystarczającej mocy, nie dają sobie rady w niektórych słabo oświetlonych warunkach. Na sam początek taka lampa wystarczy, jednak z czasem może okazać się niewystarczająca. Można dokupić lampę błyskową osobno. 

Podstawowe funkcje są bardzo ważnymi elementami. Pomiar światła, autofocus, programy tematyczne, efekty barwne, tryb ekspozycji, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, filmowanie czy format zapisu danych. W dzisiejszych czasach producenci proponują dodatkowe funkcje, które usprawniają i pomagają w korzystaniu z aparatu na przykład: połączenia bezprzewodowe - Bluetooth, NFC, Wi - Fi, GPS, inteligentny wizjer i oczywiście możliwość dokupienia nowych, lepszych obiektywów

Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty