• AGD

Jaki oczyszczacz powietrza do domu?

Vobis.pl, 27-11-2019

Wszechobecny Smog

W ostatnich latach regularnie atakują nas nagłówki gazet i opiniotwórczych portali alarmujące o pogarszającej się jakości powietrza. W wielu polskich miastach poziomy zanieczyszczeń powietrza bywają wielokrotnie przekroczone. Szczególnie dotkliwe jest to zimą, kiedy do stałych źródeł zanieczyszczeń dołączają kominki i piece ogrzewające nasze domy i mieszkania. Dochodzi do tego, że dla wielu z nas oddychanie miejskim powietrzem jest zwyczajnie szkodliwe. Dotyczy to zwłaszcza najsłabszych, czyli osób starszych i dzieci.

Coraz mniej zieleni w miastach

Sytuację mogłyby poprawić drzewa i krzewy filtrujące powietrze. Niestety jest ich coraz mniej, a wolne przestrzenie między budynkami są wykorzystywane do zagęszczania tkanki mieszkaniowej. Co prawda naukowcy opracowują kolejne generacje betonu czy asfaltu oczyszczającego powietrze, jednak wdrożenie takich rozwiązań na masową skalę to pieśń przyszłości. Czy w takim razie jesteśmy bezbronni wobec zanieczyszczenia powietrza?

Czy oczyszczacze powietrza nadają się tylko do przemysłu?

Na szczęście są już na rynku urządzenia, które mogą pomóc nam zadbać o zdrowe oddychanie. Oczyszczacze powietrza były kiedyś wyposażeniem, które zabezpieczało schrony wojskowe czy łodzie podwodne. Zbliżone urządzenia są dziś dostępne na cywilnym rynku. Znajdziemy na nim niewielkie urządzenia do prywatnego użytku. Dzięki temu możemy zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza do domu, mieszkania lub małego biura i nie zrujnuje to naszego budżetu.

Co robią oczyszczacze powietrza?

Domowe oczyszczacze powietrza przede wszystkim przepuszczają powietrze przez znajdujący się w nich filtr lub zespół filtrów. Na filtrach osadzają się zawieszone w powietrzu zanieczyszczenia, pozostawiając atmosferę w pomieszczeniu czystą i bezpieczną. Domowe oczyszczacze powietrza nie są jednak w stanie zmienić zawartości tlenu i dwutlenku węgla.

9 ważnych funkcji i parametrów oczyszczaczy powietrza

  1. Zastosowane filtry – Większość urządzeń wyposażona jest dzisiaj w więcej niż jeden filtr, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Warto wspomnieć o filtrach HEPA, filtrach z wkładem węglowym oraz filtrach fotokatalitycznych.
  2. Nawilżacz – Niektóre urządzenia łączą w sobie funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Z tą drugą opcją należy jednak uważać, jeżeli w domu mieszka osoba z astmą;
  3. Jonizacja powietrza – ta funkcja zdecydowanie poprawia komfort oddychania;
  4. Lampa UV – działając razem z filtrami fotokatalitycznymi, rozprawia się z takimi przeciwnikami, jak roztocza, bakterie i wirusy;
  5. Poziom hałasu – ponieważ rozważamy urządzenia przeznaczone do użytku domowego, generowany przez nie hałas będzie miał bardzo duże znaczenie. Z drugiej strony trudno o urządzenie jednocześnie wyjątkowo ciche i wydajne zarazem;
  6. Sygnalizacja zużycia filtra – bardzo ważna funkcja, ponieważ oczyszczacz z zapchanym filtrem nie oczyszcza;
  7. Aplikacja mobilna – także oczyszczacze powietrza mogą być smart. Aplikacja może znacznie ułatwić korzystanie z urządzenia, a także rozszerzyć jego funkcjonalność;
  8. Zużycie energii – nowoczesne oczyszczacze powietrza do mieszkania nie są zbyt prądożerne, zawsze warto jednak zwrócić na to uwagę, szczególnie tam, gdzie prąd wytwarzany jest z mniej nieefektywnych źródeł energii;
  9. Wskaźnik jakości powietrza – powie nam, jak złe lub dobre jest powietrze w naszym mieszkaniu. Pozwoli też obserwować sprawność działania urządzenia oczyszczającego powietrze.

Wydajność oczyszczacza powietrza a powierzchnia mieszkania

Producenci z reguły informują, w jak dużym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się ich oczyszczacz powietrza. Z reguły podają przedziały, np. 30-50 m². Im gorsza jest jakość powietrza w naszej okolicy, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na tę niższą wartość.


Przegląd rynku oczyszczaczy powietrza

Poniżej zamieszczamy kilka przykładów oczyszczaczy powietrza, jakie można znaleźć na polskim rynku. Ich ceny wahają się od niecałych 400 do ponad 4 000 złotych. Różnią je wielkość, wydajność, oferowane udogodnienia oraz design.

Oczyszczacz powietrza HanksAir model V02

Skutecznie filtruje powietrze pomieszczeń o powierzchni do 20 m². Jest niewielki i bardzo cichy (35dB). Panel z wyświetlaczem pozwala nie tylko dobrać odpowiedni tryb pracy, ale poinformuje również o stopniu zużycia filtrów. Urządzenie wyposażono w filtr HEPA oraz filtr węglowy.

Oczyszczacz powietrza Perfectair  M-K00D1

To urządzenie nie tylko filtruje powietrze, ale również je jonizuje. Maksymalna powierzchnia obsługiwanego pomieszczenia to również 20 m². Ten oczyszczacz został jednak wyposażony także w lampę UV i filtr fotokatalityczny. Dzięki temu pozbywa się z powietrza także drobnoustrojów. Panel kontrolny z wyświetlaczem w tym urządzeniu informuje także o konieczności wymiany filtrów.

Oczyszczacz powietrza Kärcher AFG 100

Ten oczyszczacz powietrza jest z wybranej trójki największy, najdroższy, ale także najwydajniejszy. Nadaje się do filtrowania, oczyszczania i sterylizowania powietrza w pomieszczeniach do 60 m². Spokojnie obsłuży więc samodzielnie całe mieszkanie, a nie tylko jeden pokój. Jego wydajność jest tak duża m.in. dzięki zastosowaniu filtra wstępnego, filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym oraz generatora plazmy, jakkolwiek kosmicznie by to nie brzmiało. Poza tym wygląda najlepiej z całej trójki. Posiada również czujnik lotnych związków organicznych, a w razie potrzeby powiadomi nas o konieczności wymiany filtrów.

Jak widać, domowy oczyszczacz powietrza można dobrać do potrzeb i możliwości niemal każdego.  W dodatku takie urządzenie może mieć wartość nie tylko użytkową, ale także przyjemnie wyglądać i uzupełniać wystrój wnętrza, w którym się znajduje.

Podobne artykuły

AGD

Pralki ładowane od góry – ranking 2023

Pralki ładowane od góry mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko wśród właścicieli kawalerek. Przymierzasz się do zakupu tego typu sprzętu? Jeśli nie wiesz, jak znaleźć najlepszą pralkę ładowaną od góry do swojego domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko praktyczne wskazówki zakupowe, ale też zestawienie rekomendowanych modeli. Sprawdź ranking pralek ładowanych od góry 2023 przygotowany przez ekspertów Vobis i wybierz najlepszy sprzęt do swojego domu!

Vobis.pl, 20-04-2023
AGD

Jak wybrać pralkę do małej łazienki?

W wielu domach pomieszczenie przeznaczone na łazienkę ma dość niewielki metraż. Wtedy musi być szczególnie dobrze zorganizowane, ponieważ jest niezwykle ważnym miejscem w domu. Mieszkańcy dbają w nim nie tylko o higienę i urodę, ale też piorą swoje ubrania oraz pościele, zasłony i inne tekstylia użytkowe. Przez to przy kompletowaniu wyposażenia trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię. Podpowiadamy, jak wybrać pralkę do małej łazienki!

Vobis.pl, 06-02-2023
AGD

Ranking odkurzaczy bezworkowych – poznaj najlepsze modele

Chcesz kupić dobry odkurzacz bezworkowy i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze – które parametry mają znaczenie i jakie funkcje są najbardziej przydatne? Nie mogłeś trafić lepiej! W tym artykule znajdziesz zarówno praktyczne wskazówki zakupowe, jak i ranking odkurzaczy bezworkowych – zestawienie najlepszych modeli, przygotowane przez naszych ekspertów. Przeczytaj poradnik i wybierz najlepszy dla siebie sprzęt, dzięki któremu sprzątanie stanie się bajecznie proste!

Vobis.pl, 06-02-2023
Zapisz się do newslettera

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty