• AGD

Jak ustawić temperaturę w lodówce? Podpowiadamy! Poznaj instruktaż krok po kroku

Vobis.pl, 24-02-2022

Lodówka pozwala bezpiecznie przechowywać żywność. Ważne jest jednak, aby w jej wnętrzu panowała odpowiednia temperatura. Gdy będzie zbyt wysoka, produkty mogą się zepsuć. Przy zbyt niskiej, zostaną zamrożone, wiele z nich w takich warunkach może także stracić cenne wartości odżywcze. Jak ustawić temperaturę w lodówce, aby była optymalna? Wyjaśniamy krok po kroku! Poznaj zasady obowiązujące dla urządzeń z różnymi typami termostatów oraz instrukcje najpopularniejszych marek (Samsung, Amica, Indesit). Ciesz się świeżymi, smacznymi i pełnowartościowymi artykułami spożywczymi.


Jak ustawić temperaturę w lodówce?

Średnia temperatura w lodówce niż powinna spadać poniże 0 stopni C ani przekraczać 5 stopni C. Jak ustawić temperaturę w lodówce, aby stworzyć idealne środowisko do przechowywania produktów? Optymalny przedział to 2-4 stopnie C. W takich warunkach groźne bakterie i drobnoustroje nie będą się rozwijać, ale smak poszczególnych wyrobów zostanie zachowany. Nie zostaną także zniszczone witaminy, minerały i inne wartościowe składniki.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że poszczególne grupy towarowe wymagają nieco innych warunków przechowywania. Mięso czy nabiał potrzebują niższej temperatury niż warzywa i owoce. Gdy Twoja lodówka jest zintegrowana z zamrażarką, w komorze do mrożenia ustaw temperaturę od -18 do -19 stopni C (w ten sposób żywność można przechowywać nawet do 12 miesięcy).

Nowoczesne lodówki posiadają specyfikację termiczną, która oznacza zróżnicowanie temperatury w pionowym układzie sprzętu. Poszczególne strefy pozwalają przechowywać różne grupy pokarmów:

  • szuflady – przechowuj w nich owoce i warzywa, ponieważ temperatura jest nieco wyższa (wynosi 7-8 stopni C),
  • najniższa półka – ułóż tutaj świeże ryby i mięso (temperatura około 2 stopnie C),
  • półki środkowe – tutaj panuje około 4-5 stopni C. Miejsce to przeznacz na nabiał, jaja i wędliny oraz gotowe dania (zupy, kotlety, obiady do odgrzania),
  • półka najwyższa – tutaj jest najwyższa temperatura bezpieczna do przechowywania ketchupu, musztardy, dżemów, sosów w słoikach czy ciast (np. sernika). Twoja lodówka nie posiada tej półki? Produkty w opakowaniach ustaw na drzwiach urządzenia (temp. około 7-13 stopni C),
  • komora zerowa – pojawia się w nowoczesnych chłodziarkach. Panuje tutaj temperatura około 0-3 stopnie C, dlatego miejsce to doskonale sprawdzi się na ryby, mięsa i produkty o krótkich datach przydatności (dzięki komorze zerowej nie musisz ich zamrażać).


Jak ustawić temperaturę w lodówce z termostatem?

Zastanawiasz się, jak ustawić temperaturę w lodówce? Często producenci stosują 2 oddzielne termostaty – dla zamrażarki i lodówki. Dla lodówki zwykle można programować temperaturę od 2 do 8 stopni C. Natomiast dla zamrażarki dostępne są opcje–6, –12, – 18 i –24 stopnie C. Dodatkowo opisane są stopnie zamrażania. 1 gwiazdka oznacza możliwość przechowywania produktów przez tydzień, 2 gwiazdki do miesiąca, 3 gwiazdki do 4 miesięcy, a 4 gwiazdki do 12 miesięcy.

Termostat z regulacją mechaniczną

Wiele tradycyjnych chłodziarko-zamrażarek posiada prosty termostat z regulacją mechaniczną. Jest to pokrętło ze skalą od 1 do 5 lub od 1 do 7. Jak ustawić temperaturę w lodówce tego typu? Pamiętaj, że liczby nie oznaczają stopni C, ale moc chłodzenia. Temperaturę odpowiadającą konkretnym przedziałom sprawdź w instrukcji obsługi swojego urządzenia.

Termostat elektroniczny

Nowsze lodówki najczęściej posiadają termostat elektroniczny. Jest to panel sterowania z plastikowymi przyciskami. Przyciski oznaczone są strzałkami bądź znakami plus i minus, które przesuwają temperaturę.

Jak ustawić pokrętło w lodówce?

Masz lodówkę z tradycyjnym termostatem mechanicznym i nie wiesz, jak ustawić pokrętło w lodówce? W chłodziarkach typu No Frost stosowane są skale 1-5 lub 1-7. Sprawdź w instrukcji obsługi opis poszczególnych zakresów temperatury i ustaw pokrętło na wybraną wartość. 0 zawsze oznacza brak chłodzenia (wykorzystaj je przy odmrażaniu lodówki). Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę ilość przechowywanych produktów, częstość otwierania chłodziarki oraz temperaturę otoczenia.

Jak ustawić elektroniczny panel sterowania?

Panele sterowania temperaturą najczęściej wbudowane są w obudowę lub ustawione na górze chłodziarki. Temperaturę przesuniesz za pomocą strzałek lub przycisku oznaczonego znakami „+” i „–”. Sprawdź w instrukcji obsługi temperatury przypisane do poszczególnych cyfr.

W lodówkach najnowszej generacji dostępne są dotykowe panele sterowania umieszczone na zewnętrznej obudowie. Posiadają one wyświetlacz (znajdziesz na nim m.in. aktualną temperaturę wewnątrz urządzenia), który obsługuje się podobnie jak smartfon. Czerwony wykrzyknik pojawiający się na wyświetlaczu oznacza problemy z chłodzeniem. Podczas ustawiania temperatury uważaj jedynie, aby nie porysować ekranu.


Jak ustawić temperaturę w lodówce Samsung?

Zastanawiasz się, jak ustawić temperaturę w lodówce Samsung? Jest to zależne od modelu, który posiadasz i rodzaju termostatu. W starszych urządzeniach firma wykorzystywała pokrętło oznaczone liczbami (do każdej liczby przypisana jest określona moc chłodzenia). Nowsze lodówki Samsung wyposażone są w termostaty elektroniczne lub panele dotykowe. Zawsze zapoznaj się z instrukcją swojej chłodziarki i ustawiaj temperaturę na podstawie zaleceń producenta.

Lodówka Amica – jak ustawić temperaturę?

W Twojej kuchni znajduje się lodówka Amica? Jak ustawić temperaturę? W chłodziarkach starszej generacji producent mógł zamontować pokrętło ze skalą 1-7 – im wyższa wartość, tym lodówka mocniej chłodzi. Nowsze urządzenia mogą posiadać elektroniczny panel sterowania. Tutaj naciśnij guziki ze strzałkami (lub znakiem +/-), aby zmienić moc chłodzenia. Zawsze należy sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia Amica, gdzie producent podaje zakres temperatur odpowiadających konkretnym oznaczeniom liczbowym.

Jak ustawić temperaturę w lodówce Amica z wyświetlaczem LED? Na ekranie wyświetlają się stopnie C, dlatego łatwiej będzie Ci ustawić konkretną wartość za pomocą kilku kliknięć palcem.

Lodówka Indesit – jak ustawić temperaturę?

Jak ustawić temperaturę w lodówce Indesit? Chłodziarki najnowszej generacji mogą posiadać panel dotykowy z wyświetlaczem. Tutaj intuicyjnie ustawisz wybrane stopnie C. Starsze urządzenia z termostatem elektronicznym lub pokrętłem wymagają zapoznania się z instrukcją obsługi, w której producent podaje, jaka temperatura odpowiada konkretnym oznaczeniom liczbowym.

Podobne artykuły

AGD

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać? Zestawienie popularnych modeli

Decyzja o zakupie zmywarki już zapadła. Wiesz już, że będzie to urządzenie przeznaczone do zabudowy. To jednak nie wszystko, przed Tobą bowiem najtrudniejsze zadanie – wybór konkretnego modelu. Producenci oferują dużą liczbę atrakcyjnych i funkcjonalnych zmywarek, a każda z nich wydaje się lepsza od poprzedniej. Co wybrać, na co zwrócić uwagę i nad jakimi modelami warto się zastanowić.

Vobis.pl, 20-04-2022
AGD

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Porównanie obu typów urządzeń

Jeśli zamierzasz wymienić zmywarkę lub chcesz wreszcie zakupić swoje pierwsze urządzenie, podstawowym dylematem będzie to, czy ma to być zmywarka do zabudowy, czy nie. Od odpowiedzi na to pytanie należy zacząć proces wyboru konkretnego modelu. Aby jednak decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, warto przeanalizować swoje potrzeby i zapoznać się z zaletami każdego typu urządzeń.

Vobis.pl, 20-04-2022
AGD

Zmywarka duża czy mała? Sprawdziliśmy!

Jeśli wiesz już, czy wolisz zmywarkę wolnostojącą, czy do zabudowy, pozostaje jeszcze odpowiedź na inne, równie ważne pytanie. Zmywarka 60 czy 45? Szerokość urządzenia nierozerwalnie połączona jest z jego pojemnością. To, jakiego wyboru dokonać jest wynikiem analizy kilku istotnych czynników. Pozwoli Ci ona określić realne potrzeby i sięgnąć po model, który będzie optymalnym rozwiązaniem zarówno w kontekście walorów użytkowych, jak i kosztów eksploatacji.

Vobis.pl, 20-04-2022
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty