Jak wybrać drukarkę do domu?

Vobis.pl, 06-02-2023

Chociaż współcześnie można zaobserwować zwrot w stronę digitalizacji, wiele dokumentów, pism, a także innych tekstów czy nawet obrazów nadal się drukuje. Chociaż w dużych miastach można korzystać z usług punktów ksero, o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego sprzętu. Notatki do nauki, ciekawy artykuł do przeczytania na później, lista zakupów, rachunki, a może kolorowanki dla dzieci? Jedno kliknięcie i gotowe! Jeśli jednak urządzenie ma być funkcjonalne, wydajne i ekonomiczne, trzeba zdecydować się na odpowiedni model. Podpowiadamy, jak wybrać drukarkę do domu – do użytku własnego albo do biura home office!


SPIS TREŚCI

Jak wybrać drukarkę do domu?

Jaka drukarka do biura domowego ?

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do domu?

Technologia druku

Kolor druku

Typ modelu

Sposób podłączenia

Rozmiar

Parametry techniczne

Koszty eksploatacji

Drukarka do biura domowego lub użytku prywatnego – zestawienie polecanych modeli

Jak wybrać drukarkę do domu? – podsumowanie


Jak wybrać drukarkę do domu?

Drukarka przeznaczona do użytku prywatnego w większości przypadków nie musi raczej być profesjonalnym sprzętem. Najczęściej korzysta się z niej sporadycznie, do wydrukowania dokumentów, życzeń, listy zakupów, ważnego e‐maila, pracy domowej dziecka (np. wypracowania) itp. Mimo to wiele osób ma kłopot z tym, jak wybrać drukarkę do domu.

Najważniejsze jest to, do czego chce się wykorzystywać to urządzenie. Na pewno nie ma sensu inwestować w kosztowny, nowoczesny sprzęt o niesamowitej wydajności i jakości druku, jeśli będzie się włączać go tylko raz na jakiś czas. Wtedy na pierwszy plan mogą wysunąć się inne kryteria, takie jak np. cena, rozmiary czy nawet wygląd drukarki. Nie powinno się jednak zapominać oczywiście o innych parametrach. Na szczegółach skupimy się później.


Jaka drukarka do biura domowego?

Dom dla wielu osób jest także miejscem pracy. W ostatnich latach coraz popularniejszy stał się try home office, czyli wariant pracy zdalnej, w której wykonuje się swoje obowiązki w mieszkaniu. Niektórzy prowadzą też w ten sposób własną firmę.

Drukarka do biura domowego powinna być przede wszystkim wydajna i tania w utrzymaniu. Przedsiębiorcy oraz osoby mające każdego dnia styczność z wieloma dokumentami (np. księgowi) nie mogą przepłacać za każdą stronę. Przy tym oczywiście wiele zależy od tego, na czym w ogóle polega praca. Jednym w zupełności wystarczy szybka, czarno‐biała maszyna, a np. grafikom przyda się model drukujący nieco wolniej, ale za to w kolorze i lepszej jakości.

Zanim zacznie się szukać drukarki do biura domowego, dobrze jest więc zacząć od ustalenia swoich potrzeb i oczekiwań względem tego urządzenia.


Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do domu?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak wybrać drukarkę do domu. Głównie kierują się ceną – to oczywiście bardzo ważne kryterium, ale powinno się jeszcze mieć na względzie inne istotne kwestie. Jeśli urządzenie ma być jak najbardziej praktyczne, wydajne i ekonomiczne, trzeba uważnie dobrać odpowiedni model. Opisujemy, co ma największe znaczenie i o czym warto pamiętać podczas zakupu.


Technologia druku

Najważniejszą decyzją przy zakupie drukarki jest wybór technologii druku. Na rynku dostępne są dwie, zupełnie odmienne od siebie kategorie. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Wiele osób nie wie jednak, na czym polega różnica. Drukarka może być:

●            atramentowa – sprzęt zasilany jest kartridżami wypełnionymi tuszem, który podczas drukowania jest nanoszony na papier. Modele tego typu są z reguły dość niewielkie i tanie, ale za to mają kosztowne i mało wydajne wkłady (do tego długo niewykorzystywane mogą zasychać). Urządzenia te działają wolniej, przy czym zapewniają wydruki wysokiej jakości.

●            laserowa – w sprzęcie umieszcza się specjalne pojemniki z tonerami, czyli proszkiem przenoszonym przez bęben na papier. Takie urządzenia są zdecydowanie droższe i większe. Za to ich koszty utrzymania są niższe, jeśli naprawdę sporo się drukuje. Działają szybciej, ale modele z niższej półki cenowej zapewniają gorszą jakość.


Kolor druku

Kolejnym ważnym zagadnieniem przy wyborze drukarki do biura domowego albo prywatnego u żytku jest to, w jakich kolorach ma ona drukować. Sprzęt może być:

●            monochromatyczny (czarno‐biały) – takie urządzenia są z reguły tańsze (nie tylko podczas zakupu, ale też w utrzymaniu), dlatego jeśli kolory nie są potrzebne, jak najbardziej warto zdecydować się na ten wariant;

●            kolorowy – modele tego typu są droższe, ale dają wiele możliwości. Lepsze urządzenia umożliwiają nawet drukowanie zdjęć. Co więcej, wcale nie muszą być kosztowne w eksploatacji. Jeśli rzadko drukuje się w kolorze, można na nim „oszczędzać” – rzadziej konieczne będzie wymienianie kartridżów czy tonerów.


Typ modelu

Drukarka może być sprzętem przeznaczonym stricte do drukowania, ale na rynku można też znaleźć urządzenia posiadające dodatkowe funkcje. Zanim podejmie się decyzję, warto się zastanowić, która opcja będzie bardziej przydatna:

●            standardowa – takie drukarki są z reguły tańsze i mniejsze. Warianty z wyższej półki cenowej są do tego niezwykle szybkie, wydajne oraz gwarantują wysoką jakość nadruku;

●            wielofunkcyjna – drukarka może posiadać jeszcze funkcje faksu, ksero i skanera. Wybierając takie urządzenie, zyskuje się praktyczny sprzęt, szczególnie przydatny w domowym biurze.


Sposób podłączenia

Drukarki trzeba podłączyć do zasilania, a także w jakiś sposób połączyć z komputerem. Dawniej popularne były tradycyjne modele na kabel. Współcześnie niezwykle wygodne są warianty bezprzewodowe. Obie opcje mają jednak swoje plusy i minusy:

●            przewodowe – gwarantują stabilność połączenia, a do tego drukarki tego typu są z reguły dużo tańsze;

●            bezprzewodowe – można umieścić je w dowolnym miejscu, ponieważ łączą się z komputerem poprzez WiFi, Bluetooth czy e‐mail (można wysłać plik na „skrzynkę” drukarki). Do tego dają łatwy dostęp wszystkim osobom w mieszkaniu. Nowoczesne modele są kompatybilne także z urządzeniami mobilnymi (przez WiFi, Bluetooth, a także NFC).

Nadal masz wątpliwości w tej kwestii? Polecamy artykuł Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta.


Rozmiar

Wymiary drukarki to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ sprzęt trzeba postawić w bezpiecznym, łatwo dostępnym miejscu, tak by domownicy mogli bez problemu z niej korzystać (przy tym trzeba jednak uważać na dzieci i zwierzęta). Urządzenie najczęściej umieszcza się na biurku, ale też regale, komodzie, półce itp. Jeśli będzie zbyt duże, można mieć kłopot ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Dobrze jest więc zawczasu je wybrać i dokładnie zmierzyć, by wiedzieć, czy wybrany sprzęt się w nim zmieści.


Parametry techniczne

Osoby mające kłopot z tym, jak wybrać drukarkę do domu, najczęściej głowią się nad parametrami technicznymi. Nie trzeba znać się na elektronice, by dobrze dobrać sprzęt do swoich potrzeb. Do najważniejszych zagadnień można zaliczyć:

●            szybkość druku – czas drukowania ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy planuje się intensywnie korzystać z urządzenia, np. przy drukowaniu materiałów na studia czy dokumentów do pracy. Jeśli kwestia ta ma znaczenie, najlepiej zdecydować się na urządzenie laserowe. Modele atramentowe są o wiele wolniejsze – różnica nie jest mocno odczuwalna przy dokumentach tekstowych, ale przy grafikach trzeba zdecydowanie dłużej czekać. Do tego najbezpieczniej jest pozostawić papier na chwilę do wyschnięcia, ponieważ świeży atrament może plamić, rozcierać się itp.

Producenci zazwyczaj określają ten parametr, podając liczbę stron na minutę (przy drukowaniu w możliwie najszybszym tempie). Jeśli drukarka ma być używana tylko sporadycznie, do celów prywatnych, kryterium to nie jest tak istotne. Warto bowiem pamiętać, że często wyższa szybkość wiąże się z gorszą jakością wydruku.

●            głośność pracy – osoby wrażliwe na pewno zwracają uwagę na to, ile hałasu wytwarzają kupowane urządzenia. Drukarki (w szczególności atramentowe) potrafią być dość głośne. Niektórzy bardzo nie lubią głośnych dźwięków. Hałaśliwy sprzęt jest też niewskazany wtedy, gdy np. chce się coś wydrukować przy śpiącym dziecku albo strachliwym zwierzęciu domowym. Najlepsza głośność pracy to ok. 42 dB podczas druku i ok. 61 dB podczas pobierania papieru.

●            format i gramatura papieru – standardowy papier biurowy ma gramaturę ok. 80‐100 g/ 2, dlatego większość drukarek jest przystosowana właśnie do takich parametrów. Niektóre dopuszczają jednak także druk na papierze fotograficznym, którego gramatura wynosi nawet ok. 200‐300 g/m 2;

●            maksymalna rozdzielczość druku – parametr ten opisuje jakość wydruku. Określa się go w dpi (liczba punktów obrazu przypadająca na cal). Im jest wyższy, tym lepiej. Jeśli jednak planuje się drukowa ć głównie dokumenty tekstowe, w zupełności wystarczy np. 600x600 dpi.

●            pojemność wkładów – rzadsza konieczność wymiany wkładów to zdecydowanie duże ułatwienie. Z reguły większe pojemniki są jednak zakładane w droższych modelach o dość sporych wymiarach. Jeśli jednak w swoim home office drukuje się naprawdę dużo i często, warto rozważyć wybór modelu z dużymi kartridżami/tonerami (ich wydajność producenci opisują, określając przybliżoną liczbę wydrukowanych stron);

●            normatywne obciążenie – kiedy drukarka do biura domowego ma być intensywnie eksploatowana, dobrze jest sprawdzić ten parametr. Określa on liczbę wydruków, które dane urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu miesiąca, bez ryzyka awarii czy nadmiernego zużycia sprzętu. Oczywiście jeśli nie planuje się tak obciążać urządzenia, nie ma sensu się tym kierować.


Koszty eksploatacji

Jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze drukarki. Kupując taki sprzęt, trzeba mieć na względzie nie tylko jego cenę, ale też to, ile prądu zużywa oraz jak drogie są wymienne tonery czy kartridże. Wbrew pozorom najtańszy model nie zawsze będzie oszczędnym wyborem. Często bardziej opłaca się wydać nieco więcej, by później ograniczyć wydatki na wkłady. Nowocześniejsze sprzęty są  także tak zaprojektowane i wykonane, by optymalizowały zużycie prądu.

Porównując wybrane modele drukarek, przede wszystkim powinno się obliczyć rzeczywisty koszt wydruku na jedną stronę. Za tańsze w utrzymaniu uchodzą modele laserowe. Doskonale sprawdzą się jako drukarka do domowego biura. Tonery są bardzo drogie, ale wystarczają na znacznie dłuższy czas. Jeśli jednak planuje się rzadko coś drukować, w zupełności wystarczy model atramentowy – pojedyncze tusze są tanie.

Jak natomiast w rzeczywistości wygląda koszt druku w przypadku obu typów urządzeń? Przy drukarkach laserowych wydruk jednej strony w czerni i bieli to koszt ok. 1‐10 groszy, zaś przy atramentowych – ok. 10 groszy. Jak widać różnica może być duża albo prawie żadna, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić tę kwestię przed zakupem. Niektórzy starają się dodatkowo oszczędzać, kupując tzw. zamienniki, ale korzystanie z takich wkładów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Mogą doprowadzi ć do awarii czy nawet trwałego uszkodzenia sprzętu.

Ciekawym rozwiązaniem są atramentowe drukarki, w których kartridże można uzupełniać za pomocą specjalnej buteleczki. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, opłacalne, a do tego ekologiczne (zużywa się o wiele mniej plastiku).

Drukarka do biura domowego albo użytku prywatnego – zestawienie polecanych modeli

Skoro wiesz już, jak wybrać drukarkę do domu, poszukiwania na pewno będą o wiele łatwiejsze. Aby dodatkowo Ci pomóc, przygotowaliśmy zestawienie polecanych modeli. Jaki sprzęt idealnie sprawdzi się w warunkach domowych?


Drukarki laserowe do biura domowego

●            Drukarka laserowa Samsung SL‐M2026W

Niewielka, prosta w instalacji drukarka laserowa monochromatyczna. Można połączyć ją z komputerem czy urz ądzeniami mobilnymi na wiele sposobów, w tym przez m.in. WiFi i NFC. Jest bardzo szybka, bowiem drukuje aż 20 stron na minutę. Przy tym gwarantuje bardzo dobr ą rozdzielczo ść druku – 1200x1200 dpi. Jej maksymalne obciążenie eksploatacyjne to aż 10000 stron na miesiąc. Z tego względu doskonale sprawdzi się w domowy biurze. Nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, ale za to jest ekonomiczna i ma wyjątkowo przyst ępną cenę.

●            Drukarka laserowa HP LaserJet M110we 7MD66E Biała

Niewielki model idealny do małego biura czy home office. Łączy się poprzez interfejs Bluetooth, USB 2.0 oraz WiFi. Oferuje maksymalną rozdzielczo ść druku 600x600 dpi, ale za to ma wytrzymałość na obciążenie aż do 8000 str./mies. oraz jest w stanie osiągnąć tempo druku do nawet 21 str./min. Świetną opcją dla użytkownika jest również specjalna subskrypcja, w której regularnie otrzymuje się wkłady na wymianę (i można oddać stare tonery na recykling). Ponieważ dostawa wchodzi w cenę subskrypcji oraz przyznawane są korzystne rabaty, można oszczędzać nawet do 70%.

●            Brother HL‐L2312D

Kompaktowa, niezwykle praktyczna monochromatyczna drukarka laserowa. Jest niezwykle cicha i szybka – przy prędkości 30 str./min emituje hałas na poziomie niższym niż 50 dB. Sprzęt jest do tego bardzo wydajny, bowiem w zestawie otrzymuje się toner umożliwiający wydruk do 700 stron. Model jest bardzo prosty w użyciu (oferuje np. automatyczny druk dwustronny) i konfiguracji. Został wykonany z trwałych materiałów, dlatego jest wyjątkowo odporny nawet na intensywną eksploatację. Do tego użytkownik może liczyć na kompleksowe wsparcie techniczne od producenta.


Drukarki atramentowe do domu

●            Canon Drukarka PIXMA TS205 2319C006AA

Prosta, tania, kolorowa drukarka atramentowa przeznaczona do drukowania dokumentów, a także zdjęć. Podłącza się ją za pomocą przewodu. Oferuje szybkość druku na poziomie 7,7 str./min w czerni i 4 str./min w kolorze, ale za to gwarantuje świetną rozdzielczość 4800 x 1200 dpi. Jest też bardzo cicha, bowiem emituje tylko 46 dB hałasu.

●            HP Ink Tank 319 Z6Z13A

Absolutnie wyjątkowy kolorowy model atramentowy. Posiada specjalne kartridże, które można napełniać atramentem we własnym zakresie, korzystając ze specjalnych buteleczek. Cały proces jest łatwy, bezpieczny i ogranicza ryzyko rozlania wkładu czy poplamienia się do minimum. Dzięki temu sprzęt jest niesamowicie wydajny – drukuje nawet do 8000 stron w kolorze i do 15000 stron w czerni. Do tego urządzenie jest dość szybkie, bowiem oferuje prędkość na poziomie 16 str./min dla koloru i 19 str./min dla czerni przy rozdzielczości 1200x1200 dpi i wytrzymałości 1000 stron na miesiąc.

●            Drukarka Epson EcoTank L1210

Kolejny model z buteleczkami do napełniania kartridżów. Pozwala zaoszczędzić do 90% na kosztach druku. Atrament dodany do zestawu wystarcza nawet na 3 lata (do 8100 stron w czerni i 6500 stron w kolorze). Urządzenie wykorzystuje technologię Micro Piezo, która nie wymaga użycia ciepła i zapewnia mniejsze zużycie energii. Drukuje w tempie 5‐10 str./min.


Jak wybrać drukarkę do domu? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu wiesz już, jak wybrać drukarkę do domu czy swojego biura home office. W ofercie Vobis.pl znajdziesz opisane powyżej produkty, a także wiele więcej świetnych urządzeń od znanych producentów. Postaw na jakość i korzystne ceny. Masz jakieś pytania albo potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami, a nasza obsługa chętnie Ci pomoże. Trzymamy kciuki, by wybrana przez Ciebie drukarka do biura domowego czy użytku prywatnego spełniła wszystkie Twoje oczekiwania!

Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty