Jak wybrać kamerę sportową?

Vobis.pl, 31-01-2023

Kamery sportowe to sprzęt, który pokochali miłośnicy adrenaliny i podróżnicy. Pozwalają na rejestrowanie wysokiej jakości materiałów wideo podczas różnych aktywności. Najczęściej są odporne na wodę, wstrząsy, uderzenia. Jak wybrać kamerę sportową? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jakie są polecane kamery sportowe? Sprawdź poradnik!


Spis treści

Jak wybrać kamerę sportową?

Kamera sportowa – co to za sprzęt?

Komu przyda się kamera sportowa?

Jak wybrać kamerę sportową – istotne parametry

Rozdzielczość kamery sportowej

Rodzaj obiektywu

Stabilizacja obrazu

Typ wyświetlacza

Funkcja GPS

Czas pracy na baterii

Rodzaj obudowy

Jaką kamerę sportową wybrać? Polecane modele

Wybór kamery sportowej – podsumowanie


Kamera sportowa – co to za sprzęt?

Kamery sportowe potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Choć niewielkie, to oferują zaskakująco dobre parametry i pozwalają na rejestrację obrazów w najróżniejszych sceneriach i warunkach. Niezależnie od tego, jak spędzamy czas, możemy te wspomnienia uwiecznić i cieszyć się zachwycającą jakością.

Kamery sportowe różnią się od tradycyjnych rejestratorów wideo przede wszystkim swoją budową. Są niewielkich rozmiarów, z bardzo małym wyświetlaczem, kompaktowe, a do tego przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach. W zależności od modelu mogą być wodoodporne, mrozoodporne, kurzoodporne, a nawet odporne na wstrząsy, uderzenia i upadki.

Przemyślana konstrukcja kamery sportowej sprawia, że można nią zarejestrować obrazy w różnych warunkach. Odpowiednie zabezpieczenia sprawiają, że nie jest łatwo doprowadzić do usterki tego sprzętu – nawet podczas wyjątkowo ekstremalnych zdarzeń! Dzięki różnym akcesoriom kamerę sportową można przymocować np. do klatki piersiowej, umieścić na głowie czy trzymać w ręce na długim wysięgniku – wszystko po to, by zarejestrować wszelkie ważne momenty, niezależnie od warunków!


Komu przyda się kamera sportowa?

Kamery sportowe to propozycja, którą szczególnie upodobali sobie miłośnicy adrenaliny. Na zakup sprzętu decydują się osoby uprawiające różne, wymagające sporty – od jazdy na nartach, przez nurkowanie, po skoki ze spadochronem czy na bungee. To jednak nie wszystkie osoby, które pokochają ten wszechstronny sprzęt! Kamery sportowe również znajdują zastosowanie podczas innych, nawet doraźnych aktywności, jak np. wyjść na basen, szaleństw w parku rozrywki, wycieczek w góry. Poza tym kamerką można też rejestrować zwykłe, codzienne chwile czy wszelkiego rodzaju wyjazdy. Nie bez powodu kamera sportowa jest atrybutem podróżników, którzy w ten sposób uwieczniają swoje wyprawy, wyjazdy, wycieczki. Z jej pomocą można nagrywać widoki, przeżycia, ale i tworzyć vlogi – na pamiątkę dla siebie i bliskich, jak i do publikacji w sieci.

Sprawdź też artykuł: Smartwatch czy smartband? Co wybrać?


Jak wybrać kamerę sportową – istotne parametry

Wybór kamery sportowej powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami wobec tego sprzętu. Oferta producentów jest bardzo rozbudowana, a poszczególne modele różnią się nie tylko ceną, ale i parametrami. Poniżej prezentujemy wskazówki dotyczące tego, co jest szczególnie istotne. Dodatkowo warto rozważyć, w jakim budżecie chcesz się zmieścić podczas zakupu. Ceny rozpoczynają się nieco ponad 100 zł, ale sięgają nawet kilku tysięcy, w zależności od modelu kamery sportowej, jej funkcji i rozwiązań technologicznych.

Rozdzielczość kamery sportowej

Kiedy rozważasz, jaką kamerę sportową wybrać, musisz pamiętać o tym, że jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość. To ona ma priorytetowe znaczenie dla jakości nagrań wideo. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, jaką oferuje płynność (tę wyraża się w klatkach na sekundę) – im wyższy wskaźnik, tym ostrzejsze będą nagrania w ruchu.

Najpopularniejszym wyborem, który sprosta wymaganiom większości osób, będzie kamera sportowa Full HD, czyli rejestrująca obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli (najlepiej z częstotliwością 60 lub 120 kl./s). Tańsze modele to kamery sportowe HD, nagrywające w jakości 1280×720 pikseli. Najlepsze na rynku są obecnie kamery sportowe 4K, które rejestrują obraz w rozdzielczości 3840×2160 pikseli, ale pojawiają się również jeszcze lepsze – kamery sportowe 8K, które rejestrują żywy i realistyczny obraz, uwzględniający wszelkie detale.

Rodzaj obiektywu

Must have to obiektyw szerokokątny. Umożliwia nagrywanie sportowych wyczynów w szerokiej scenerii, bez ryzyka, że coś się nie zarejestruje. Taki obiektyw może obejmować swoim zasięgiem nawet 170 stopni. Tu jednak należy mieć na uwadze to, że szerokokątny obiektyw powoduje powstawanie tzw. efektu rybiego oka i prowadzi do zakrzywienia linii prostych przy bokach. Najlepsze kamery sportowe zapewniają funkcję cyfrowego usuwania tego efektu, więc warto zwrócić na to uwagę. Zależy Ci na efekcie planety, czyli nagrywaniu dookoła obiektywu? Wybierz model, który proponuje kadr 360 stopni.

Stabilizacja obrazu

Większość kamer sportowych wyposażona jest w optyczną stabilizację obrazu. Dzięki niej nie musimy się martwić o jakość nagrania, gdy drżą nam ręce lub gdy dojdzie do nieprzewidzianych wstrząsów w trakcie aktywności. W tańszych modelach mogą być też stosowane inne rozwiązania eliminujące drgania. Jeśli okazują się niewystarczające, wówczas warto zainwestować w gimbal – np. Gimbal DJI Osmo Mobile SE. Dobry gimbal skutecznie eliminuje wstrząsy i sprawia, że ujęcia są płynne i niezakłócone drganiami.

Typ wyświetlacza

Warto wiedzieć, że wyświetlacz w kamerach sportowych nie jest standardowym elementem wyposażenia. Wiele urządzeń nie ma go w ogóle. A czy warto kierować się tym parametrem przy zakupie? Nie jest to konieczność, ale praktyczny dodatek. Wyświetlacz pozwala na podglądanie nagranych materiałów czy wprowadzanie konfiguracji ustawień. Jeśli sprzęt ma ekran, sprawdź, jaki typ wyświetlacza zastosowano – czy jest on dotykowy czy nie. Wybierzesz model bez ekranu? Bez obaw, do obsługi urządzenia można wykorzystywać intucyjne przyciski na obudowie.

Czas pracy na baterii

Na jednym, pełnym ładowaniu kamerka sportowa powinna pracować przynajmniej godzinę. Jest to sprzęt bardzo mały i lekki, więc siłą rzeczy musi mieć też mały akumulator. Rzadko zdarza się, by kamerka sportowa nagrywała dłużej niż 2 godziny. Warto wybierać modele, w których akumulatorek można łatwo wyjąć. Gdy się wyczerpie, będziemy mogli wymienić go na drugi, bez konieczności czasochłonnego ładowania. Kamerki mają zazwyczaj port micro USB, służący do ładowania. Możemy ładować je nawet z gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Rodzaj obudowy

To wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. Nie tylko ma znaczenie dla estetyki urządzenia, ale przede wszystkim dla jego funkcjonalności. Jaką kamerę sportową wybrać? Najlepiej w wodoszczelnej obudowie, która dodatkowo będzie pyłoodporna i mrozoodporna. Wówczas niestraszne jej będą żadne warunki atmosferyczne i będziesz mógł zabrać swoje urządzenie we wszelkie zakątki świata! Zalecamy też upewnić się, czy obudowa jest solidna i odporna na uderzenia, wstrząsy, upadki. Jeśli nie, warto rozważyć dokupienie dedykowanego etui, który zabezpieczy Twoje urządzenie.

Sprawdź też artykuł: Jak wybrać kamerę dla początkującego YouTubera?


Jaką kamerę sportową wybrać? Polecane modele

Kamera DJI Action 2 Power Combo

Jedną z najlepiej sprzedających się kamer jest model marki DJI. Oferuje maksymalną rozdzielczość nagrywania filmów: 4096 x 3072. Materiały można edytować i udostępniać za pomocą aplikacji DJI Mimo.

Wysokiej klasy wyświetlacz dotykowy 1,76" ułatwia sprawne zmienianie trybów nagrywania czy ustawień zdjęć, ale też pozwala na dostosowywanie innych parametrów oraz przeglądanie nagranych filmów! Dostępne jest menu w polskiej wersji językowej.

Model Power Combo jest odpowiedni do długiej pracy, więc uwielbiają go podróżnicy – za sprawą modułu z akumulatorem, możliwe jest nagrywanie nawet przez 180 minut. Kamera sportowa został wyposażona jest w gniazdo na kartę microSD i obsługuje hot-swapping.

Atutem urządzenia jest niesamowicie szerokie pole widzenia 155°, które pozwala uzyskać dużą perspektywę dla rejestracji pełnego otoczenia i uchwycenia wszelkich detali. Za niewiarygodną płynność dynamicznych ujęć odpowiada z kolei funkcja HorizonSteady, a najnowszy algorytm stabilizacji DJI dba o to, by żadne drgania nie zakłóciły jakości nagrań. Kamera jest pyłoszczelna i wodoodporna. Można ją zanurzać nawet do 10 m. Gdy dokupisz dodatkową obudowę, możesz korzystać z urządzenia na głębokości do 60 m.

Kamera sportowa marki DJI, która zapewnia nagrywanie stabilizowanego elektronicznie wideo w wysokiej jakości 4K/120FPS. Świetna do pracy w każdych warunkach, również tych najbardziej ekstremalnych, ponieważ jest odporna na działanie niskich temperatur i wodę do 16 metrów zanurzenia. Atutem są dwa ekrany dotykowe, które znacząco ułatwiają korzystanie z kamerki.

Kamera, podobnie jak poprzednio omawiany model, zapewnia szerokie pole widzenia 155° i precyzyjne odzwierciedlenie kolorów. W urządzeniu zastosowano czujnik temperatury barwowej, który odpowiada za inteligentną regulację balansu bieli i AE, co pozwala na nagrywanie nawet przy nienajlepszych warunkach oświetleniowych.

Niezaprzeczalnym atutem modelu DJI Osmo Action 3 jest wysoka jakość dźwięku. Mikrofon doskonale tłumi hałas z zewnątrz, a nawet radzi sobie z szumem wiatru. Kamera sportowa pozwala także na wygodne sterowanie głosem – wystarczą proste komendy, by dopasować działanie sprzętu do potrzeb. Jeśli chodzi o jej przystosowanie do różnych warunków, to można nią bez przeszkód nagrywać w temperaturze do -20°C oraz pod wodą do głębokości 16 metrów. Warto też wspomnieć, że nagrania można streamować na żywo przez Wi-Fi.

Nie można też przejść obojętnie obok wydajnej baterii, która gwarantuje długi czas filmowania. Czas działania po pełnym ładowaniu sięga nawet 150-160 minut, z kolei funkcja szybkiego ładowania sprawia, że zaledwie po 18 minutach kamerka będzie naładowana w 80%.

Tania kamerka sportowa, przeznaczona do rejestrowania ekstremalnych wyczynów, ale na co dzień może służyć jako wideorejestrator czy kamerka internetowa. Dołączona do zestawu wodoodporna obudowa umożliwia korzystanie z urządzenia podczas uprawiania sportów wodnych (nawet do 30 m). Obraz nagrywany jest w jakości 4K Ultra HD, co przekłada się na dobrą jakość. Dodatkowym atutem jest bardzo szeroki kąt nagrywania, mający aż 170°!

Sprzęt jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Mamy tu takie funkcje, jak: aparat fotograficzny (wiele trybów, np. pojedyncze zdjęcie, seria, zdjęcie czasowe, zdjęcie automatyczne), podgląd w czasie rzeczywistym, sterowanie poprzez Wi-Fi. Obsługę rejestratora usprawnia pilot przeznaczony do zdalnego sterowania – możliwe jest zrobienie zdjęcia i rozpoczęcie nagrywania, gdy np. kamerka znajduje się na kasku. Pilot można zamontować np. na nadgarstku za sprawą dołączonej do zestawu opaski. Warto też wspomnieć, że ta kamerka sportowa jest wyjątkowo lekka i poręczna.

Podwójny miejski wideorejestrator wyposażony w szeroki kąt widzenia (140°). Umożliwia do 2 h ciągłej pracy po pełnym naładowaniu. Urządzenie nagrywa w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1920 x 1080. W porównaniu do innych omawianych kamer sportowych ten model jest podwójny, co oznacza, że rejestruje zarówno przód, jak i tył. Wyjątkowe jest też to, że kamerka nie ma wyświetlacza. Dedykowana aplikacja na smartfona umożliwia sprawne sterowanie urządzeniem oraz zdalny podgląd na żywo. Możliwe jest nagrywanie w pętli, a także pod wodą (wodoodporność IPX6).

Ta kamerka sportowa jest doskonałym wyborem do rejestrowania jazdy rowerem, skuterem, hulajnogą, deskorolką, pojazdem buggy i innymi. Sprawdzi się także do rejestrowania szaleństw podczas uprawiania sportów zimowych, wizyt w parku rozrywki i innych aktywności. Można ją zamocować na ramie, kierownicy albo na kasku czy klatce piersiowej. Nie jest to kamerka do nurkowania, ale niestraszny jej deszcz, więc nie musisz obawiać się usterki, gdy dojdzie do zachlapania. Atutami tego modelu są też jego nowoczesny design i atrakcyjna cena.

Kolejna polecana kamera sportowa to również propozycja marki DJI. Urządzenie rejestruje w jakości 4K/120 FPS, dzięki czemu tworzy fantastyczne ujęcia niezależnie od warunków. Kamera jest wodoodporna, więc nie tylko niestraszne jej deszcz czy zachlapanie, ale możesz z nią nurkować na głębokość do 10 m. Nurkujesz? W sprzedaży dostępna jest też obudowa, która pozwoli na nagrywanie pod wodą do 60 m.

Dedykowana aplikacja DJI Mimo pozwala na prostą edycję nagranych ujęć. Obiektyw szerokokątny dba o rozległe pole widzenia (ma aż 155°). Udogodnieniem są też funkcja HorizonSteady i nowy algorytm elektronicznej stabilizacji obrazu, dzięki którym kamerka DJI nagrywa bardzo płynne, jakościowe ujęcia.

Panel menu jest niezwykle intuicyjny i dostępny w języku polskim. Atutami tego modelu są: ekran dotykowy, moduł z akumulatorem i rozmaite mocowania, dla wygodne użytkowania w różnych sytuacjach. Magnetyczny design sprzętu umożliwia ekspresowe wymienianie akcesoriów, gdy zajdzie taka potrzeba.

Sprawdź też artykuł: Sprzęt do ćwiczeń w domu – 5 niezbędnych akcesoriów i polecane maszyny


Wybór kamery sportowej – podsumowanie

Kamery sportowe to niesamowicie praktyczne gadżety. Świetne do rejestrowania wyjątkowych chwil w życiu – ekstremalnych aktywności, zapierających dech w piersi podróży czy nawet codziennych zdarzeń. Wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem – w końcu w ofercie dostępnych jest wiele różnych urządzeń, w szerokim przedziale cenowym.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne i pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu. Zachęcamy, by wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne poszczególnych modeli, ale też np. komfort edycji materiałów wideo (dedykowane aplikacje, tryb automatycznej korekcji), dostępność dodatkowych akcesoriów (np. uchwyty, mocowania, pokrowce) czy możliwość przesyłania materiałów na żywo (stremowanie). Wszystko to ma znaczenie dla satysfakcji z użytkowania urządzenia i podnosi jego funkcjonalność.

Sprawdź pełną ofertę, porównaj produkty i znajdź ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Masz pytania lub potrzebujesz pomocy doradcy? Skontaktuj się z ekspertami Vobis.pl!

Podobne artykuły

Blog

Głośniki JBL – Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników JBL, warto dokładnie poznać ich możliwości i specyfikacje. Sklep vobis.pl oferuje szeroki wybór głośników JBL, które cieszą się popularnością dzięki wysokiej jakości dźwięku, trwałości i innowacyjnym rozwiązaniom. W tym artykule przedstawiamy

Vobis.pl, 26-02-2024
Blog

Drukarki na które warto zwrócić uwagę – ranking.

Przy zakupie drukarki, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na wydajność i jakość druku oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Sklep Vobis.pl, mając na uwadze różnorodność oczekiwań klientów, prezentuje ranking drukarek, które cieszą się dużą

Vobis.pl, 26-02-2024
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty