• AGD Drobne

Jaki nawilżacz powietrza warto wybrać? Jaki jest najlepszy?

Vobis.pl, 11-07-2022


Nawilżacz powietrza to urządzenie, które choć nie jest niezbędne, to jednak warto je mieć w domu czy biurze. Odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, co przekłada się na komfort oddychania, ale i lepsze samopoczucie. Jak wybrać nawilżasz powietrza? Jakie modele są polecane? Nasi eksperci przygotowali poradnik, który pomoże Ci w zakupie dobrej jakości sprzętu!

Nawilżacz powietrza – czym jest?

Zastanawiasz się, co to za urządzenie? Na odpowiedź nakieruje Cię już sama nazwa! Nawilżacz powietrza produkuje parę wodną, która zwiększa wilgotność w mieszkaniach, domach, biurach, hotelach, restauracjach i wszędzie tam, gdzie to konieczne – również przy grzejących z maksymalną mocą kaloryferach. Tu jednak warto pamiętać, że działanie nawilżacza powietrza zależy od typu produktu, na jaki się zdecydujemy, a oferta jest dość spora. Sprawdź dalsze wskazówki, jak wybrać nawilżacz powietrza!

W czym pomagają nawilżacze powietrza?

Suche powietrze to w praktyce ograniczona, niewystarczająca ilość cząsteczek wody w postaci gazowej. Dotyczy najczęściej pomieszczeń w sezonie grzewczym i stanowi zmorę dla domowników, osób przebywających w hotelach, biurach, salach konferencyjnych, zakładach pracy. Zwykle powodów nie trzeba daleko szukać – niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że pomieszczenia nie są intensywnie wietrzone, na zewnątrz panuje niska wilgotność powietrza lub też korzystamy z ogrzewania, które wysusza powietrze.

Niedostatecznie nawilżone powietrze sprawia, że nie mamy zdrowych i komfortowych warunków do pracy, odpoczynku, wykonywania codziennych obowiązków. Trudniej nam się oddycha, odczuwamy zmęczenie, suchość w gardle, obserwujemy przesuszone usta, skórę. Mogą też pojawić się takie objawy, jak suchy kaszel, katar, drapanie w gardle, problemy ze snem, zaostrzone objawy alergii czy astmy.

Zdaniem badaczy, wilgotność w pomieszczeniu powinna być utrzymywana w granicach 40-60% przy optymalnej temperaturze 20-23 stopni Celsjusza.  Wówczas możemy być spokojni o komfort przebywania w pomieszczeniu, a ryzyko wystąpienia powyższych objawów zostaje znacząco zredukowane. Niestety nie da się zaprzeczyć, że takie warunki, szczególnie zimą, bardzo trudno zapewnić bez dodatkowego wspomagania. Nawilżacze powietrza są zatem takim rodzajem urządzeń, które po prostu warto mieć w domu i korzystać z nich wedle zapotrzebowania. Dobrą opcją są również oczyszczacze z funkcją nawilżania, które monitorują stan powietrza i automatycznie regulują pracę.



Rodzaje nawilżaczy powietrza i ich charakterystyka

NAWILŻACZE PAROWE

To podstawowy rodzaj nawilżaczy powietrza, który cieszy się największą popularnością. Działa w oparciu o podgrzewającą wodę grzałkę, czego konsekwencją jest produkcja pary wodnej. Sprzęty cechuje niska cena, a także to, że za sprawą wysokiej temperatury zniszczeniu ulegają bakterie mogące namnażać się w zbiorniku z wodą. Niekiedy można do nich dodawać olejki zapachowe, które dodatkowo rozprzestrzeniają po wnętrzach przyjemne aromaty. Wady urządzeń tego typu to przede wszystkim  spore zużycie energii elektrycznej. Nie zapominajmy także o tym, że wyrzucana przez nawilżacz para wodna temperaturę otoczenia i stanowi zagrożenie – należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w otoczeniu przebywają dzieci i ciekawskie zwierzaki.

NAWILŻACZE ULTRADŹWIĘKOWE

Sprzęt do działania wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody i w ten sposób produkują nawilżającą mgiełkę. Urządzenie dzięki temu jest ciche i niezwykle wydajne. Nie zaleca się stosowania tego typu nawilżaczy tam, gdzie przebywają zwierzęta – dla nich ultradźwięki są słyszalne i mogą powodować niepokój, rozdrażnienie, stres. Jeśli jednak nie masz zwierząt, będzie to opłacalny i satysfakcjonujący wybór. Większość nawilżaczy ultradźwiękowych posiada wbudowany higrostat, który kontroluje stopnień wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a dodatkowo dostępne są ustawienia dotyczące produkcji ciepłej pary wodnej bądź też chłodnej mgiełki, która schładza powietrze.

Decydując się na taki sprzęt, należy pamiętać o regularnej wymianie filtra odwapniającego i czyszczeniu sprzętu. Jako wadę musimy wskazać to, że nawilżacze w tej technologii mogą rozsiewać namnożone w wodzie bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a także pył kamienny, który objawia się białym nalotem na meblach. Istotne jest czyszczenie, ale też wlewanie do urządzenia wody destylowanej lub poddanej osmozie odwróconej.

NAWILŻACZE EWAPORACYJNE

Wyróżnia je wydajność i higieniczność. Zbudowane są ze zbiornika na wodę, wkładu nawilżającego, a także wentylatora. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez matę ewaporacyjną. W konsekwencji powstaje lekka mgiełka, którą rozpyla wentylator. Ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalną i higieniczną metodę nawilżania. Nie podnosi temperatury powietrza, ograniczone jest ryzyko nadmiernego nawilżenia powietrza, a poza tym łączy funkcję nawilżania z oczyszczaniem powietrza. Nie zużywa również dużo energii elektrycznej. Jako wady zwykle wskazywane są wysoka cena, konieczność częstej wymiany mat ewaporacyjnych czy głośność pracy.

Nawilżacz powietrza a oczyszczacz – co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się między tymi dwoma rodzajami urządzeń, to musisz wiedzieć, że absolutnie nie stosuje się ich zamiennie, ponieważ oba mają różne funkcje. Nawilżacze odpowiadają za podnoszenie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczacze z kolei za usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, grzybów i innych zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. I właściwie oba z nich warto mieć tam, gdzie spędza się na co dzień dużo czasu.

Poza tym warto wiedzieć, że dostępne są sprzęty 2w1, czyli oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania, co oszczędza miejsce i wydatki. Tu jednak zachęcamy, by sięgnąć po produkty sprawdzone, posiadające certyfikaty i spełniające określone normy. Zawsze też należy dopasować rodzaj urządzenia do wielkości pomieszczenia, w jakim ma ono pracować – tylko wtedy można liczyć na efektywność i wydajność pracy.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Wiesz już, jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza i czym się charakteryzują. Znasz różnice między oczyszczaczami powietrza a nawilżaczami oraz zdajesz sobie sprawę z tego, w czym sprzęt zwiększający wilgotność powietrza może pomóc i kiedy się na niego zdecydować. Teraz czas, by dowiedzieć się, na jakie parametry przy zakupie oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę, by być usatysfakcjonowanym z dokonanego zakupu.

WYDAJNOŚĆ NAWILŻANIA

To właściwie kluczowy aspekt, który powinien nas zainteresować przed zakupem. Otóż parametr ten informuje, ile pary wodnej może trafić do powietrza w ciągu godziny jego działania, podawany w ml/h albo g/h. Wydajność należy dobrać adekwatnie do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie wykorzystywany – optymalnie jest, gdy będzie to 70 ml/h na każde 10 m², choć im lepszy stosunek, tym w zasadzie lepiej.

POJEMNOŚĆ

Informacja o pojemności ma wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Im większy pojemnik, tym rzadziej musimy go napełniać, co bywa dość uciążliwe. Niemniej zalecamy, by ze względów higienicznych wymieniać wodę codziennie. Przyjmuje się, że przy wydajności urządzenia 300 ml/h, optymalnym wyborem jest pojemnik mieszczący 3 litry wody.

GŁOŚNOŚĆ PRACY

Ten parametr wprawdzie nie ma większego znaczenia dla jakości pracy sprzętu, jednak w ogromnym stopniu wpływa na komfort użytkowania. Hałaśliwe urządzenia utrudniają pracę, odpoczynek, wykonywanie codziennych obowiązków, a w nocy bywają na tyle uporczywe, że zwykle się z nich wtedy nie korzysta. Warto więc już na etapie rozeznania przed zakupowego zwrócić uwagę na informację o generowanym hałasie. Najlepiej sprawdzą się modele, które pracują na poziomie nieprzekraczającym 40dB – to praca cichsza niż standardowy poziom głośności w trakcie rozmowy (ok. 50 dB).

Ranking nawilżaczy powietrza – polecane modele

Nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Zestawienie polecanych nawilżaczy powietrza otwiera produkt marki Xiaomi, który cieszy się sporą popularnością z uwagi na świetny stosunek jakości do ceny. Jest to nawilżacz ultradźwiękowy, który rozpyla mgiełkę i pomaga w ten sposób utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniach. Model ten posiada duży zbiornik na wodę 4,5 l, co pozwala na wydajną pracę przez cały dzień (12-15 godzin ciągłego wytwarzania mgiełki), bez konieczności dolewania wody. Maksymalna wydajność dyszy to 300 ml/h.

Atutem urządzenia jest światło UV-C, które zabija zarazki wewnątrz zbiornika, redukując do minimum ich rozpylanie. Poza tym użytkownik może skorzystać z 3-stopniowej regulacji poziomu, automatycznego dopasowywania pracy urządzenia do warunków, zdalnego sterowania czy opcji sterowania głosem (Google Assistant lub Alexa). Jeśli cenisz sobie klasyczny, prosty design – docenisz ten nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart, ponieważ jest elegancki i minimalistyczny zarazem. Poza tym pracuje on cicho – poniżej 38 dB.

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS301

Tani nawilżacz powietrza od renomowanego producenta zyskał uznanie wśród wielu użytkowników. Model marki BLAUPUNKT AHS301 umożliwia utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza w zakresie od 40 do 80%, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkowników. Cechuje je świetna wydajność na poziomie 400 ml/h, a także pojemny zbiornik na wodę 3,5 l, który odpowiada za długi czas pracy po napełnieniu. Ten model ma jeszcze sporo innych zalet.

Po pierwsze, posiada wbudowaną funkcję ujemnej jonizacji powietrza. Sprzyja to dobremu samopoczuciu oraz redukcji bakterii w pomieszczeniu czy niwelacji nieprzyjemnych zapachów.

Po drugie, możliwe jest wykorzystywanie olejków zapachowych. Wystarczy dodać je do zbiornika z wodą, a będą rozpylane w powietrzu, pełniąc funkcje aromaterapeutyczne.

Po trzecie, nie musisz martwić się o występowanie osadów kamiennych na meblach. Dzięki zastosowaniu skutecznego filtra odwapniającego w nawilżaczu BLAUPUNKT AHS301, ich powstawanie jest ograniczone do absolutnego minimum i wręcz znikome.

Po czwarte, nawilżacz powietrza pracuje cicho i generuje hałas poniżej 35 dB.

Po piąte, przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym designem i ma świetną cenę!

Nawilżacz powietrza Oromed ORO-2020

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać nawilżacz powietrza i szukasz rekomendacji, to warto sprawdzić ten model. Jest tani i dobry. To wielofunkcyjny sprzęt, który mimo atrakcyjnej ceny ma sporo do zaoferowania. Nawilżanie następuje wskutek fal ultradźwiękowych. Posiada funkcjonalny i prosty w obsłudze wyświetlacz LCD. Wyposażono go w filtr carbonowy, który odpowiada za sterylizację i skuteczną eliminację bakterii. Dobrze sprawdzi się u osób, które mają alergie, astmę, choroby układu oddechowego lub są podatne na infekcje dróg oddechowych.

Nawilżacz marki Oromed to także cała gama innych zalet. Neutralizuje on przykre zapachy, posiada dozownik do olejków eterycznych, wyposażony jest we wskaźnik poziomu wody, łatwo się go czyści, a duży otwór ułatwia napełnianie pojemnika wodą. Wbudowany higrometr wskazuje aktualne nawilżenie w pomieszczeniu, a timer umożliwia sterowanie czasowe. Poza tym model ten posiada funkcję jonizacji powietrza, o której atutach pisaliśmy wcześniej.

Blaupunkt Nawilżacz powietrza AHS801

Kolejny polecany produkt to ultradźwiękowy nawilżacz powietrza marki Blaupunkt. Posiada wbudowany higrostat, ma funkcję oczyszczania powietrza oraz jonizacji. Wydajność tego modelu to 400 ml/h. Model ten zapewnia jakościowe powietrze we wnętrzach – odpowiednio nawilżone i oczyszczone.

Nawilżacz umożliwia stałe utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza w przedziale od 40 do 80%, a dzięki funkcję timera, można ustawić czas pracy urządzenia (do 10 h). Później sprzęt wyłączy się automatycznie. Na wyświetlaczu prezentowany jest nie tylko aktualny poziom nawilżenia, ale też temperatura, jaka panuje we wnętrzu.

Zastosowany filtr HEPA H13 oraz funkcja sterylizacji światłem UV sprawiają, że powietrze wlatujące do urządzenia jest dokładnie filtrowane przez zaawansowany filtr, zatrzymujący nawet do 99,95% zanieczyszczeń i pyłków. Pilot zdalnego sterowania ułatwia kontrolowanie pracy sprzętu, z kolei pojemny zbiornik na wodę 5 l zapewnia długi czas pracy po uzupełnieniu. Tryb nocny umożliwia cichą pracę nawilżacza powietrza i komfortowe warunki do snu.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Beurer LB 37 (toffee)

Kolejny polecany nawilżacz powietrza to sprzęt marki renomowanego producenta – marki Beurer. Jest niezwykle designerski i elegancki, przez co świetnie pasuje do każdego wnętrza. Jest on odpowiedni do pomieszczeń do 20 m2, a jego maksymalna wydajność wynosi 200 ml/h.

Urządzenie nie posiada wielu funkcji, ale spełnia swoje podstawowe zadanie – nawilża powietrze. Wyposażono je w łatwo wyjmowany zbiornik o pojemności 2 litrów, a użytkowanie sprzętu ułatwiają kontrolne diody LED. Biała i niebieska wskazują różne poziomy rozpylania, z kolei dioda czerwona przypomina o tym, by napełnić zbiornik wodą.

W zestawie z nawilżaczem znajduje się 15 wkładek do aplikacji aromatów, a także szczoteczka do wygodnego czyszczenia sprzętu. Dodatkowo istnieje możliwość dokupienia filtra do twardej wody, który ułatwi odkamienianie go. Tryb pracy nocnej sprawia, że z nawilżacza firmy Beurer można korzystać także w nocy – nie utrudnia on zasypiania ani komfortowego snu. Poziom generowanego hałasu w tym modelu nie przekracza 35 dB, więc jest to stosunkowo cichy sprzęt.

Nawilżacze powietrza w Vobis.pl

Wybór sprzętu, jakim jest nawilżacz powietrza, jest całkiem spory. To nie tylko ciekawy gadżet, lecz także urządzenie, które ma realny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie domowników czy pracowników. Zachęcamy, by wziąć pod uwagę nasze wskazówki, jak wybrać nawilżacz powietrza i wybrać model, zgodnie ze swoimi potrzebami. Powyżej zamieściliśmy wiele cennych informacji na temat nawilżaczy i zaprezentowaliśmy chętnie wybierane przez klientów, a zarazem posiadające dobre parametry i świetne ceny urządzenia. Jeśli jednak nie znalazłeś wśród nich swojego idealnego produktu – sprawdź pełną ofertę w Vobis.pl! Wśród modeli mieszczących się w Twoim budżecie znajdź te, które interesują Cię najbardziej i porównaj ich parametry. Wszystkie ważne informacje znajdziesz w specyfikacji produktów. Jesteśmy przekonani, że w naszym sklepie znajdzie model na miarę swoich potrzeb i oczekiwań!

Podobne artykuły

AGD Drobne

Jakie żelazko kupić do 200 zł?

Żelazko to podstawowe urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Przymierzasz się do jego zakupu, lecz nie wiesz, na co się zdecydować? Masz do dyspozycji konkretny budżet i chcesz znaleźć żelazko do 200 zł? Jeśli zależy Ci, by wybrać dobry sprzęt, który ułatwi Ci prasowanie, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Podpowiadamy, jakie żelazko kupić do 200 zł i przedstawiamy godne uwagi modele w tej cenie!

Vobis.pl, 17-04-2023
AGD Drobne

Na co zwracać uwagę przy zakupie czajnika?

Dobry czajnik to podstawa w każdej kuchni – i to nie tylko tej domowej. Choć urządzenia tego typu nie są zbytnio skomplikowane, ani w swojej budowie, ani też działaniu, ich zakup często sprawia problem – wybór modeli jest bowiem zaskakująco szeroki, a ponadto niemniej zróżnicowany. Na co zwracać uwagę przy wyborze czajnika? Jeśli przymierzasz się do jego zakupu i nie do końca wiesz, czym się kierować i na jakie urządzenie się zdecydować – świetnie trafiłeś. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać czajnik i wskazujemy, które modele warte są szczególnej uwagi.

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD Drobne

Parownica do ubrań czy żelazko – co wybrać?

Prasowanie ubrań jednych odpręża, a dla innych jest nielubianym obowiązkiem. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, na pewno są sytuacje, gdy po prostu musisz swoje ubrania i inne tkaniny pozbawić zagnieceń. Do tego celu niezbędne jest żelazko albo inne urządzenie, które w tym pomoże – parownica bądź generator pary. Co wybrać? Poznaj wady i zalety parownic oraz żelazek, a także przyjrzyj się ich funkcjom, by wybrać odpowiedni model. Przedstawiamy również zestawienie rekomendowanych urządzeń.

Vobis.pl, 24-08-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty