Nie znaleziono produktów

Zmień treść wyszukiwanej frazy
Spróbuj użyć mniejszej ilości filtrów (usuń mniej istotne)

Powrót

Jest często wykorzystywany jako alternatywa dla pojazdów spalinowych, ponieważ umożliwia ekologiczne i sprawne przemieszczanie się nawet na długich dystansach. Mowa o rowerze elektrycznym, który pozwala odciążyć rowerzystę od pedałowania. Te rowery wspomagają cały proces, ale nie wyręczają całkowicie. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, które chętnie korzystają z jednośladów, ale nie mają wystarczającej kondycji, żeby pokonać całą trasę o własnych siłach. W naszym sklepie internetowym Vobis.pl mamy dostępne różnego rodzaju rowery elektryczne. 

Rower elektryczny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, wygodę i lubią aktywnie spędzać czas wolny. Są one dedykowane wszystkim grupom wiekowym, sportowcom, ale także tym, którzy korzystają z roweru rekreacyjnie. Przy minimalnym wysiłku można pokonać dłuższe trasy i cieszyć się niezapomnianymi podróżami. Moda na tego typu rowery trwa już kilka lat i cały czas się rozwija. Główna różnica między zwykłym rowerem a rowerek elektrycznym polega na tym, że oprócz siły nóg, rower może być napędzany elektrycznie. 

Rower elektryczny - czym jest? 

Rower elektryczny jest pojazdem jednośladowym, który napędzany jest siłą mięśni i silnikiem elektrycznym. Koszt pracy takiego silnika jest znacznie niższy niż w przypadku silnika spalinowego. Dodatkowo generuje dźwięk o niższym natężeniu i nie wydziela spalin do środowiska. Niestety przez zamontowany silnik są one zdecydowanie cięższe niż tradycyjne rowery. Trzeba pamiętać, że żywotność akumulatora jest ograniczona i po określonej ilości cykli ładowań oraz rozładowań trzeba go wymieniać. Z czasem jego wydajność się zmniejsza i zaczyna spadać przy niższych temperaturach. Wraz z rozwojem rynku rowerów elektronicznych ich parametry, w tym akumulatory, są ulepszane. W zależności od modelu i pojemności baterii rower możemy naładować w 2 - 3 godziny. Naładowanie baterii to koszt około 30 groszy. Koszt utrzymania takiego pojazdu jest o wiele niższy niż w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. 

Polskie prawo a rower elektryczny 

Zgodnie z obowiązującą nowelizacją Prawa o ruchu drogowym z dnia 1 kwietnia 2011 roku, rowery elektryczne spełniające konkretne wymagania należą do rowerów. Rower elektryczny musi:

  • mieć szerokość nieprzekraczającą 0,9 metra, 

  • być poruszany siłą mięśni osoby jadącej 

  • mieć pedał pomocniczy zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V, o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W

  • zmniejszać moc przy osiągnięciu 25 km/h. 

Ustawa, która weszła rok później określa, że niektóre rowery elektryczne niespełniające definicji roweru z powodu zbyt dużej mocy silnika, będą w niektórych przypadkach traktowane jako motorowery. Wydarzy się tak w przypadku kiedy rower elektryczny spełnieni kryteria dotyczących mocy silnika motoroweru (limit mocy jest wielokrotnie wyższy od zastosowanego w przypadku roweru – wynosi 4000 W) oraz jeśli maksymalna prędkość nie przekracza 45 km/h. Spełnienie definicji motoroweru wiąże się z dodatkowymi wymogami i ograniczeniami, np. konieczność rejestracji pojazdu oraz zakaz poruszania się po drogach dla rowerów. W przypadku, gdy silnik jest jeszcze mocniejszy niż przewiduje to definicja motoroweru, wtedy najwęższa definicja, którą spełnia pojazd to definicja motocykla.

Rodzaje rowerów elektrycznych 

Wszystkie rowery elektryczne wykorzystują silnik elektryczny, żeby ułatwić pedałowanie. Napęd elektryczny zapewnia dodatkową moc w celu zredukowania wysiłku podczas jazdy. Dzięki temu można jeździć wygodniej i bez tak dużego wysiłku jak przy rowerze tradycyjnym. Można dostosowywać intensywność mocy używając kontrolera na kierownicy. Zazwyczaj zakres intensywności mocy wynosi od trzech do pięciu poziomów. 

Miejski rower elektryczny - mają one pojedynczą ramę przechodzącą, która ułatwia wsiadanie i pomaga w bezpiecznym poruszaniu się po mieście. Najbardziej ten typ rowerów docenią seniorzy, którzy będą chcieli wybrać się na przejażdżkę. Są one także praktycznym rozwiązaniem dla osób, które dojeżdżają do pracy czy na zakupy. 

Trekkingowy rower elektryczny - jest to kompromis między rowerem miejskim i górskim. Używane są do treningów cardio, ponieważ można w łatwy sposób dostosować ustawienia do swoich potrzeb. Najlepiej sprawdzi się na dłuższe wyprawy i łagodny teren. Często są używane podczas wycieczek, mają duży wybór różnego rodzaju dodatków takich jak: błotniki, światła czy bagażniki. 

Górski rower elektryczny - idealnie sprawdzi się na wymagającym terenie, wyróżnia się silną i wytrzymałą ramą oraz silnikiem o dużej mocy. Bateria zazwyczaj jest umieszczana pod rurą ramy. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru elektrycznego?

Pierwszą rzeczą jest to w jakich celach będziemy użytkować nasz rower. Jeśli planujemy jedynie dojeżdżać nim do pracy lub szkoły odpowiedni okaże się model miejski. Natomiast kiedy planujemy dłuższe wycieczki po bardziej wymagających terenach, warto rozważyć rower trekkingowy lub górski. Oprócz tego parametry, na które warto spojrzeć to: moc silnika, rozmiar ramy, program jazdy, nośność i waga roweru. 

Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty