• Multimedia

Telewizory - jaki kupić?

Vobis.pl, 12-05-2021

Telewizory - jaki kupić?

Telewizor to jeden z głównych sprzętów domowych dostarczających rozrywkę. Zwykle zajmuje miejsce w salonie, jednak można go spotkać również w sypialniach i kuchni. W przeszłości służył jedynie do oglądania ogólnodostępnych kanałów. Dziś umożliwia granie na konsoli, podłączenie komputera, korzystanie z platform internetowych i wiele innych czynności. Odpowiednio dobrany telewizor będzie służył przez lata, warto więc przyjrzeć się jego parametrom i możliwościom.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar telewizora?

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora, jest zwykle jego przekątna. Powinna być dobrana do warunków pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić. Niezwykle ważna jest odległość, jaką należy zachować podczas oglądania telewizji. Jedna z zasad mówi o tym, że im mniejsza jest rozdzielczość ekranu, tym z większej odległości powinniśmy na niego patrzeć. Znając dokładną odległość, pomiędzy telewizorem, a miejscem, z którego będzie oglądany, możemy obliczyć odpowiednią przekątną przy użyciu prostych wzorów. Ma to znaczenie nie tylko z powodów komfortu oglądania, ale przede wszystkim nie powinniśmy narażać swojego wzroku na niepotrzebne zmęczenie.

W przypadku telewizorów z technologią Full HD, pełnię jej możliwości możemy dostrzec dopiero z odległości około 2 metrów. Optymalna odległość dla odbiornika o przekątnej  46 cali to 193 cm, 48 cali to 202 cm, 50 cali to 210 cm, a dla 65 cali - 273 cm.

Jeśli chodzi o telewizory o rozdzielczości 4K Ultra HD, powinniśmy na nie patrzeć z nieco bliższej odległości. Na przykład, decydując się na przekątną 43 cale, optymalna odległość wynosi od 90 do 181 cm, a przy przekątnej 65 cali - od 137 do 275 cm. Należy pamiętać o tym, że wybrany odbiornik powinien pasować do możliwości i wielkości pomieszczenia, w jakim zamierzamy go umieścić.

LCD / LED czy OLED?

Kolejny parametr, wymagający podjęcia decyzji, jest rodzaj wyświetlacza. Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z technologią LED i OLED. 

Stosowane w matrycach LCD podświetlenie LED jest trwałe i umożliwia zaoszczędzenie energii. Cechuje je jaśniejsza czerń, niższy kontrast oraz możliwość degradacji kolorów pod pewnym kątem. Telewizory LCD nie mają jednak ograniczeń w rozmiarze ekranu. Mogą być również doświetlane za pomocą technologii LED na krawędziach telewizora. Ta technologia zwykle jest tańsza, niż telewizory OLED.

OLED jest nowszą technologią, wykorzystującą diody organiczne. Tym samym oferuje najwyższą jakość oraz uzyskanie wyjątkowo cienkiego ekranu. Gwarantuje głęboką czerń, wysoki poziom kontrastu i wierne odwzorowanie kolorów. Każda z diod emituje światło, dzięki czemu umożliwia uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu.

Na jakie parametry telewizorów zwrócić uwagę?

Decydując się na konkretny rozmiar telewizora, konieczne jest również wybór optymalnej rozdzielczości. Nie zawsze największa oznacza najlepszą. Obecnie sygnał telewizyjny nadawany jest w Full HD, przez co słabszy obraz będzie zdecydowanie gorzej wyglądać na dużym telewizorze 4K. W związku z tym największym zainteresowaniem cieszy się Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Jeśli jednak telewizor ma służyć także do oglądania filmów w jakości Ultra HD czy grania na konsoli, wówczas warto wziąć pod uwagę model z wyświetlaczem 4K. 

Telewizor 4K Ultra HD ma rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, ma cztery razy więcej kolorowych punktów niż Full HD, a więc daje bardziej szczegółowy obraz. Ma bardzo żywą kolorystykę, odpowiedni kontrast i głęboką czerń. Pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszego detalu.

Postęp technologiczny wprowadził jeszcze nowszą jakość w ekranach telewizorów - 8K UHD. Ma ona rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli, dzięki której jest w stanie zapewnić niezapomniane wrażenia podczas oglądania filmów czy grania w gry. Jest to jednak nadal nowość na rynku, przez co trzeba też za nią odpowiednio zapłacić.

Ważną cechą w telewizorze jest również częstotliwość odświeżania ekranu. Wyrażana jest w hertzach (Hz) - określa, ile klatek zostanie wyświetlonych na ekranie w ciągu jednej sekundy. To ona ma wpływ na płynność obrazu, a wartość powinna zostać dopasowana do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkowników. Istotny jest także rodzaj i ilość portów w telewizorze. Zazwyczaj możemy spotkać złącza HDMI, USB, VESA, złącze optyczne S/PDIF i LAN. 

Łączność bezprzewodowa w telewizorach

Łączność bezprzewodowa w telewizorach to już praktycznie standard. Taka opcja ułatwia połączenie z innymi urządzeniami, na przykład smartfonem czy kinem domowym. Najpopularniejsze rodzaje łączności to Wi-Fi, DLNA, Bluetooth, Miracast oraz kierowany do użytkowników urządzeń firmy Apple - AirPlay.

Dodatkowe funkcje telewizora

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje urządzenia. Może to być między innymi możliwość nagrywania na dysk twardy, wyświetlanie dwóch obrazów naraz oraz obsługa trójwymiarowych treści. Nie bez znaczenia jest również Smart TV, czyli systemy operacyjne rozszerzające funkcjonalność urządzenia i dostęp do różnych aplikacji. 

Telewizory mogą posiadać też technologię HDR (High Dynamic Range), która zwiększa różnicę pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Jednocześnie sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne.

Podobne artykuły

Multimedia

Ile trwa gwarancja na sprzęt RTV?

Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem, wydawanym przez gwaranta (producenta bądź sprzedawcę). Jej warunki zawierają wszystkie uprawnienia konsumenta, obowiązki gwaranta, a także zakres i czas trwania oraz nazwę i adres gwaranta. Standardowa forma gwarancji trwa od daty zakupu sprzętu i obejmuje urządzenia z wadami produkcyjnymi. Rękojmia zaś chroni dodatkowo przed skutkami wad prawnych, to znaczy, gdy zakupiony towar jest przedmiotem roszczeń osób trzecich.

Vobis.pl, 02-06-2021
Multimedia

Jaki czytnik e - book?

Czytanie książek jest wciąż popularną formą rozrywki i relaksu dla wielu osób. Choć statystyki pokazują, że jako naród nadal czytamy za mało, zainteresowanie nowymi pozycjami na rynku utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Dużą zasługę mają w tym czytniki e-booków, które są lekkie, bardzo poręczne i wygodne w transporcie. Na takim urządzeniu można mieć ze sobą wszystkie swoje ulubione powieści, bez konieczności noszenia ciężkich tomów papierowych wydań.

Vobis.pl, 01-04-2021
Multimedia

Jaka kamerka internetowa do Skype, Teams lub Zoom?

Kamery internetowe niewątpliwie są aktualnie na szczycie swojej popularności. Służą do wideokonferencji ze współpracownikami, spotkań z kontrahentami, uczestniczenia

w lekcjach online i utrzymywania kontaktu z bliskimi, których nie możemy zobaczyć osobiście. Dodatkowo, wiele osób używa ich do streamowania na znanych serwisach internetowych, jak Twitch czy YouTube.

Vobis.pl, 24-02-2021
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty