• Multimedia
  • Peryferia

Jaka kamerka internetowa do Skype, Teams lub Zoom?

Vobis.pl, 24-02-2021


Kamery internetowe niewątpliwie są aktualnie na szczycie swojej popularności. Służą do wideokonferencji ze współpracownikami, spotkań z kontrahentami, uczestniczenia
w lekcjach online i utrzymywania kontaktu z bliskimi, których nie możemy zobaczyć osobiście. Dodatkowo, wiele osób używa ich do streamowania na znanych serwisach internetowych, jak Twitch czy YouTube. Bez względu na to, czy szukamy kamerki wyłącznie do prezentowania swoich umiejętności w grach komputerowych, czy będziemy uczestniczyć w rozmowach na Zoomie i Skype, powinniśmy zacząć od zapoznania się z parametrami naszego nowego urządzenia.

Jak działa kamerka internetowa?

Kamery internetowe zwykle podłączane są bezpośrednio do komputera poprzez złącze USB. Istnieją także wersje z wbudowanym modułem Wi-Fi lub Bluetooth, które bezprzewodowo łączą się z głównym urządzeniem. Mogą przesyłać pojedyncze, odświeżające się co chwilę obrazy (statyczne) lub oferować wizję ciągłą (tzw. streaming cams). Wideo rzutowane jest na scalony przetwornik obrazu, wytwarzając jego kopię cyfrową. Ta z kolei obrabiana jest przez procesor i przekazywana do komputera. Początkowo kamerki internetowe nie zachwycały jakością obrazu, przez niską rozdzielczość. Obecnie jednak możemy zakupić już sprzęt wysokiej klasy, który zaspokoi nasze wrażenia estetyczne.

Po zakupie kamery internetowej należy przymocować ją w odpowiednim miejscu, na przykład na ramce monitora lub też na powierzchni biurka. Niektóre posiadają specjalny klips, który ułatwia montaż. Inne z kolei można podpinać do statywu fotograficznego. Należy również zainstalować specjalne oprogramowanie na komputerze, czyli sterowniki. Zapewnią one właściwą pracę sprzętu, oraz umożliwią zmianę ostrości obrazu, nasycenia jego barw oraz jasności.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamerki internetowej?

Czy nagrywamy video blogi, czy uczestniczymy w rozmowie na Teams, ważne jest, aby transmitowany obraz był wyraźny. Dlatego też rozdzielczość urządzenia to pierwszy parametr, którym powinniśmy kierować się w poszukiwaniu kamerki internetowej. Najodpowiedniejsza będzie Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, którą znajdziemy na przykład w Microsoft Kamera PL2 LifeCam Studio Win. Zapewni wystarczająco szczegółowy obraz, oczywiście przy odpowiednio szybkim łączu internetowym. Na rynku dostępne są także modele o dużo wyższych rozdzielczościach, które umożliwiają nagrywanie nawet w 4K. Różnica w cenie jest jednak znacząca, a do codziennych rozmów spokojnie wystarczy będzie nieco niższa jakość. W przypadku obrazu ważna jest także częstotliwość jego odświeżania - powinno to być minimum 30 klatek na sekundę, aby zapewnić satysfakcjonującą płynność wizji.

Kolejnym ważny aspektem jest sposób ustawiania ostrości. Do wyboru mamy trzy opcje: autofocus, który sam wyostrzy obraz, manualną regulację, w wypadku której sami musimy dobierać odpowiednią wyrazistość oraz focus free, czyli brak możliwości regulacji ostrości.

Dla osób chcących korzystać z kamery w nocy, istotna będzie możliwość rejestracji obrazu w podczerwieni. Zamontowane na urządzeniu diody LED emitują światło podczerwone, które zwykle ma zasięg około 2 metrów - dzięki nim można emitować obraz nawet w całkowitych ciemnościach.

Niektóre kamery umożliwiają robienie zdjęć, które zapisują się na dysku twardym komputera. Jeśli wybrany przez nas model ma taką opcję, należy zwrócić uwagę na rozdzielczość zdjęć.

Dobrze, gdy wybrana kamerka internetowa posiada wbudowany mikrofon. Nawet, gdy posiadamy już jeden w laptopie lub też zewnętrzny, dobrze jest mieć alternatywę. Warto zwrócić też uwagę na opcję mikrofonu stereo - oferuje o wiele wyższą jakość dźwięku, niż mono.

Ważna w kamerce jest również jej ergonomia i komfort obsługi. Istotne jest złącze, które posiada - może to być USB 2.0, HDMI, USB typu C lub opcje bezprzewodowe dla najbardziej wymagających klientów.

Kamerka do wideorozmów przez Skype, Zoom i Teams - ceny

Wybierając kamerkę internetową należy najpierw zastanowić się nad jej zastosowaniem. Profesjonalni vlogerzy z pewnością będą potrzebować bardziej zaawansowanych funkcji, niż osoba prowadząca wideokonferencje. Przed ostateczną decyzją warto więc przeanalizować  parametry i wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje.

Oprócz specyfikacji technicznej, przy wyborze ważna jest także cena. Sprzęt od znanych
i renomowanych producentów może być droższy, jednak zapewnia najwyższą jakość wykonania i lepsze funkcjonalności. Niezależnie od przeznaczenia, dobrze jest przede wszystkim postawić na relatywnie wysoką rozdzielczość, płynność obrazu oraz dobry mikrofon. Jeśli nie planujemy prowadzenia transmisji nocą, lub w innych, słabych warunkach oświetleniowych, wówczas nie warto przepłacać za rejestrację obrazu w podczerwieni. Podobnie jest z ostrością - autofocus może okazać się zbędny, gdy kamerka będzie miała swoje stałe, stabilne miejsce. Wszystko zależy więc od potrzeb przyszłego użytkownika
i budżetu, jaki może przeznaczyć na nowe urządzenie.

Podobne artykuły

Peryferia

Jak działa drukarka laserowa? Zaglądamy do wnętrza urządzenia

Drukarki laserowe to dziś jedne z najchętniej wybieranych urządzeń zarówno do domu, jak i biura. Choć jeszcze nie tak dawno były finansowo w zasięgu jedynie firm, obecnie wykorzystywane są do pracy także w warunkach domowych. Jak działa drukarka laserowa i jakie zasady fizyki wykorzystują tego typu urządzenia? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka bezprzewodowa czy przewodowa? Skorzystaj z porady naszego eksperta

Moduł WiFi lub funkcja Bluetooth w drukarkach - dla jednych niepotrzebny dodatek dla innych konieczność. Czy możliwość połączenia komputera i drukarki bezprzewodowej jest faktycznie praktycznym rozwiązaniem czy jedynie funkcją, która wpływa wyłącznie na różnice w cenie.

Vobis.pl, 11-02-2022
Peryferia

Drukarka kolorowa czy monochromatyczna? Wybierz urządzenie do domu i biura

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, których możliwości zostały skrojone do konkretnych wymagań użytkowników. Nie inaczej jest z drukarkami. W zależności od tego czy będzie ona stanowiła wyposażenie w domu czy też w firmie producenci zadbali o ich szeroką funkcjonalność. Poza drukarkami kolorowymi dostępne są również te czarno-białe. Czym się one od siebie różnią i która z nich spełni Twoje oczekiwania?

Vobis.pl, 11-02-2022
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty