Jaki kupić alkomat? Porady

Vobis.pl, 07-04-2023

Każdy odpowiedzialny kierowca wie, że nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Niestety, ten rozkłada się dość długo, dlatego następnego dnia po suto zakrapianej imprezie nadal można wydychać go w powietrzu. Jeśli podczas kontroli policyjnej alkomat wykryje zaledwie 0,1-0,25 mg/1dm3, można narazić się na poważne konsekwencje: 15 punktów karnych, mandat w wysokości 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Z tego względu przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić swój stan. Podpowiadamy, jaki kupić alkomat!


SPIS TREŚCI

Jaki kupić alkomat? Porady

Jaki kupić alkomat?

Jaki alkomat kupić? Na co zwrócić uwagę?

Tryb pracy

Rodzaj sensora

Jak dmuchać w alkomat?

Dokładność pomiaru

Jednostka pomiaru

Liczba pomiarów

Co ile kalibrować alkomat?

Wyświetlacz

Zasilanie

Dodatkowe funkcje

Jak wybrać alkomat? Zestawienie polecanych produktów

Jak kupić alkomat? Podsumowanie


Jaki kupić alkomat?

Kierowcy często zwlekają z zakupem takiego urządzenia, ponieważ nie mają pojęcia, jaki kupić alkomat. Tymczasem warto zawsze mieć go przy sobie. W ten sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także uniknie się takich nieprzyjemnych konsekwencji, jak wysokie mandaty czy nawet utrata prawa jazdy.

Wiele osób myśli, że po wypiciu kilku piw czy drinków wystarczy odczekać kilka godzin. Nawet jeśli ma się wrażenie, że jest się w pełni trzeźwym, rozsądniej jest najpierw się skontrolować. Nie ma sensu ryzykować niebezpiecznych sytuacji na drodze czy przykrych skutków niespodziewanego spotkania z policją.

Warto też wiedzieć, że spożywanie niektórych produktów może dawać zaskakująco wysoki wynik podczas kontroli. Szczególnie ryzykowne są cukierki i batoniki z alkoholem. Podobny problem pojawia się też po płukaniu ust płynem na bazie alkoholu czy przy zażywaniu kropli zawierających alkohol. Efekt nie powinien utrzymywać się dłużej niż przez 30 min, ale dla pewności warto to sprawdzić. Kontrola policyjna może przecież zdarzyć się nawet w ciągu 10 min po wyruszeniu w drogę!

Na rynku dostępne jest wiele alkomatów różnej jakości. Tanie urządzenia da się już dostać nawet w dużych marketach. Nie warto jednak decydować się na takie gadżety, ponieważ ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Najważniejsze, by takie urządzenie było miarodajne. Warto nieco dopłacić do profesjonalnego modelu niż później narażać się na mandat, który może wynieść nawet 5000 zł.

Alkomat to dobry pomysł na upominek dla bliskiej osoby. Potrzebujesz dodatkowej inspiracji? Sprawdź nasz artykuł: „Gadżety elektroniczne na prezent – propozycje Vobis”.


Jaki alkomat kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ponieważ wiele osób ma kłopot z wyborem odpowiedniego modelu, wyjaśniamy, jaki alkomat kupić. Przy zakupie tego urządzenia powinno się przede wszystkim kierować kilkoma najważniejszymi parametrami. Co ma największe znaczenie?

Tryb pracy

Większość alkomatów ma specjalny ustnik, w który wdmuchuje się powietrze celem wykonania pomiaru. Takie modele są zdecydowanie najdokładniejsze, ponieważ sprawdzają niezakłócony strumień wydychanego powietrza.

Na rynku dostępne są również modele o pasywnym trybie pracy, nazywane bezkontaktowymi. Nie mają ustnika, a specjalny czujnik na zewnątrz, na który wystarczy dmuchnąć. Takie urządzenia pozwalają wykryć obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, ale są niedokładne i mogą pokazywać błędny odczyt. Zazwyczaj wykorzystuje się je w tzw. kontrolach przesiewowych, kiedy bada się np. pracowników (można sprawdzić, czy któryś z nich przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu).

Jeśli ma się dylemat, jaki alkomat kupić, do użytku prywatnego zdecydowanie najlepsze są modele z ustnikami. Pozwalają dokładniej sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, co pomaga ustalić, jak długo trzeba odczekać przed wyruszeniem w drogę.


Rodzaj sensora

Alkomaty przeznaczone do wykorzystania przez kierowców dzieli się na dwa typy, w zależności od posiadanego sensora. Oba są wyposażone w specjalną elektrodę, ale oznaczają ilość alkoholu za pomocą innych zjawisk. Wyróżnia się modele:

  • półprzewodnikowe – wykorzystują zjawisko przewodności. Jest to najtańszy i najpopularniejszy rodzaj, o dokładności 0,0% czy nawet 0,00‰. Sensor jest dość wrażliwy, dlatego pomiar nie powinien być wykonywany zaraz po spożyciu alkoholu.
  • elektrochemiczne – wykorzystują zjawisko powstawania napięcia elektrycznego. Urządzenia tego typu są droższe i bardziej profesjonalne, dlatego częściej są raczej wykorzystywane przez służby policyjne. Sensor jest odporny na zakłócenia i gwarantuje dokładność pomiaru na poziomie 0,000‰.

Przy wyborze alkomatu dobrze jest też zwrócić uwagę na żywotność sensora oraz koszt jego wymiany. Element ten zużywa się przy częstej eksploatacji, dlatego jeśli chce się otrzymywać dokładne wyniki, trzeba konserwować urządzenie.


Jak dmuchać w alkomat?

Obsługa alkomatu pozornie jest bardzo prosta. Jak dmuchać w alkomat? Wystarczy wziąć głęboki oddech i wypuścić powietrze w ustnik, a następnie zaczekać, aż na ekranie wyświetli się wynik. Jeśli jednak chce się uzyskać dokładny pomiar, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • alkomat powinien być używany najwcześniej 30 min po spożyciu alkoholu – wykonanie pomiaru zaraz po wypiciu drinka daje nieprawdziwy wynik, a także zwiększa ryzyko rozkalibrowania sprzętu czy nawet jego uszkodzenia. Warto uważać także na płyny do płukania ust czy krople ziołowe na bazie alkoholu;
  • nie należy wykonywać pomiaru zaraz po posiłku – drobinki jedzenia mogą uszkodzić sensor, dlatego po posiłku powinno się umyć zęby, przepłukać jamę ustną i odczekać przynajmniej 30 min. Koniecznie warto mieć to na względzie, gdy spożywało się produkty/dania zawierające alkohol (wynik może być nieprawidłowy);
  • nie powinno się wykonywać pomiaru po paleniu papierosów – resztki dymu z płuc mogą dostać się do sensora i zakłócić jego działanie, dlatego warto odczekać przynajmniej 15 min, robiąc kilka głębszych wdechów/wydechów;
  • alkomat należy przechowywać w odpowiednich warunkach – urządzenie powinno być przetrzymywane w temperaturze pokojowej, osłonięte przed promieniowaniem UV, z dala od źródeł ciepła, wilgoci, płynów (a szczególnie alkoholu i benzyny) oraz innych szkodliwych substancji.


Dokładność pomiaru

Alkomat powinien przedstawiać możliwie jak najdokładniejsze wyniki. W opisie urządzenia producenci przedstawiają ten parametr w specyfikacji, określając dopuszczalną wartość błędu w trakcie badania.

Bardzo ważne jest też to, by sprzęt dawał powtarzalne wyniki. Nie powinno być tak, że przy pierwszej próbie wykaże np. 0,2‰, a przy drugiej wyższy lub niższy wynik. W większości przypadków przed powtórzeniem badania powinno się chwilę odczekać, ale odstęp ten nie powinien być zbyt długi.


Jednostka pomiaru

Większość alkomatów przeznaczonych do użytku prywatnego podaje wyniki pomiarów w promilach. Dzięki temu od razu wiadomo, czy można spokojnie ruszać w trasę, czy trzeba jeszcze odczekać kilka godzin. Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2‰.

W profesjonalnych alkomatach można spotkać inne jednostki pomiarowe – najczęściej mg/l, czyli miligramy na litr sześcienny wydychanego powietrza. Żeby przeliczyć taki wynik na promile, trzeba pomnożyć go przez 2,1.


Liczba pomiarów

Każdy alkomat ma określoną żywotność, którą producenci zazwyczaj przybliżają w specyfikacji. Liczba ta wskazuje, po ilu pomiarach najprawdopodobniej konieczna będzie kalibracja urządzenia. Im jest większa, tym lepiej. Najczęściej wynosi ok. 300-500.


Co ile kalibrować alkomat?

Przy omawianiu tematu tego, jaki alkomat kupić, bardzo ważne są zagadnienia związane z kalibracją. Jest ona niezbędna, jeśli chce się zachować dokładność pomiarów. Polega na ponownej konfiguracji urządzenia, tak by było w stanie znów przedstawiać wyniki możliwie najbardziej zbliżone do rzeczywistości.

Kierowcy często nie wiedzą, co ile kalibrować alkomat. Modele elektrochemiczne (profesjonalne) mają dłuższą żywotność. Urządzenia półprzewodnikowe przeznaczone do użytku prywatnego zazwyczaj mają wytrzymałość wynoszącą ok. 300-500 pomiarów. Oznacza to, że kalibracja potrzebna jest przynajmniej raz w roku (wiele zależy od tego, jak często korzysta się ze sprzętu).


Wyświetlacz

Urządzenie powinno być wyposażone w duży, wyraźny wyświetlacz. Wynik powinien być łatwy do odczytania od razu po wykonaniu pomiaru. Do tego dobrze, by ekran był odporny na uszkodzenia mechaniczne, zalanie itp. Dzięki temu ma się pewność, że sprzęt będzie dobrze sprawdzał się przez długi czas.


Zasilanie

Kiedy nie wie się, jak wybrać alkomat, zagadnienie to koniecznie powinno być wzięte pod uwagę. Urządzenia tego typu mogą być zasilane na baterie albo akumulator. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Sprzęt na baterie jest tańszy, ale ma mniejszą wytrzymałość. Za to można w każdym miejscu wymienić zasilanie bez dostępu do prądu – wystarczy zawczasu zaopatrzyć się w zapas baterii albo kupić nową paczkę w sklepie czy na stacji benzynowej.

Drugi wariant jest droższy, ale w praktyce bardziej opłacalny. Trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie ładować urządzenie. Stan baterii ma duży wpływ na dokładność pomiaru, dlatego ważna jest pojemność i wytrzymałość akumulatora.

Chcesz mieć pewność, że w trasie zawsze będziesz mieć przy sobie naładowany alkomat? Zobacz nasz artykuł: „Jaki powerbank kupić?”.


Dodatkowe funkcje

Lepsze modele alkomatów są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym sprzęt jest jeszcze bardziej praktyczny i łatwiejszy w obsłudze. Szczególnie przydatne są m.in.:

  • licznik pomiarów (przypomina o tym, kiedy konieczna jest kalibracja),
  • pamięć pomiarów (pozwala zapisać ostatni wykonywany pomiar),
  • sygnały dźwiękowe (sygnalizują moment rozpoczęcia oraz zakończenia pomiaru),
  • wskaźnik naładowania akumulatora/baterii,
  • blokada pomiaru po wykryciu oparów alkoholu po poprzednich pomiarach,
  • samoistne wyłączanie urządzenia po wykryciu bezczynności (chroni baterię/akumulator przed rozładowaniem).


Jak wybrać alkomat? Zestawienie polecanych produktów

Pomimo wszystkich opisanych powyżej zagadnień, wiele osób nadal może mieć kłopot z tym, jaki kupić alkomat. Z tego względu wybraliśmy kilka polecanych modeli, na które na pewno warto zwrócić uwagę.


Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO X-3 czarny

Nowoczesne urządzenie z sensorem elektrochemicznym, gwarantującym dużą dokładność pomiaru i stabilność wyników. Wysoka czułość oraz innowacyjne oprogramowanie pozwalają szybko uzyskać odczyt – próbka powietrza błyskawicznie poddawana jest analizie. Precyzja wynosi +/- 0,06‰ przy 0,5‰ BAC w 25°C. Szeroki wyświetlacz pozwala bez problemu sprawdzić pomiar, a wygodnie umieszczony przycisk ułatwia obsługę. Dodatkowym atutem jest to, że urządzenie ma elegancki design.


Alkomat Xblitz Spirit elektroniczny

Model z nowoczesnym, profesjonalnym platynowym sensorem wykonanym w Korei Południowej. Oferuje wyjątkową czułość i dużą precyzję, z dokładnością do 0.008‰. Wynik można wygodnie odczytać z dużego, wyraźnego wyświetlacza. Do tego przy zakupie otrzymuje się rok darmowej kalibracji (zalecana jest raz na 6 miesięcy lub po 500 badaniach).

Urządzenie jest bardzo poręczne i lekkie – waży tylko 95 g. Z powodzeniem można nosić je w kieszeni czy schować do torebki. Do opakowania dołączone są jednorazowe ustniki (5 sztuk), dlatego w higieniczny i bezpieczny sposób mogą korzystać z niego także inne osoby. W zestawie znajdują się również dwie baterie 1,5 V AAA, dlatego pomiar można wykonać od razu po otwarciu pudełka. Sprzęt jest gotowy do użycia w 40 sekund.


Alkomat OROMED X12 PRO SILVER

Urządzenie wyposażone w wysokiej klasy sensor z ogniwem paliwowym, zapewniającym wysoką dokładność pomiaru (+/- 0.05‰ dla 1.0‰ w temp. 25°C). Ma specjalny czujnik przepływu powietrza, system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem oraz przypomnienie o konieczności kalibracji. Uruchamia się go za pomocą jednego, wygodnie ulokowanego przycisku.

Model został wyposażony również w specjalny moduł kontroli temperatury, który wydłuża żywotność sensora oraz minimalizuje ryzyko błędu pomiarowego. W momencie, gdy przekroczony zostanie zakres temperatury pracy urządzenia, automatycznie się blokuje i nie można z niego korzystać. Dzięki temu nie dopuszcza do uszkodzenia podzespołów czy nieprawidłowego odczytu.


Alkomat elektrochemiczny Xblitz Hero

Profesjonalny model elektrochemiczny, zapamiętujący do 10 ostatnich pomiarów, pozwalający porównać wyniki. Ponieważ został wyposażony w czujnik elektrochemiczny, precyzyjnie określa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (zakres: 0~2.000MG/L; 0~0.400%BAC; 0~4.000G/L).

Urządzenie zasilane jest bateriami AAA, dlatego nie trzeba przejmować się jego regularnym ładowaniem. Jest objęte 5-letnią gwarancją, a do tego przez pierwszy rok po zakupie użytkownikowi przysługuje darmowa kalibracja.


Alkomat Xblitz Unlimited

Urządzenie z zaawansowanym sensorem półprzewodnikowym, o dokładności pomiaru do 0,005‰. Do jego obsługi wystarczy wcisnąć jeden przycisk, dlatego doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach. Długi ustnik pozwala wygodnie wdmuchnąć powietrze, a do tego minimalizuje ryzyko nieprawidłowego pomiaru.

Model jest tak niewielki, że można nosić go ze sobą nawet w kieszeni spodni czy kurtki. Jest zasilany przez dwie baterie AA – jeden komplet w zupełności wystarczy na wiele użyć, dlatego nie trzeba przejmować się ładowaniem. Nowe baterie można dostać w każdym sklepie czy na stacji benzynowej. Do tego sprzęt ma wyjątkowo przystępną cenę.

 


Jaki kupić alkomat? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat tego, jak kupić alkomat, okaże się pomocny. Zapraszamy do zapoznania się z opisanymi powyżej produktami oraz innymi urządzeniami dostępnymi w ofercie Vobis.pl. Oferujemy szeroki wybór dobrego jakościowo sprzętu, który jest funkcjonalny, wytrzymały i prosty w obsłudze.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością wszystko wyjaśnimy oraz doradzimy, co wybrać. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Skoro wiesz już, jaki alkomat kupić oraz jak z niego korzystać, zaopatrz się w fachowy sprzęt i pamiętaj o samokontrolach

Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty