• Komputery

Która matryca w monitorze będzie najlepsza?

Vobis.pl, 21-04-2021

Która matryca w monitorze będzie najlepsza?

Wybór monitora, jak każdego innego urządzenia, powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami i preferencjami jego użytkownika. W pierwszej chwili zwracamy zazwyczaj uwagę na jego rozmiar i rozdzielczość, cenę oraz wygląd zewnętrzny. To, czemu jeszcze powinniśmy się przyjrzeć, zwłaszcza, gdy szukamy profesjonalnego sprzętu, to z pewnością odwzorowanie kolorów, wyrazisty kontrast, czas reakcji oraz kąty widzenia. Te parametry zależą od zastosowanej matrycy - zwykle jest to VA, IPS bądź też TN. Każdy z wymienionych rodzajów ma inne cechy, dlatego też dobrze sprawdzają się przy różnego typu zastosowaniach.

Rodzaje matryc w monitorach

Technologie stosowane w matrycach wpływają przede wszystkim na to, w jaki sposób widzimy dany obraz. Mają znaczenie również, jeśli chodzi o cenę monitora. Szukając sprzętu o uniwersalnym zastosowaniu, bez wysokich wymagań dotyczących jak najlepszego odwzorowania kolorów, możemy nabyć urządzenie z matrycą VA, która będzie też bardzo przystępna cenowo. Osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką czy obróbką zdjęć powinny zwrócić uwagę na matrycę IPS, która oferuje doskonałą paletę barw oraz wyraźny kontrast. Z kolei gracze, dla których najistotniejszy jest krótki czas reakcji, powinni zainteresować się matrycami TN.

Matryce VA - charakterystyka

Matryce typu VA (Vertical Alignment) bazują na ciekłych kryształach, zlokalizowanych pionowo i ukośnie względem powierzchni wyświetlacza. Dzięki temu dobrze odwzorowują czerń, mają wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia. Jest to swojego rodzaju kompromis pomiędzy matrycami TN, a IPS. Matryca VA ma dosyć długi czas reakcji, jednak wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny i dobrze sprawdzi się do oglądania filmów czy pracy biurowej. Jeśli chodzi o ułożenie kryształów, matryce tego typu możemy podzielić na MVA (Multi-domain Vertical Alignment) oraz PVA (Patterned Vertical Alignment). W pierwszym przypadku kryształy są pochylone w obie strony i ułożone nieregularnie, dzięki czemu obraz wygląda tak samo pod każdym kątem widzenia. Charakterystyczną cechą PVA jest zaś działanie w 18-bitowym systemie kolorów i zapewnienie większego kontrastu.

Matryce IPS - charakterystyka

Matryca IPS (In Plane Switching) złożona jest z ciekłych kryształów poruszających się równolegle do powierzchni ekranu, dzięki czemu zapewnia szerokie kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Monitory z taką matrycą kierowane są przede wszystkim dla grafików, mimo tego, iż słabiej oddają czerń. Bardzo dobrze sprawdzają się również podczas oglądania filmów. Zwykle jednak mają niższy czas reakcji oraz częstotliwość, dlatego też niekoniecznie nadają się dla graczy.

Matryce TN - charakterystyka

Matryce typu TN (Twisted Nematic) wykorzystują warstwę ciekłych kryształów, tworzących wstęgę, pomiędzy szklanymi płytkami, które są oddzielone elementami dystansowymi dla utrzymania stałej odległości. W porównaniu z pozostałymi typami, mają dużą częstotliwość odświeżania oraz najszybsze czasy reakcji. Dlatego też są najczęściej spotykane
w monitorach dla graczy. Słabiej jednak oddają kolory oraz mają mniejszy kontrast - w większości przypadków nie są w stanie wyświetlić palety kolorów sRGB.

Jak dobrać matrycę monitora?

Wybierając matrycę w monitorze, powinniśmy kierować się jego głównym zastosowaniem. Gracze mogą kierować swój wybór w kierunku TN lub IPS, miłośnicy filmów powinni skupić się raczej na matrycach VA, a osoby szukające urządzenia jedynie do pracy biurowej spokojnie mogą zdecydować się na TN. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, dlatego warto jest bardzo dokładnie przyjrzeć się również pozostałym parametrom monitora.

Jaka matryca w monitorze dla gracza?

Gamerzy doskonale zdają sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa odpowiednio dobrany monitor. Bardzo istotny jest krótki czas reakcji plamki, wysoka częstotliwość odświeżania matrycy, dobra technologia synchronizacji obrazu, wysoka rozdzielczość - co najmniej Full HD (1920 × 1080), a także wysoka jasność matrycy – powyżej 250 cd/m2. Najbardziej odpowiednie więc będą urządzenia z matrycą TN, bądź też nieco droższą IPS.

Jaka matryca do pracy biurowej?

Do standardowej pracy biurowej, w której nie mamy zbyt wiele do czynienia z grafiką czy filmami, idealnie sprawdzi się monitor z matrycą TN. Powinien mieć jednak rozmiar dopasowany do naszych potrzeb i pozwalać na regulację pozycji ekranu. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się urządzenie o proporcjach ekranu 16:9.

W przypadku grafików i osób profesjonalnie zajmujących się obróbką zdjęć czy wideo, lepsze będą matryce IPS, które najlepiej oddadzą rzeczywiste kolory.

Jaka matryca do domowego komputera?

Wybierając monitor do domu, oprócz pracy czy nauki powinniśmy wziąć pod uwagę również rozrywkę, której z pewnością będzie nam dostarczać. Dla miłośników filmów i seriali dobry będzie ekran o dużych rozmiarach, z szerokim kątem widzenia. Najlepsze w tym wypadku powinny okazać się monitory z matrycą VA, które są relatywnie tanie i bardzo uniwersalne, dzięki czemu z pewnością zapewnią parametry idealne dla potrzeb domowników.

Podobne artykuły

Komputery

Dyski zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?

Dyski zewnętrzne to te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są w komputerach stacjonarnych i laptopach, jednak znajdują się w specjalnej, osobnej obudowie. Podłącza się je przy pomocy przewodu, najczęściej ze złączem USB. System pokazuje nam je tak samo, jak dyski wewnętrzne. Mogą służyć do zwiększenia ilości miejsca na pliki, gdy nie możemy dodać drugiego dysku do posiadanego urządzenia, do przenoszenia dużej ilości danych, do przechowywania kopii zapasowych oraz wielu innych czynności.

Vobis.pl, 07-04-2021
Komputery

Wielofunkcyjny Brother MFC-T920DW – pierwsze wrażenia

Urządzenia wielofunkcyjne często kojarzą się z olbrzymim „kombajnem”, dla którego w biurach konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Tymczasem dziś tego typu urządzenia mają już swoje „domowe” wersje, dzięki czemu możemy wykorzystywać możliwości urządzeń w domowym zaciszu, bez konieczności zastawiania połowy pokoju. Świetnym przykładem jest Brother MFC-T920DW, którego rozmiary to jedynie: 435 x 439 x 195 mm.

Vobis.pl, 02-04-2021
Komputery

Ile pamięci RAM powinien mieć komputer?

Pamięć RAM (z ang. Random - Access Memory) to operacyjna, tymczasowa pamięć komputerów. Zapisywane w niej dane nie są przechowywane - po wyłączeniu urządzenia znikają, w przeciwieństwie do tych znajdujących się na dysku twardym. W porównaniu jednak do dysków twardych, czy kart pamięci, pamięć RAM działa z o wiele większą prędkością.

Vobis.pl, 17-03-2021
Zapisz się do newslettera

Szanowny Użytkowniku w naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce Prywatności.

Potwierdzam

Proponowane kategorie

    Proponowane produkty