Jak zamontować telewizor na ścianie?

Vobis.pl, 06-02-2023

Montaż telewizora na ścianie to estetyczne, praktyczne rozwiązanie. Coraz więcej osób decyduje się właśnie w ten sposób ulokować ten sprzęt w swoim domu, rezygnując z szafek niepotrzebnie zajmujących miejsce i zbierających kurz. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, co jest wtedy potrzebne oraz na co powinno się zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o takim udogodnieniu. Wyjaśniamy, jak zamontować telewizor na ścianie oraz polecamy sprawdzone uchwyty!


Spis treści

  • Jak zamontować telewizor na ścianie?
  • Montaż telewizora na ścianie – co jest potrzebne?
  • Montaż telewizora na ścianie krok po kroku
  • Krok 1. Wybór miejsca na telewizor
  • Krok 2. Cable management, czyli kwestia maskowania kabli
  • Krok 3. Pomiary i zaznaczenie miejsca nawierceń
  • Krok 4. Przymiarki z uchwytem, w celu ustalenia jego ostatecznej pozycji
  • Krok 5. Nawiercenie otworów montażowych
  • Krok 6. Przymocowanie uchwytu na telewizor do ściany
  • Krok 7. Przykręcenie telewizora do uchwytu
  • Jak wybrać uchwyt do montażu telewizora na ścianie?
  • Polecane uchwyty do montażu telewizora na ścianie
  • Uchwyt ścienny Arkas LDW 165 32-65 cali do 30kg
  • Uchwyt do telewizora TB TB-450 do 56" 40kg max VESA 400x400
  • Uchwyt ścienny Arkas DL-T 70 37-75 cali do 50kg
  • Jak zamontować telewizor na ścianie? – podsumowanie


Jak zamontować telewizor na ścianie?

Wiele osób zastanawia się, jak zamontować telewizor na ścianie i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Przede wszystkim w ten sposób można zaoszczędzić sporo miejsca w salonie i ciekawiej zaaranżować dostępną przestrzeń, którą zajęłyby szafki. Do tego tak założony sprzęt wygląda po prostu estetycznie i świetnie wpisuje się w nowoczesny, elegancko minimalistyczny styl wystroju. Ekran może również wtedy stać się dodatkową ozdobą – niektóre modele mają funkcję „obrazu” i wyświetlają w trybie oszczędzania energii wybrane dzieło sztuki lub zdjęcie. Interesującą opcją jest też symulacja kominka czy nawet akwarium.

Z pewnych względów montaż telewizora na ścianie jest również bezpieczniejszym wariantem. Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych szczególnie powinni na to zwrócić uwagę – biegający po salonie kot czy pies albo bawiące się smyki mogą przypadkiem strącić stojący telewizor, co może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, ale też stanowi realne zagrożenie (urządzenie jest przecież dość ciężkie).

Proces montowania telewizora na ścianie nie jest trudny, ale należy skupić się na kilku kwestiach, tak by gotowa instalacja była stabilna i estetyczna. Znaczenie ma wybrane miejsce, wysokość, a do tego zastosowany osprzęt. Przy zakupie nowego sprzętu RTV trzeba więc mieć na względzie tzw. pozostałe akcesoria do telewizorów, a w szczególności uchwyty.


Montaż telewizora na ścianie – co jest potrzebne?

Do montażu telewizora na ścianie potrzebne są odpowiednie narzędzia oraz akcesoria. Niezbędne są:

  • miarka,
  • poziomica,
  • kołki rozporowe,
  • wiertarka,
  • ołówek,
  • uchwyt.

Ponieważ instalacja sprzętu jest inwazyjna, trzeba rozsądnie wybrać miejsce i wykonać dokładne pomiary. Dobrze jest też zabezpieczyć otoczenie przed pyłem, który pojawi się podczas wiercenia, albo poprosić drugą osobę o trzymanie w stosownej odległości rury włączonego odkurzacza. Dodatkowe wsparcie ogólnie jest wskazane – pomocnik może podawać narzędzia, potrzyma sprzęt podczas jego przykręcania, sprawdzi z odległości, czy dane umiejscowienie ekranu dobrze się prezentuje itp. Warto mieć na względzie także to, że większe telewizory są ciężkie i nie każdy będzie w stanie unieść/utrzymać takie urządzenie.


Montaż telewizora na ścianie krok po kroku

Nie trzeba być majsterkowiczem czy złotą rączką, by zamontować telewizor na ścianie. Aby jednak maksymalnie ułatwić to zadanie, szczegółowo przybliżamy przebieg całego tego procesu. Omawiamy najważniejsze kwestie, tak by wszystko było jasne, a efekt końcowy był jak najbardziej satysfakcjonujący.


Krok 1. Wybór miejsca na telewizor

Z reguły telewizor zakłada się naprzeciwko kanapy, fotela czy łóżka, tak by seanse były jak najwygodniejsze. Większość osób skupia się na tym, by zachować odpowiednią odległość, co oczywiście jest bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort, ale też higienę wzroku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych kryteriów.

Dużym błędem jest zawieszenie telewizora na ścianie, na której naklejono wzorzystą tapetę, fototapetę, boazerię, kafelki, wyeksponowane cegły itp. Najlepsze jest stonowane tło, ponieważ nie rozprasza podczas oglądania i umożliwia większą immersję (czyli pełne zaangażowanie się w świat oglądanego filmu/serialu) oraz mniej męczy wzrok.

Nie zaleca się też zakładać ekranu naprzeciwko okna, ponieważ wtedy promienie słoneczne będą przeszkadzać podczas oglądania, zaburzając jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli nie da się tego uniknąć, trzeba koniecznie pomyśleć o odpowiednich osłonach, np. rolecie.

Zanim przystąpi się do montażu telewizora na ścianie należy również upewnić się, z czego wykonane jest podłoże. W przypadku cegły czy betonu nie ma żadnego problemu, ale jeśli ma się do czynienia z karton-gipsem, konieczne może być zastosowanie dodatkowego wzmocnienia, np. z profili aluminiowych czy drewna. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ciężki sprzęt nie będzie miał stosownego oparcia i po prostu spadnie, wyrywając uchwyt ze ściany.


Krok 2. Cable management, czyli kwestia maskowania kabli

Jednym z najbardziej kłopotliwych zagadnień przy montażu telewizora na ścianie jest dylemat, co zrobić z kablami. Sprzęt trzeba podłączyć do prądu, a także anteny i nierzadko też innych urządzeń. Luźno zwisające przewody wyglądają bardzo nieestetycznie, przez co zaburzają całą aranżację. Do tego stanowią pewnego rodzaju zagrożenie – można je przypadkiem zahaczyć, zalać itp. podczas sprzątania czy zabawy.

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu:

  • wykucie w ścianie kanału kablowego – przewody można poprowadzić w specjalnej, ukrytej rynience, tak by były zupełnie niewidoczne (konieczne jest jednak kucie ściany);
  • zamontowanie gniazdek tuż za telewizorem – odpowiednio krótkie kable i sprytnie ulokowane gniazdka sprawią, że wszystkie przewody będą po prostu schowane za ekranem (nie zawsze będzie to jednak możliwe albo nie obędzie się bez większych zmian i remontu);
  • założenie listwy maskującej – specjalna nakładka, najlepiej w kolorze ściany, pozwoli bezproblemowo zmniejszyć widoczność przewodów, ponieważ fizycznie je zasłoni (sposób ten jest najtańszy i najłatwiejszy, ale niestety najmniej estetyczny).


Krok 3. Pomiary i zaznaczenie miejsca nawierceń

Montaż telewizora na ścianie powinien być uwarunkowany tym, jaką pozycję przyjmuje się podczas seansów. Wysokość centralnego punktu ekranu musi znajdować się na naturalnej wysokości wzroku. Wiele zależy więc od wzrostu domowników, a także wysokości kanapy i innych czynników. Przyjmuje się, że optymalną wysokością powieszenia telewizora jest ok. 100-110 cm nad podłogą. W przypadku gdy sprzęt montuje się w sypialni i ma on być nachylony pod kątem (tak by możliwe było oglądanie filmów w pozycji leżącej), zaleca się wysokość ok. 180 cm od podłogi.


Krok 4. Przymiarki z uchwytem, w celu ustalenia jego ostatecznej pozycji

Kiedy zgodnie z instrukcjami z poprzedniego kroku określi się już idealne miejsce na ścianie, należy przyłożyć do niego uchwyt. Moment ten jest kluczowy, dlatego powinno się bardzo uważnie odrysować kształt tego elementu i zaznaczyć miejsca na wykonanie nawierceń. Koniecznie trzeba wspomóc się poziomicą, by wyeliminować ryzyko krzywego zamocowania osprzętu. Nawet drobna pomyłka będzie widoczna, a potem trudno będzie ją skorygować, szczególnie gdy uchwyt nie ma funkcji dostosowania pozycji ekranu.


Krok 5. Nawiercenie otworów montażowych

W zaznaczonych miejscach należy wywiercić otwory za pomocą odpowiednio dobranego wiertła, a następnie umieścić w nich właściwe kołki rozporowe.


Krok 6. Przymocowanie uchwytu na telewizor do ściany

Do uchwytu powinny zostać dodane odpowiednie śruby oraz metalowe podkładki, które umożliwiają bezpieczne, solidne przymocowanie elementu do podłoża. Po przykręceniu należy upewnić się, czy instalacja jest stabilna, a wszystkie śrubki są dobrze dokręcone.


Krok 7. Przykręcenie telewizora do uchwytu

W tym momencie najrozsądniej jest poprosić kogoś o pomoc. Jedna osoba niech trzyma sprzęt, a druga mocuje go do uchwytu za pomocą śrub. Po wszystkim trzeba sprawdzić, czy urządzenie zostało solidnie przytwierdzone i czy na pewno jest prosto założone.

Jak widać, zadanie to nie jest specjalnie skomplikowane, ale nie każdy sobie z nim poradzi, np. może sprawić trudność osobom starszym. Jeśli nie ma się jak zamontować telewizora na ścianie, warto poprosić kogoś o pomoc albo wezwać fachowców. Osoby bez doświadczenia w takich pracach (czy nieposiadające odpowiedniego sprzętu) również powinny zorganizować sobie wsparcie. Lepiej jest nawet dodatkowo zapłacić za usługę niż później wydawać pieniądze np. na gipsowanie uszkodzonej ściany czy kupno nowego telewizora.


Jak wybrać uchwyt do montażu telewizora na ścianie?

Warto omówić jeszcze to, jak powinno się dobrać uchwyt do montażu telewizora na ścianie. Nie każdy model będzie pasował do każdego urządzenia. Znaczenie ma obciążenie sprzętu, a także jego wymiary (przekątna). Warto zdecydować się na wariant o dużej wytrzymałości, ponieważ kiedy w przyszłości będzie się chciało wymienić telewizor na nowszy, śmiało będzie można wybrać większy.

Istotnym zagadnieniem jest również międzynarodowy standard VESA, określający zalecane rozstawienie śrub montażowych w uchwycie na telewizorze i uchwycie ściennym. Może wynosić np. 100 mm x 100 mm (rozstaw pomiędzy dolnym a górnym otworem oraz pomiędzy prawym a lewym otworem). Jeżeli wartości te się zgadzają, a do tego akcesorium spełnia wymogi pod względem udźwigu i wymiarów, montaż powinien przebiec prawidłowo.

Ciekawym rozwiązaniem są uchwyty umożliwiające regulowanie wysokości i kąta nachylenia ekranu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chce się założyć sprzęt w sypialni albo ogólnie lubi się oglądać filmy w pozycji leżącej.

Dobrze jest też sprawdzić minimalną odległość mocowania telewizora od ściany. Ma to znaczenie ze względów estetycznych, ale też praktycznych (np. w kwestii dostępu do portów czy gniazdek). Ekran nie może być założony ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od podłoża.

Oczywiście absolutną podstawą jest jakość wykonania samego uchwytu. Najlepszy będzie metalowy, solidny osprzęt. Z pewnością jest droższy niż wariant z tworzywa sztucznego, ale jest przy tym o wiele wytrzymalszy oraz odporniejszy na uderzenia, wstrząsy, wilgoć, zmiany temperatur itp. Nie ma sensu oszczędzać na tym elemencie, ponieważ wtedy tylko niepotrzebnie ryzykuje się bezpieczeństwo drogiego sprzętu oraz osób i przedmiotów postronnych.

Nie kupiłeś jeszcze odbiornika, który planujesz powiesić w salonie czy sypialni? Postaw na ekologiczne, ekonomiczne rozwiązanie. Sprawdź w naszym artykule, jak wybrać energooszczędny telewizor.


Polecane uchwyty do montażu telewizora na ścianie

Kiedy wiadomo już, jak zamontować telewizor na ścianie oraz na czym trzeba się skupić przy wyborze osprzętu, można zacząć działać. Na rynku jest jednak dostępnych tak wiele opcji, że nie trudno zupełnie się pogubić. By ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy trzy przykładowe modele polecanych uchwytów ściennych, przeznaczone do telewizorów o różnych parametrach.


Pierwsza propozycja to idealny wariant dla osób, którym zależy na ergonomicznym zaaranżowaniu przestrzeni. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Dzięki niemu można swobodnie zorganizować dostępny metraż. Model jest wykonany z solidnego metalu, a jego kształt zapewnia stabilny montaż i eliminację wstrząsów, które mogłyby przenosić się na ekran. Uchwyt pozwala dowolnie zmieniać położenie telewizora – jego konstrukcja umożliwia przechylanie go w poziomie, jak i w dół, a także obracanie na boki.

Model można zastosować przy telewizorze o minimalnej wielkości ekranu 32" oraz maksymalnej wynoszącej 65" (VESA: 200 x 200 mm, 200 x 300 mm, 300 x 100 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 300 x 400 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm). Dopuszczalna waga urządzenia nie może z kolei przekraczać 30 kg. Uchwyt nie jest jednak dostosowany do urządzeń z zakrzywionym ekranem.


Opcja dla miłośników klasyki. Solidny, stabilny uchwyt przeznaczony do założenia sprzętu w wybranym miejscu, bez możliwości zmiany jego położenia. Przystępne cenowo rozwiązanie, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo i komfort. Umożliwia montaż telewizora na ścianie w idealnym miejscu, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia. Minimalizuje ewentualne wstrząsy oraz jest wyjątkowo wytrzymały, dlatego sprawdzi się nawet w domu pełnym małych urwisów czy zwierząt.

Model jest przeznaczony do telewizora o wymiarach do 56" (VESA 600 x 400 mm) oraz wadze maksymalnej do 40 kg.


Uchwyt idealny dla miłośników seansów w pozycji leżącej. Ma specjalną funkcję, dzięki której nie trzeba patrzeć na ekran w górę, co na dłuższą metę może powodować dyskomfort i napięcie w szyi czy karku. Umożliwia odpowiednie przechylenie telewizora, tak by jego położenie zawsze było idealnie dostosowane do aktualnych preferencji. Osprzęt daje wiele możliwości aranżacyjnych, jest szczególnie solidny i wtrzymały.

Model można zastosować przy telewizorach o minimalnej wielkości ekranu 37" oraz maksymalnej wynoszącej 75" (VESA: 100 x 100 mm, 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm). Maksymalna waga sprzętu nie może przekraczać 50 kg. Nie nadaje się do urządzeń z zakrzywionym ekranem.


Jak zamontować telewizor na ścianie? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak zamontować telewizor na ścianie. Trzymamy kciuki za to, żeby cały proces odbył się bez niemiłych niespodzianek, a efekt końcowy był w pełni zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Sprawdź opisane przez nas przykładowe uchwyty – wymienione powyżej modele oraz jeszcze wiele innych wariantów znajdziesz w szerokiej ofercie Vobis.pl. Jeśli masz jakieś pytania albo potrzebujesz fachowej porady, chętnie Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami, a wszystko wyjaśnimy. Montaż telewizora na ścianie to praktyczne i niezwykle estetyczne rozwiązanie – załóż sprzęt w idealnym miejscu na profesjonalnym uchwycie, by w pełni komfortowo cieszyć się ulubionymi filmami i serialami!






Podobne artykuły

Blog

Jak skonfigurować wideorejestrator?

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo i dowody w razie wypadku. Znajdziesz u nas szeroki wybór tych urządzeń, które pomogą

Vobis.pl, 21-06-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty